Nowoczesny salon w zieleni i szarościach

Jeśli chcesz nowocześnie urządzić swój salon, szykowna prostota jest idealnym wyborem. W centrum uwagi znajdują się meble o geometrycznych kształtach i funkcjonalnym wzornictwie. Nowoczesny salon charakteryzuje się oszczędnością elementów dekoracyjnych i dużą ilością wolnej przestrzeni.

Prostota i funkcjonalność

Hasło przyświecające szkole Bauhausu, że forma podąża za funkcją, sprawdzi się również jako główny zamysł w planowaniu nowoczesnego salonu. Zarówno meble jak i dodatki powinny przede wszystkim pełnić swoją funkcję, a jednocześnie ich dobrze zaprojektowana forma będzie ozdobą i wyznacznikiem charakteru wnętrza. W salonie urządzonym w nowoczesnym stylu nie znajdziemy figurek i pamiątek porozstawianych na meblach. Za to może zaskoczyć nas sofa, która jest prawdziwym sercem salonu – wygodna i z ciekawą linią. Zamiast bibelotów salon będzie zdobić dizajnerska lampa, a przytulnego nastroju doda minimalistyczny dywan.

Nowoczesny salon inspirowany minimalizmem

Aby osiągnąć nowoczesny charakter wystroju salonu, warto zadbać o dobre oświetlenie, staranny wybór mebli i dodatków. Nie należy przesadzać z ilością bibelotów i kolorów. W czterech krokach przedstawiamy, jak osiągnąć nowoczesny sznyt w mieszkaniu.

 1. Wybór mebli

  Zacznij od mebli – poszukaj takich, które mają proste kształty i neutralne kolory. Będą bazą dla pozostałych elementów. Warto posatwić na świetlste szarości i chłodne beże.

 2. Wolna przestrzeń

  Wygospodaruj wolną przestrzeń na podłodze i półkach. Unikaj bibelotów na regałach, a książki ustaw kolorystycznie. Na podłodze możesz położyć dywan w stonowanych kolorach, dzięki temu salon będzie bardziej przytulny.

 3. Ściany w harmonii

  Pozostaw wolne ściany – wystarczy jedna dekoracja w centralnym punkcie salonu. Wybierz ulubione grafiki lub fotografie i stwórz galerię ścienną. Szczególnie elegancka będzie ich czarno-biała wersja.

 4. Less is more

  Polegaj na prostych kształtach, również jeśli chodzi o dekoracje. Wybieraj szklane, minimalistyczne wazony, do którym możesz włożyć gałązki eukaliptusa lub Twoje ulubione sezonowe kwiaty w jednym kolorze.

Meble z nowoczesnym sznytem

Zdecyduj się na kilka mebli o prostych kształtach, które w przemyślany sposób zaaranżujesz w salonie. W ten sposób stworzysz spokojną, harmonijną całość. Meble w stylu skandynawskim są idealne do minimalistycznej aranżacji salonu. Zwróć uwagę na użycie tych samych kształtów – prostokątny stolik kawowy doskonale pasuje na przykład do prostej kanapy na metalowych nóżkach. Wszystkie rzeczy, które nie są na co dzień potrzebne, schowaj w pudełkach, prostym kredensie lub garderobie. Natomiast otwarty regał jest idealny do eksponowania wybranych dekoracji i książek. Należy pamiętać, że kolorem, materiałem i formą, powinny one pasować do wyglądu nowoczesnego salonu.

Mniej znaczy więcej.

Mies van der Rohe

Jakie materiały wybrać do nowoczesnego salonu

Zbyt wiele różnych materiałów może sprawić, że nowoczesny salon będzie wyglądał chaotycznie. Zdecyduj się na jeden główny materiał bazowy, na przykład lite drewno i dodaj akcenty dwóch lub trzech innych. Wtedy osiągniesz efekt harmonii. Miękkie, delikatne tkaniny nadają wnętrzu przytulny klimat i sprawiają, że minimalistyczny wygląd nie będzie zbyt zimny. Ograniczając zbędne meble i akcesoria, stworzysz nowoczesną atmosferę, która poprzez swoją prostotę wprowadzi spokój.

Ściany w nowoczesnym salonie

Do nowoczesnych wnętrz najlepiej sprawdzają się jasne, neutralne kolory na ścianach. Postaw na biel, rozmytą szarość lub chłodny beż. Wtedy ściany będą doskonałym tłem do całej reszty wystroju. Na jednej ze ścian możesz zaplanować galerię czarno-białych zdjęć lub grafik. Możesz też zawiesić lub oprzeć lustro na jednej ze ścian. Kluczem do sukcesu będzie minimalistyczna rama. Szczególnie dobrze sprawdzi się złota lub srebrna.

Kolory i dekoracje pod kontrolą

Oczywiście w nowoczesnym salonie nie musisz całkowicie rezygnować z dekoracji. Ważne jest, aby forma, kolor i materiały, z których wykonane są ozdoby, harmonijnie wpisywały się w całość aranżacji. Dodaj do wnętrza kilka prostych wazonów, na stoliku kawowym postaw książki i świece zapachowe, a sofę udekoruj poduszkami. Dzięki nim pokój stanie się bardziej przytulny. Pojedynczy obraz na ścianie również może pięknie uzupełnić całość aranżacji. Postaw na neutralne barwy, a mocniejszy akcent kolorystyczny wprowadź przy pomocy dekoracji. Nowoczesne pokoje dzienne w bieli, czerni i szarości uwielbiają odrobinę elegancji, dodaną za pomocą akcentów w kolorze srebrnym, miedzianym lub złotym.

Minimalistyczne świetlenie: elegancki i przytulny efekt

Lampy w salonie nie tylko zapewniają oświetlenie, ale są też pięknymi dekoracjami. Dlatego należy zwrócić uwagę na ich formę, kolor i materiał. Wybrałeś już ulubiony model? Za pomocą lamp podłogowych, stołowych i sufitowych stworzysz zróżnicowane oświetlenie, które zagwarantuje relaksującą atmosferę, niezbędną do dobrego samopoczucia. Do nowoczesnych wnętrz szczególnie dobrze sprawdzi się lampa podłogowa w kształcie łuku. Zachwyca eleganckim designem i wyrafinowaną funkcjonalnością. Dobrze dobrane oświetlenie będzie świetnym wykończeniem nowoczesnego salonu!