Żyrandole do sypialni

Żyrandole do sypialni

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Żyrandole do sypialni-poradnik Westwing

Oświetlenie do sypialni kreuje klimat, a także zwieńcza wystrój i funkcje tego pomieszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić do aranżacji klasycznie eleganckie oświetlenie. Żyrandole do sypialni to coraz gorętszy trend wnętrzarski. Warto jednak tak je wybierać, by idealnie pasowały do stylu, który dominuje w wystroju. Nowoczesne żyrandole nie polubią się wszak z wnętrzem prowansalskim!

Okazałe żyrandole w salonie pełnią funkcję nie tylko praktyczną, lecz także reprezentacyjną i dekoracyjną. Żyrandole do sypialni powinny być nieco mniejsze niż te salonowe, ponieważ pomieszczenie do snu i wypoczynku odgrywa inną rolę niż pokój dzienny. Nie powinny też zbytnio dominować w aranżacji, choć warto wybierać takie modele, które jednak subtelnie zwracają uwagę.

Żyrandole do sypialni? Czemu nie!

Lampy sufitowe stanowią podstawowy rodzaj oświetlenia w sypialni, jednak praktyka pokazuje, że nie wystarczają. Warto dodać do nich lampkę nocną czy kinkiety. Mimo to światło górne odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ rzuca jasność praktycznie na całą sypialnię. Warto też, by było atrakcyjne wizualnie. Dlatego świetnym wyborem są żyrandole do sypialni. Najlepiej prezentują się umieszczone nad łóżkiem. Nie muszą być tak okazałe i reprezentacyjne jak lampy w salonie, ale wszystko zależy od gustu i upodobań domowników. W końcu sypialnie przechodzą designerską metamorfozę. Często stają się salonami relaksu połączonymi z łazienką (tak zwane master bedroom). Bardzo ważnym kluczem doboru żyrandoli do sypialni jest styl aranżacyjny, który dominuje we wnętrzu.

Sypialnia klasyczna i przytulna

Przytulność w sypialni uzyskuje się poprzez harmonijną aranżację. Dlatego żyrandol, inna lampa sufitowa czy oświetlenie boczne nie powinny stanowić mocnych kontrapunktów, lecz raczej subtelnie wpisywać się w dominującą gamę kolorystyczną.

  • Sypialnia klasyczna – do niej tak naprawdę najłatwiej dobrać żyrandol, ponieważ tego typu lampa wiszącą urzeka ponadczasowym, wiekowym już designem. Sprawdzą się więc lekkie modele wykonane z mieniących się kryształków czy też klasyczne klosze na przykład w kształcie kielichów kwiatów. Można w ogóle ograniczyć się do dekoru w kolorze mlecznym lub transparentnym – siłą eleganckich żyrandoli do sypialni jest ich dekoracyjna, podstawowa forma, a nie wymyślna barwa.
  • Sypialnia prowansalska – jeśli w aranżacji dominuje biel, łatwo wybrać lampy wykonane z malowanego metalu. Żyrandole do sypialni prowansalskiej powinny być lekkie i zwiewne optycznie. Świetnie prezentują się białe lub transparentne modele. Tu również mile widziany jest kwiatowy dekor lub stylizacje nawiązujące formą do świeczników. Żyrandole do sypialni provence mogą być też oczywiście wykwintne i eleganckie, ale lepiej wybierać mniejsze modele niż do salonu.

Sypialnia nowoczesna lub z nutą glamour

W przypadku sypialni nowoczesnej wybór lamp stanowi jeszcze większe pole do popisu. Dużo jednak zależy od tego czy w aranżacji dominuje subtelny minimalizm, czy też użytkownicy wolą iść w stronę scandi albo glamouru.

  • Żyrandole do sypialni modern – warto zwrócić uwagę na modele o formie zgeometryzowanej. Do dekoracji wystarczy ciekawa gra linii prostych i kół. Jeśli chodzi o materiały, królują zestawienia szkła i metalu. Wielbiciele modernu w odsłonie industrialnej mogą wybrać najprostsze modele, gdzie funkcję dekoracyjną pełnią po prostu żarówki – odpowiednio eksponowane w żyrandolu. Równie dobrze sprawdzą się żyrandole do sypialni LED lub halogenowe, emitujące nieco mocniejsze światło, ale oczywiście wszystko zależy od parametrów żarówek.
  • Żyrandole do sypialni scandi – najlepiej proste, nowoczesne lampy wiszące, w których dominują takie barwy jak beż, biel i delikatna szarość. Mile widziane kule i inne okrągłe kształty. Można także zdecydować się na żyrandole o lekkim, wręcz koronkowym dekorze (najlepiej białe), z motywami nawiązującymi do natury.
  • Żyrandole do sypialni glamour – efektowne będzie połączenie metalu i lakierowanych powierzchni z wymyślnym dekorem i kryształkami. Okrągłe żyrandole z wieńcem wiszących kryształów to ostatni krzyk glamourowej mody! Gdy sypialnia urządzona jest w tonacji black & white, czerń w duecie z migotliwymi szkiełkami zapewni olśniewający efekt.

Żyrandole do sypialni zawsze powinny być dobierane stosowanie do stylu aranżacji, który rządzi w tym pomieszczeniu. A dużym ułatwieniem jest to, że można znaleźć lampy sufitowe w każdym trendzie – od klasycznego przez provence, modern, scandi aż po nowoczesny glamour.