Kup najlepsze marki do -70%

Kup najlepsze marki do -70%

Dom w stylu bauhaus z odpowiednim napisem

Proste formy, które odpowiadają dobrze przemyślanej funkcjonalności – tak można podsumować minimalistyczny styl Bauhaus. Ruch rozpoczęty przez Waltera Gropiusa w Weimarze w 1919 roku, który stworzył później ponadczasowe klasyki wzornictwa, do dziś cieszy się dużą popularnością. Hasło, że forma podąża za funkcją nadal inspiruje nie tylko architektów wnętrz, ale też projektantów mody. Przedstawiamy świat Bauhausu, abyś mogł dowiedzieć się więcej o tym stylu.

Historia Bauhausu i jego założycieli

Kto odegrał decydującą rolę w kształtowaniu stylu Bauhaus? Jacy nauczyciele należeli do najbardziej znanych i wybitnych umysłów współczesnej szkoły artystycznej, którzy mieli wpływ na architekturę, sztukę i wzornictwo? Na czele Bauhausu stał Walter Gropius. Architekt założył szkołę Bauhausu w 1919 roku w Weimarze i był jego dyrektorem aż do 1928 roku.

Tą innowacyjną szkołą chciał idealnie połączyć sztukę, architekturę i rzemiosło wraz z nauczeniem, praktyką i badaniem. Co zakończyło się sukcesem! Szwajcarski architekt Hannes Meyer został drugim dyrektorem Bauhausu w 1928 roku. Zreformował zarówno nauczanie jak i warsztaty.

W 1930 r. został jednak zwolniony bez uprzedzenia przez miasto Dessau z powodu komunistycznych poglądów. Przedstawiciel architektury awangardowej, Ludwig Mies van der Rohe, był trzecim dyrektorem szkoły, od 1930 do 1933 roku. Na początku lat 30. ubiegłego wieku szkoła Bauhaus znalazła się pod silną presją polityczną i w 1933 roku musiała ostatecznie zakończyć swoje działanie.

Wraz z Walterem Gropiusem, van der Rohe jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych przedstawicieli Bauhausu. Ich bungalowy w stylu Bauhaus są do dziś ikonami i wzorami do naśladowania.

Bauhaus był również kolebką wielkich artystów. Wśród nich był Wassily Kandinsky, rosyjski malarz i grafik, który rozpoczął swoją przygodę z Bauhaus w 1922 roku, gdzie wykładał aż do jego zamknięcia w Berlinie w 1933 roku.

Niemiecko-amerykański malarz i grafik Lyonel Feininger nauczał jako główny drukarz w Weimarze aż do 1925 roku i nawet strona tytułowa Manifestu Bauhausu z 1919 r. przedstawia jego drzeworyt “Katedrę”. Paul Klee był również związany z Bauhausem i pełnił funkcję kierownika warsztatu introligatorskiego, a także malarstwa metalu i szkła. László Moholy-Nagy, węgierski malarz i fotograf, wraz z Walterem Gropiusem wydał słynne na całym świecie książki Bauhausu. 

Cechy stylu Bauhaus

Zdjęcie budynku Bauhausu

Następne pytanie, które może się nasunąć to czym właściwie jest styl Bauhaus? Pozwól nam krótko i zwięźle przedstawić Ci cechy charakterystyczne stylu Bauhaus: pięknie wyprofilowany, praktyczny i zupełnie niefrasobliwy.

Podstawą tego stylu jest idea ponadczasowego, przejrzystego i prostego wzornictwa, które zawsze jest w modzie. Zimne i nieprzyjemne wykończenie jest absolutnie nie na miejscu, nawet jeśli na pierwszy rzut oka może się wydawać inaczej. To, co może być dla Was zaskoczeniem to fakt, iż ciepłe i wełniane tkaniny są również niezbędne w tym stylu i sprawiają, że pomieszczenia wyglądają zachęcająco i przytulnie.

Domy w stylu Bauhaus cechują płaskie dachy, taśmy okienne, duże okna, mocne kąty i geometryczna architektura, a wszystko to w prostej i ponadczasowej bieli. Mistrzowskie domy w Dessau są wzorem dla tego języka architektonicznego.

Styl Bauhaus dziś

Obecnie styl Bauhaus wykorzystuje się w aranżacji przestrzeni biurowych i publicznych, czyli tam gdzie na pierwszym miejscu stawia się funkcję. Stawia się na proste formy, chromowane elementy i przeszklenia, czy to w postaci dużych okien, czy jako odzielenie od siebie różnych pomieszczeń.

Jak urządzić dom w stylu Bauhaus?

Jeśli chcesz wprowadzić elementy stylu stylu Bauhaus do Twojego domu, najpierw warto poznać jego podstawowe założenia.

  1. Ponadczasowa klasyka
    Wielcy mistrzowie stworzyli meble, które są proste, wygodne i dlatego nadal ponadczasowo piękne. Szkło i metal zawsze wiodą tu prym.
  2. Kwestia materiału
    Klasyczne i nowoczesne elementy są często łączone z materiałami naturalnymi, takimi jak drewno, kamienie, płyty łupkowe i skóra, które są również wykorzystywane w wystroju wnętrz w stylu Bauhaus.
  3. Mniej znaczy więcej
    Wyposażenie wnętrz ogranicza się do podstawowych elementów. Styl Bauhaus opiera się na założeniu, że jeśli coś jest użytkowe, z definicji będzie też piękne.

Kolory stylu Bauhaus

Oprócz doskonałej funkcjonalności, styl Bauhaus wyróżnia się również kolorystyką. Słynna “Sztuka barwy” pióra Johannesa Ittena, który uczył w Bauhausie jako jeden z mistrzów tego stylu. Sztuka Bauhausu koncentrowała się na ograniczonej gamie kolorów. W szczególności często stosowano kolory podstawowe – czerwony, żółty, niebieski, a także czarny i biały.

Styl Bauhaus to nie tylko kolorowe elementy i dekoracje; całe pomieszczenia zostały są projektowane i skoordynowane kolorystycznie. Jako alternatywy dla ścian w kolorze czerwonym, niebieskim lub żółtym, można również użyć szablonu przedstawiającego podstawowe geometryczne kształty, takie jak trójkąty, koła lub kwadraty, inna opcją mogą być także kolorowe tapety w stylu Bauhaus!

Lampy, stoły i krzesła w stylu Bauhaus

Kiedy myślimy o meblach i przedmiotach codziennego użytku w stylu Bauhaus, od razu pojawiają się proste linie i klasyczne krzesła podporowe. Nic dziwnego! W szczególności niektóre lampy w stylu Bauhaus należą do najbardziej znanych projektów. Wśród nich znajdziemy „Wagenfeld WG24”, która jest uważana za ikonę wzornictwa przemysłowego. Charakterystyczne cechy to szklany klosz, szklana lub metalowa noga i okrągła podstawowa.

„Kaiser Idell 6631” to również klasyka swojego gatunku. Do dziś model z regulowanym kloszem i zakrzywioną nogą jest uważany za ponadczasowy projekt. Krzesło podporowe stało się symbolem ery Bauhausu. Jeśli chodzi o stoły, ten styl charakteryzuje się niezastąpionymi modelami z zakrzywionymi stalowymi nogami. 

Przejrzyj naszą ekskluzywną ofertę w WestwingNow, aby zapoznać się z nową klasyką mebli w stylu Bauhaus dla Twoich czterech ścian. Zamów swój ulubiony produkt do domu w komfortowych warunkach!

Czy to tylko małe elementy dekoracyjne, czy też doskonałe wyposażenie mieszkania w stylu Bauhaus: daj się zainspirować tym klasykiem designu. Miłej zabawy przy dekorowaniu!

Podsumowując, styl Bauhaus charakteryzuje się funkcjonalności i przejrzystości form. Chociaż Bauhaus zyskał popularność głównie dzięki architekturze, skupiano się tam również na rzemiosłach, takich jak garncarstwo oraz tkactwo. Biorąc pod uwagę to zróżnicowanie, typowe dla stylu Bauhaus są także różnokolorowe dywany, ceramika, barwne obrazy oraz drewniane rzeźby.