Żyrandole kryształowe

Żyrandole kryształowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Żyrandole kryształowe-poradnik Westwing

Kryształowe żyrandole zdobiły pałacowe komnaty, zanim jeszcze Thomas Edison pod koniec XIX wieku zaprezentował swoją pierwszą żarówkę. Wówczas były po prostu pięknymi, wiszącymi świecznikami, zdobionymi setkami wiszących szkiełek. Dziś kryształowe żyrandole kojarzą się głównie z eleganckimi wnętrzami. Jednak ich wybór jest ogromny i z łatwością można znaleźć taką lampę nawet do bardzo nowoczesnego wnętrza.

Żyrandole kryształowe i ich historia

Pierwsze żyrandole kryształowe zaczęto wytwarzać już w XVIII wieku. Te wiszące dzieła sztuki szybko znalazły się w pałacach europejskich władców. Pierwszą osobą, która posiadała żyrandol kryształowy, był prawdopodobnie Ludwik XV. Jednak najbardziej znane stały się kryształowe żyrandole Marii Teresy, cesarzowej Austrii. Specjalnie dla niej zaprojektowano oryginalne lampy w kształcie liry, które później zostały nazwane jej imieniem. Żyrandol „ Maria Teresa” to termin, który funkcjonuje do dziś i niezmiennie oznacza ona bardzo ozdobny, kryształowy żyrandol o charakterystycznym kształcie. Także do dziś można podziwiać te lampy w wiedeńskim pałacu.

żyrandol kryształowy

Do końca osiemnastego stulecia żyrandole kryształowe zdobiły już wszystkie siedziby europejskich władców. Dotarły również do Turcji, gdzie zawisły w pałacu Sułtana Osmana. Efektonwe lampy zawdzięczają swoją popularność nie tylko bogatemu zdobnictwu, ich podstawową zaletą jest materiał, z którego zostały wykonane. Mowa tu o szkle kryształowym.

Żyrandol kryształowy — rodzaj szkła

Szkło ołowiane, potocznie zwane kryształowym ma unikatową właściwość załamywania światła. Dodatkowo dzięki niewielkiej zawartości ołowiu, takie szkło jest bardziej odporne na obróbkę, dlatego doskonale nadaje się do rzeźbienia w nim. Jest również łatwe do formowania, dlatego to właśnie z kryształu powstają najbardziej ozdobne szklane dzieła sztuki, które nadają się do codziennego użytku. To wyjaśnia, dlaczego żyrandole kryształowe tak pięknie się prezentują w każdym wnętrzu.

Żyrandole kryształowe w aranżacjach

Klasyczne żyrandole kryształowe swoim kształtem przypominające te z europejskich pałaców najlepiej sprawdzą się we wnętrzach z nutą glamour. Są tak ozdobne, że w zasadzie mogą pełnić rolę jedynej dekoracji salonu. Zwykle mają duże rozmiary, więc najlepiej powiesić je w przestronnych pomieszczeniach. Miłośnicy nowoczesnych aranżacji z pewnością pokochają proste żyrandole zrobione z kryształowego szkła. Na rynku jest ich naprawdę wiele, od dużych – wiszących po minimalistyczne plafony wyposażone w technologię LED. Często takie modernistyczne żyrandole stanowią połączenie szkła i błyszczącego metalu. To kwintesencja modernistycznego designu. Mniej popularne, ale równie efektowne są kolorowe żyrandole kryształowe, które pięknie zaprezentują się w loftowej lub orientalnej stylizacji, dodając jej magicznych barw.

Ciekawostka

Dwa najbardziej znane modele żyrandoli kryształowych znane od setek lat to „Maria Teresa” i „żyrandol empirowy”. Jedna i druga nazwa powstała w XVIII wieku. Żyrandol empirowy powstał na zamówienie Napoleona i ten projekt wraz z nim zdobywał całą Europę. To kolejna nazwa, która funkcjonuje do dziś.

Żyrandol kryształowy do każdego salonu — urządź dom z Westwing!

Odpowiednie oświetlenie domu jest niezwykle ważne. Wprowadza nastrojowy klimat i dobrą energię. Dobrze dobrane lampy nadają wnętrzu charakter i definiują jego styl. Klasyką gatunku są żyrandole kryształowe, które w aranżacji wnętrz pojawiają się od stuleci. W ofercie Westwing znajdziesz żyrandole kryształowe z najlepszej jakości szkła w atrakcyjnych cenach. Żyrandol kryształowy w stylu klasycznym? A może coś dla miłośników nowoczesnego designu? Westwing to idealne miejsce dla wszystkich osób, które cenią funkcjonalne i eleganckie wnętrza. Tylko u nas znajdziesz wyjątkowe produkty, zaprojektowane przez najlepszych, światowych projektantów. Nie czekaj! Dołącz do Westwing i wybierz stylowe lampy do swojego domu!