Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Salon z dekoracjami w podcieniach fioletu

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między kolorem liliowym a fioletem? Fioletowy jest prawdziwym kolorem wywodzącym się ze spektrum światła. Z kolei, lliowy nie jest kolorem spektralnym i mieści się w gamie kolorów pomiędzy czerwonym a niebieskim. Poniżej przedstawiamy jaki kolor pasuje do fioletu. Przygotowaliśmy dla Ciebie, kilka wskazówek, dzięki którym wprowadzisz ten piękny kolor do swojego mieszkania. Zainspiruj się z Westwing!

Przed długi czas fiolet nie stanowił koloru bazowego w wykończeniach wnętrz, aż do 2018 roku, kiedy to Instytut Pantone uznał kolor Ultra Violet za kolor sezonu. Wcześniej, był on głównie dodatkiem, ożywiającym otoczenie. Nasi eksperci są jednak innego zdania – fioletu możemy używać do woli! Jego różne odcienie nadają wyrazu Twoim ścianom i wprowadzają gości w błogi stan relaksu.

Efekty koloru fioletowego 

Mistyczny i królewski zarazem – kolor fioletowy przebija uwodzicielskim efektem i nadaje lokalom elegancki i ekstrawagancki charakter. Niezależnie od tego, czy jest to kolor ściany, mebli, czy jednego z akcesoriów domowych, fioletowy przyciągnie wzrok każdego kto przekroczy próg Twojego mieszkania. Musisz jednak postępować z umiarem.

Jednak, na początku, ustal zasady, bo co za dużo to nie zdrowo. Zastanów się jaki kolor pasuje do fioletowego i w jaki sposób je połączyć, aby ten dominujący nie przeciążył Twojej aranżacji. Zasada jest prosta – im jaśniejszy odcień fioletu zastosujesz, tym więcej dodatków w tym kolorze możesz zastosować. Wówczas, pomalowanie wszystkich ścian na jeden kolor nie będzie wyglądać źle. Jeśli zdecydujesz się na ciemny fiolet, pokój pomaluj jedynie częściowo. Ciemne barwy optycznie zmniejszają powierzchnię. 

Różne odcienie fioletu 

Fiolet to masa możliwościowi! Kolor ten oferuje liczne niuanse i gradacje! Jasne odcienie nadają wnętrzu kobiecej lekkości i wdzięku. Szczególnie popularnym odcieniem fioletu jest jagodowy. Dodatki w tym kolorze świetnie wyglądają w każdym pomieszczeniu – salonie, sypialni a nawet łazience!

Fiolet mieszany jest z czerwieniom i niebieskim. Dlatego też, możesz często spotkać produkty, które lśnią nieco bardziej czerwonawo lub niebieskawo. Biel używana jest  do wyczarowania stylowych odcieni bzu i lawendy.

Jaki kolor pasuje do fioletowego: 4 połączenia

  • Połączenie fioletowego z żółtym: Żółty jest kolorem uzupełniającym się z fioletowym i dlatego warto zastosować go do stworzenia  kombinacji kolorów w nowoczesnym, prostym stylu. Szlachetny kontrast między fioletem a żółtym tworzy harmonijną i przyjazną atmosferę w twoich czterech ścianach. 
  • Połączenie fioletu z różem: To połączenie jest niezwykle kobiece i romantyczne. W tym kolorowym duecie, fiolet odgrywa rolę dynamiczną, która tworzy mocny nastrój w Twoim pokoju. Dzięki delikatnym różowym akcentom, ogólny obraz zyskuje nieco więcej ciepła i bezpieczeństwa. Aby styl ten nie wyglądał zbyt dziewczęco, możesz wyznaczyć wyraźną linię  za pomocą indywidualnych akcesoriów dekoracyjnych w kolorze czarnym. 
  • Połączenie fioletu z bielą: Jasnofioletowy prezentuje się szczególnie dobrze z kolorem białym, niczym w klasycznej, francuskiej chatce. Elegancja fioletu może zostać podkreślona przez biel. Ten świetny duet kolorów jest szczególnie odpowiedni do ciemnych pomieszczeń, ponieważ biel i fiolet, wraz z odpowiedni  dobranym  światłem, sprawiają że całe wnętrze błyszczy! 
  • Połączenie fioletowego z szarym: Kolor fioletowy jest szczególnie przytulny, gdy połączysz ton z delikatną szarością. Jeśli zależny Ci aby Twój salon przyciągał wzrok, jako kolor przykładowo jednej ściany  wybierz ciemny antracyt. Ponieważ fiolet jest bardzo wyrazistym kolorem, zalecamy wybranie tego odcienia jedynie jako akcentu podczas projektowania ściany. Powściągliwa szarość nadaje szlachetny ton w całym domu. Stanie się on jeszcze bardziej luksusowy dzięki złotym akcesoriom, które przypominają nam lata 20. XX wieku. 

Jaki kolor pasuje do fioletu: Materiały

Jeśli połączysz ciemnofioletowy z mocnymi czarnymi i rustykalnymi materiałami, wyda się on mistyczny i szczególnie szlachetny. Skóra i metal są w ostatnim czasie bardzo modnym akcesorium w mieszkaniu. 

Jasny liliowy lub lawendowy ton, doskonale harmonizuje z jasnym wnętrzem z meblami z drewna w kolorze białym. Ten fioletowy akcent, który znajdujemy w naturze, nadaje wnętrzu delikatności i świeżości. Na tarasie, lawendowe ozdoby stanowią szczególnie stylowy dodatek do mebli z rattanu i domowych akcesoriów z wikliny.

Nadasz fioletowi nowoczesny i elegancki akcent, łącząc go z błyszczącymi materiałami. Nie ważne czy postawisz na chromowane lampy czy meble z metalowym wykończeniem – błyszcząca powierzchnia nada Twojemu wnętrzu stylu glamour!

Dodatki w odcieniach fioletu i te, które do fioletu będą z pewnością pasować znajdziesz na WestwingNow! Daj nam się zainspirować!