Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon w stylu rustykalnym

Kolor występujący w przestrzeni prywatnej ma ogromne znaczenie dla człowieka. Feng Shui to filozofia planowania przestrzeni rodem ze starożytnych Chin. W tej sztuce, jednym z najłatwiejszych sposobów przeniesienia właściwej energii do pomieszczenia jest użycie właśnie odpowiedniego koloru. Każdy kolor stanowi ekspresję jednego z Pięciu Żywiołów Feng Shui. Chcesz poznać feng shui kolory i dowiedzieć się jak zaaranżować swoje mieszkanie zgodnie z zasadami rodem z chin? Zainspiruj się z Westwing. 

Feng shui: co to jest? 

Feng shui jest starożytną sztuką aranżacji wnętrz, pochodzącą z Chin. Jego głównym założeniem jest przekonanie, że świat wypełnia energia chi. Człowiek musi dążyć do tego, aby tę energię przede wszystkim zatrzymać oraz w jak największym stopniu pozyskać. 

5 elementów feng shui 

Feng shui składa się z 5 elementów. Są to: drewno, ogień, metal, ziemia i woda. Pochodzą bezpośrednio z natury i są one w ciągłym procesie transformacji i przemijania. Tylko wtedy, gdy cała piątka znajduje się w harmonii, można zapewnić optymalny przepływ energii. Inaczej składniki te mogą sobie przeszkadzać, a nawet niszczyć. 

Owe żywioły wg filozofii chińskiej mają swoją symbolikę. Drewno pobudza kreatywność, ogień dodaje odwagi, ziemia zwiększa siłę fizyczną i zdrowie, metal odpowiada za logiczne myślenie, a woda to emocje. Ponadto z żywiołami łączą się kolory, kształty czy przedmioty, które możesz postawić w swoim domu. 

Podstawowe zasady

Dekoracyjny stół w jasnym salonie
  1. Porządek to podstawa. Dbaj o porządek w szafach i komodach, a nie tylko w tym, co jest ustawione na wierzchu. 
  2. Zamknięte meble. Zgodnie z zasadami tej aranżacji, lepiej jest postawić na meble zamknięte niż na przykład popularne wieszaki. 
  3. Pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy. Podczas sezonowych porządków, najlepiej jest pozbyć się rzeczy, których już nie używasz, na przykład za małych ubrań czy starych pamiątek. 
  4. Naprawiaj lub wyrzuć zepsute przedmioty. Najlepiej jest je od razu naprawić lub wyrzucić, ponieważ takie rzeczy blokują przepływ dobrej energii. 
  5. Dbaj o rośliny. Podlewaj je, odrywaj od nich suche liście oraz przesadzaj je, kiedy tego wymagają. 
  6. Schowaj ostre przedmioty. Nie powinno się eksponować ostrych przedmiotów, na przykład noże powinny być pochowane w szufladach lub specjalnym stojaku – klocku. 

Feng shui: kolory 

Komoda z plecionymi fronatmi, a niej wazon z suszonymi kwiatami

Biały w aranżacji feng shui 

Naturalne kolory ziemi w tym złamana biel są kolorami idealnymi według nauk feng shui, ponieważ promieniują przytulnością, komfortem i spokojem. Z tych barw warto skorzystać podczas aranżacji salonu, gdyż pomieszczenie to, służy do relaksu i odpoczynku. Biały salon przywraca spokój i harmonię, a jednocześnie pokazuje otwartość domowników na zmiany. 

Feng shui: kolor – niebieski 

Niebieski jako kolor należący do żywiołu wody przynosi czystość, odświeżenie i oczyszczenie ale także tajemnice i niekiedy chłod. Nadaje się jako główny kolor do sypialni, nie nadaje się jednak do salonu i jadalni. W zależności od odcienia niebieskiego, będzie on pasował do różnych kolorów, więc warto eksperymentować. Zawsze dobrym wyborem będzie połączenie niebieskiego z bielą, czernią, szarością, beżem i odcieniami brązu. 

Zielony w aranżacjach z energią chi 

Energia Chi  to energia życiowa, której manifestuje się za pomocą procesów oraz zjawisk natury. Zgodnie z filozofią feng shui, zieleń kojarzona jest z żywiołem drewna. Reprezentując świat przyrody, pozwala korzystać z uzdrawiającej mocy natury, regeneruje i leczy. Doskonale sprawdzi się w przestrzeni do nauki, w których liczy się koncentracja i skupienie. Warto wykorzystać ten odcień w pokoju dziecięcym. 

Feng shui: kolor – czerwony 

Czerwień powszechnie uważana jest za kolor szczęścia i powodzenia. Utożsamiana jest z takimi atrybutami jak popularność i reputacja. Należy do kolorów związanych z żywiołem ognia i podobnie jak ogień symbolizuje przemianę i siłę. Dlatego wiąże się go z obszarem odpowiadającym za karierę, prestiż i reputację. Kolor ten, idealnie pasuje do kuchni czy jadalni, symbolizując obfitość i bogactwo. 

Kolory w feng shui we wnętrzach 

Feng shui: kolory w sypialni

Generalna zasada brzmi – w sypialni sprawdza się kolor Ziemi i wspierający ją kolor Ognia oraz wyczerpujący kolor Metalu. Mamy zatem do wyboru: różowy, żółty, beżowy, biały, złoty i srebrny. 

Feng shui: kolory w pokoju dziecięcym

Meble w pokoju dziecięcym urządzonym z zasadami feng shui powinny być okrągłe lub przynajmniej zaokrąglone. A to wszystko dlatego, że rogi i krawędzie szkodzą Chi. Dodatki we wnętrzu dla najmłodszych powinny mieć jasne, spokojne kolory, natomiast ściany możesz pomalować na zielono. 

Feng shui: kolory w salonie

Idealnymi kolorami do salonu feng shui, gdzie przyjmujesz gości i gdzie chcesz wprowadzić energię, są związane z energią Yang. Jest to czerwień, pomarańcz, żółty. Oczywiście nie muszą być to główne kolory w salonie, nie musisz wszystkich ścian malować na tak intensywne barwy. Wystarczy, że będą to energetyzujące dodatki wystroju wnętrz, poduchy, ozdobne koce i  misy. 

Feng shui: kolory kuchni

W kuchni, która jest urządzona zgodnie z chińskimi zasadami dobrej energii, przede wszystkim powinien panować ład i porządek. Równie ważne jest światło dzienne. Ale co najważniejsze, feng shui ma wiele wspólnego z ergonomią, dlatego dobry projekt zagospodarowania kuchni to podstawa. W kuchni wskazane są jasne kolory ścian, zalecany jest kolor biały, który odbija zarówno metal widoczny w urządzeniach kuchennych jak i ogień płynący z kuchenki. 

Aranżacja feng shui w biurze: kolory

Jak już wiesz, kolory we wnętrzach feng shui przedstwiają krążącą energię w przyrodzie. A barwy wykorzystane w biurze pozytywnie wpływają kreatywność, samopoczucie i na postępy w pracy.

W aranżacji feng shui biura dla kreatywych użyj takich kolorów jak: żółty, piaskowy, blado pomarańczowy, blady zielony i niebiesko-zielony, ponieważ pobudają one kreatywność oraz na dyscyplinę.

Jak aranżować wnętrza?

Industrialny salon

Sztuką jest stworzyć w domu taką przestrzeń, w której krąży wyłącznie dobra energia, jednakże pozycją wyjściową jest przestrzeganie podstawowych zasad feng shui. Aranżacja wnętrz według feng shui polega na:

  1. Zwracaj uwagę na sposób rozmieszczenia mebli.
  2. Sprawdź, czy zmiana ich układu nie zakłóći dobrej energii we wnętrzu. Zmiana ustawienia mebli czy wyrzucenie zbędnych rzeczy może zapewnić domownikom powodzenie i szczęście w tej dziedzinie życia, która nie do końca wydaje się udana.
  3. Według feng shui im masz mniej niepotrzebnych rzeczy, tym lepiej. Nie gromadź więc rzeczy na zasadzie “a nóż się przydadzą”. Pozbywaj się szczególnie pamiątek, przypominających o niezbyt szczęśliwych okresach w życiu – nieudanych związkach, toksycznych przyjaźniach. 

Chcesz wdrożyć styl feng shui do własnego wnętrza? Dołącz do klubu Westwing i poznaj nasze wskazówki, które pozwolą Ci na osiągnięcie w swoim domu prawdziwej harmonii. A do tego, nie przegapisz naszych najlepszych kampanii oraz promocji do stworzenia pięknego domu!