Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Korytarz z komodą, stołkiem i małą dekoracją

Wiatr i woda – oto prawdziwe znaczenie wyrażenia feng shui, które pochodzi z języka chińskiego. Jednak przede wszystkim kojarzy się z życiem w harmonii – z samym sobą i ze swoim otoczeniem. Nawet z dala od Chin i Dalekiego Wschodu, pięć elementów feng shui – drzewo, ogień, metal, woda i ziemia – odgrywają dużą rolę w naszym życiu. W końcu na co dzień potrzebujemy harmonii i dystansu! 

W WestwingNow doskonale wiemy, co jest ważne w filozofii feng shui i dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie wiele wskazówek dotyczących harmonijnej aranżacji wnętrz. Oprócz stylowych mebli, nasz sklep internetowy oferuje również oryginalne tekstylia i akcesoria, które zapewniają pełne równowagi, ale i przytulne otoczenie. Przekonaj się, że życie i aranżowanie zgodnie z teorią harmonii jest proste i piękne. Pamiętaj! Ta filozofia ma swoje zastosowanie nie tylko w domu, ale także w ogrodzie. 

Elementy feng shui 

Na filozofię feng shui składa się pięć elementów, które uważane są za podstawowe siły wszechświata. 

Ogień, woda, ziemia, metal i drzewo to pięć elementów, które pochodzą bezpośrednio z natury. Są one w ciągłym procesie transformacji i przemijania. Tylko wtedy, gdy pięć elementów naraz jest w harmonii, można zapewnić optymalny przepływ energii. Inaczej składniki te mogą sobie przeszkadzać, a nawet niszczyć. 

W swoim wnętrzu możesz skumulować siłę pięciu elementów feng shui, umieszczając meble w określony sposób, tak żeby chi (energia życia) mogła płynąć bez zakłóceń. Tworzy to spokojne, pozytywne centrum domu lub ogrodu, co ma kojący wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. 

5 elementów feng shui

 1. Fakt

  Drzewo symbolizuje wzrost i życie, ale może zostać łatwo zniszczone przez metal i ogień. Woda natomiast wspiera drzewo, ponieważ dzięki niej może rosnąć. 

 2. Fakt

  Ogień jest bardzo silnym elementem – nawet jeśli woda ugasi ogień, w kolejnym etapie może zostać zamieniona w parę wodną i stać się bardzo silnym elementem poprzez skumulowanie energii. Ogień według zasad feng shui musi być zawsze traktowany z respektem. 

 3. Fakt

  Metal jest ostry, kanciasty, nieożywiony i zimny – jego symbolami są srebro i złoto. W przeciwieństwie do pozostałych czterech elementów, metal jest nieugięty. W mniejszych formach, takich jak pieniądze, metal ucieleśnia materialny dobrobyt. 

 4. Fakt

  Kiedy woda wykorzystuje całą swoją moc, może być jeszcze silniejsza i potężniejsza niż ogień. Nieokiełznana woda stwarza zagrożenie, ale energia wody oznacza też dzielenie się pomysłami, komunikację i sukces. 

 5. Fakt

  Ziemia jest podstawą filozofii feng shui i oznacza atrakcyjność i pożywienie. Ziemia może być wytwarzana przez ogień w postaci popiołów i niszczona przez drzewo, które zakorzenia się w niej i żywi składnikami odżywczymi. 

Kolory feng shui 

Naturalne kolory ziemi i złamana biel są kolorami idealnymi według nauk feng shui, ponieważ promieniują przytulnością, komfortem i spokojem. Ten opis jest szczególnie odpowiedni dla salonu, ponieważ jest to pomieszczenie, które służy do relaksu i odpoczynku. Ale feng shui mówi również, że kolory mogą służyć do ożywienia pokoju – wtedy należy wybrać bardziej jaskrawe akcenty. 

Delikatny brąz, przyjemna biel, kojący szary i piaskowy to według chińskich nauk doskonały wybór do sypialni. Feng shui mówi, że należy unikać ciemnych i ponurych kolorów, a także mebli o ostrych formach i twardych materiałów, ponieważ zakłócają one spokój i relaks. 

Salon zgodny z feng shui 

Salon jest miejscem szczególnym dla całej rodziny: w tym pomieszczeniu codziennie gromadzicie się z bliskimi, podejmujecie przyjaciół i gości. Z jednej strony salon symbolizuje relaks i spokój, z drugiej zaś jest  to pomieszczenie, w którym dużo się dzieje, odbywają się na przykład ważne rozmowy. 

Salonu feng shui w kilku krokach 

1. Podkreśl środek pomieszczenia! Środek salonu powinien pozostać wolny i wizualnie znajdować się w samym centrum. Dzięki temu pomieszczenie będzie emanować spokojem i siłą. Okrągłe elementy, takie jak przytulny dywan lub stolik, dobrze podkreślą rozkład pomieszczenia. 

2. Siedziska powinny znajdować się przy linii ściany. Dzięki temu poczujesz się bezpiecznie. Podobnie działa niezakłócony widok na całość pomieszczenia i drzwi – również pozwala nam się odprężyć. 

3. Zadbaj o kilka źródeł światła! Pomieszczenie powinno być oświetlone różnymi rodzajami światła. Małe punkty posłużą do oświetlania akcesoriów, a lampa stojąca przyda się do czytania. Nie zapomnij także o natężeniu światła – idealne jest takie, które tworzy równowagę między jasnością a ciemnością. Ma to pozytywny wpływ na ludzki organizm. 

Doskonała sypialnia według feng shui 

Oprócz salonu to właśnie sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy większość czasu w mieszkaniu. W tym pokoju musimy czuć się bezwarunkowo bezpieczni, ponieważ podczas snu oddajemy całą naszą kontrolę. Poznaj zasady feng shui dla sypialni! 

3 najważniejsze zasady dla sypialni w zgodzie z zasadami feng shui

 1. Pozycja łóżka jest bardzo ważna do prawidłowego snu. Przód łóżka powinien opierać się na stabilnej ścianie, a nie znajdować się bezpośrednio pod oknem. Leżąc w łóżku, najlepiej widzieć przed sobą drzwi i całe pomieszczenie – w ten sposób zwiększymy poczucie bezpieczeństwa. Wszelkie urządzenia elektroniczne, takie jak telewizor lub telefon, nie powinny znajdować się w pobliżu łóżka. 
 2. Komody i szafki, których używasz do przechowywania odzieży, prania lub drobnych przedmiotów, powinny mieć możliwość zamknięcia. Przestrzeń pod łóżkiem nie powinna być zablokowana. Jeśli koniecznie chcesz przechowywać coś w szufladach łóżka, wybierz te, które znajdują się jak najdalej od głowy. 
 3. Należy całkowicie zrezygnować z luster w sypialni, ponieważ są one źródłem niepokoju. W sypialni powinny być umieszczone tylko takie akcesoria i dekoracje, które realizują zasadę dualizmu, czyli zachowują równowagę yin i yang, światła i cienia. 

Dekoracje w stylu feng shui 

Nawet jeśli feng shui kojarzy się z powściągliwością i prostotą, możesz wykorzystać pewne akcesoria domowe, które wspierają przepływ chi w domu. Są to: 

 • rośliny domowe, kwiaty i drewno
 • zdjęcia ukochanych osób
 • świece i gongi

Możesz wykorzystać te dekoracje dla dobrego przepływu energii w swoim domu. Kolory jeszcze zwiększą ten pozytywny stan. Nie musisz jednak zmieniać w tym celu całego swojego wnętrza – wystarczy, że umieścisz kolorowe akcenty na oknie lub na ścianach. 

W naszym przewodniku zebraliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki dotyczące działania feng shui. Teraz możesz zacząć aranżowanie wnętrza zgodnie z chińska filozofią! Warto pamiętać, że projektowanie zgodnie z zasadami feng shui obejmuje rozległą wiedzę, w tym m.in. działanie specjalnej siatki, tak zwanej bagua – ale dekorowanie i umeblowanie jest dostępne dla każdego. Chcesz wdrożyć styl feng shui do własnego wnętrza? Odkryj naszą ekskluzywną selekcję na WestwingNow i poznaj meble i dodatki, które pozwolą Ci na osiągnięcie w swoim domu prawdziwej harmonii.