Szukaj

Donice gliniane

Sortuj
30 Produkty
Sortuj

Donice gliniane

Moda na donice gliniane oraz inne akcesoria z gliny powoli wraca i ludzie coraz chętniej sięgają po wyroby z gliny. Wspomniana już wysoka plastyczność oraz stosunkowo duża dostępność tego materiału sprawia, że ogrodnicy coraz częściej zaopatrują się w gliniane akcesoria. Nie bez znaczenia jest również cena, która w przypadku gliny nie jest zbyt wygórowana. To wszystko wpływa na rosnącą popularność tego starego i do niedawna nieco zapomnianego surowca.

Glina to materiał, który od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. Surowiec ten, ze względu na ogromne możliwości plastyczne, najczęściej był wykorzystywany do wykonywania ceramiki. Do dzisiaj przetrwało bardzo dużo glinianych śladów twórczości naszych przodków. Z biegiem lat, glina straciła pozycję podstawowego materiału, służącego do tworzenia ceramiki, ponieważ wyparły ją inne, sztuczne surowce.

Donice z gliny – wybierz odpowiednią dla siebie

Miejsce na doniczki znajdzie się w domu każdego miłośnika roślin. Dzięki nim można ozdobić mieszkanie i balkon kwiatami. Doniczki nadają się nie tylko do domu – duże donice są doskonałym uzupełnieniem aranżacji ogrodu lub tarasu. Doniczki powinny być nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne, dlatego należy zwrócić uwagę na:

  • Wielkość. Doniczka nie może być za mała, bo uniemożliwi to rozwój korzeni. Niedobrze jest jednak wybrać doniczkę zbyt dużą, ponieważ rozwój korzeni będzie odbywał się wtedy kosztem górnej części rośliny, która w ten sposób nie będzie efektowna. Niektóre rośliny dobrze czują się w ciasnych doniczkach, ponieważ naturalnie rosną w dużym zagęszczeniu. Należy do nich między innymi popularny fiołek afrykański, który jeśli będzie miał zbyt dużo miejsca, zmarnieje w oczach.
  • Kształt doniczki zależy od rodzaju korzenia rośliny. Dlatego na przykład palmy, które posiadają korzeń palowy, powinny rosnąć w wysokich doniczkach. W płaskich doniczkach dobrze będą natomiast czuły się kaktusy i rośliny stepowe, które mają drobne, płytko rosnące korzenie.
  • Kolor doniczki nie ma oczywiście wpływu na roślinę, warto jednak dobrać go tak, żeby komponował się z barwą kwiatów. Bezpiecznym rozwiązaniem są doniczki w naturalnych kolorach, które pięknie będą pasowały do każdego gatunku rośliny.

Ogrodowe inspiracje, czyli doniczki gliniane w ogrodzie

Ogród to idealne, ale nie jedyne miejsce, w którym odnaleźć swoje miejsce mogą rzeczy wykonane z gliny. Często bowiem także w domach można spotkać doniczki gliniane, wazony, pojemniki jak i inne dekoracje. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie ogród stanowi naturalne królestwo gliny, w którym odnajduje się ona doskonale. Oprócz oczywistej funkcji ochronnej, elementy gliniane posiadają również inne atuty – chodzi oczywiście o walory estetyczne. Glina bowiem, jako materiał niezwykle łatwy w obróbce, daje osobie tworzącej ceramikę wielkie pole do artystycznego popisu.

Donice z gliny - vintage w domu

Glinę w domu szczególnie upodobali sobie właściciele wnętrz urządzonych w stylu retro, rustykalnym oraz vintage. Dzięki charakterystycznej, surowej fakturze oraz ciekawym zagłębieniom, akcesoria wykonane z tego materiału idealnie pasują do nieco „postarzonych” pomieszczeń. Gliniane doniczki w kolorze białym będą również doskonałym dopełnieniem wnętrza prowansalskiego. Nie oznacza to jednak, że nie ozdobią mieszkań aranżowanych w innych stylach. Glina ma to do siebie, że tak naprawdę pasuje do wszystkiego i gdziekolwiek się nie znajdzie, będzie wyglądać dobrze. Zawdzięcza to swojej niezwykłej różnorodności. Ceramika jest dostępna w ogromnej liczbie kolorów i wzorów, co powoduje, że każdy amator glinianych ozdób znajdzie coś idealnie pasującego do jego potrzeb.

Donice z gliny - jakie powinny być?

Aby donice były odpowiednie i zapewniły roślinom optymalne warunki do wzrostu, warto przed ich zakupem sprawdzić, czy posiadają na dnie dziurki oraz podstawki, do których wlewana będzie woda. Takie rozwiązanie zapewni kwiatom niezbędną ilość życiodajnego płynu i da impuls do rozwoju. Można zdecydować się także na gliniane osłonki, do których wkładane są mniej urodziwe, plastikowe doniczki z rośliną. Dobrze jest również uzmysłowić sobie, że glina pomimo swojego uroku jest stosunkowo krucha, dlatego też doniczka wykonana z tego materiału nie powinna być narażona na uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to, że gliniany element sypie się w rękach, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to surowiec stosunkowo delikatny, szczególnie na tle wszechobecnego plastiku. Zdecydowanie jednak przewyższa ten ostatni pod względem estetycznym.

Donice z gliny stylu

Jeżeli doniczki mają stanowić nie tylko praktyczny, ale także atrakcyjny dla oka dodatek, te wykonane z gliny doskonale spełnią funkcję dekoracyjną. Wniosą one do domu lub ogrodu wiele ciepła i przyjemnego klimatu. Jeżeli chcesz urozmaicić proste gliniane doniczki możesz je dowolnie pomalować. Wzorzyste, kolorowe i indywidualnie ozdobione doniczki z gliny, mogą być świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Odkryj nasz szeroki asortyment donic z gliny na Westwing i kup swój ulubiony model!