Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Duża roślina stojąca przy drewnianej ławce oraz przy metalowej latarence

Rośliny to przyjaciele każdego mieszkania. Rośliny w pomieszczeniu są niczym zastrzyk dobrej energii. W zależności od wybranego gatunku dodatkowo mogą usuwać z powietrza wilgoć i zanieczyszczenia oraz tłumić hałas. Kwiaty i rośliny doniczkowe to także wspaniały trend aranżacji wnętrz. Chcesz wprowadzić do swojego domu więcej zieleni? Poznaj modne rośliny w mieszkaniu, które warto mieć na domowym parapecie. Nasi eksperci z Westwing, przygotowali krótki poradnik dzięki któremu poznasz roślinne trendy 2020! A do tego, podpowiedzą Ci, jak zaaranżować modne wnętrza z roślinami i jak o nie dbać.

Aranżacja mieszkania z roślinami 

Nie ma nic bardziej wdzięcznego i bliższego człowiekowi niż przyroda. Nie ma też piękniejszego dodatku do wnętrz niż rośliny. Rośliny świetnie wyglądają w każdym pomieszczeniu. Możesz ustawić je zarówno w sypialni jak i salonie czy nawet w łazience. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru kwiatów. Wraz z nadejściem stylu skandynawskiego i retro coraz częściej decydujemy się na zielone rośliny do mieszkania. Piękną, a zarazem funkcjonalną dekoracją kuchennego parapetu są np. zioła. W łazience możesz postawić storczyki lub paprotki, czyli rośliny, którym nie przeszkadza półmrok oraz wilgotne powietrze. 

Rośliny mogą nadawać charakteru wnętrzom, oddzielać od siebie pomieszczania, zakrywać mankamenty bądź optycznie powiększać przestrzeń. W aranżacji salonu lekkie kwietniki mogą występować solo jako podręczny stolik przy sofie nie tylko na doniczki, ale i na książki czy filiżanki. Utworzysz z nich także malownicze grupy. 

Ale to niewszystko! W 2020 roku wiodącym trendem jest biophilic design, czyli wprowadzanie do otoczenia człowieka naturalnych materiałów, przyjaznych zmysłom kolorów, dźwięków, świateł i kształtów. W praktyce, biofilia to nie tylko rośliny we wnętrzach, ale także dekoracje z ich motywem czy przepełnione naturalnym światłem pomieszczenia. Ale o tym trendzie, przeczytasz w dalszej części artykułu.

10 modnych roślin mieszkaniu, które zobaczysz na Instagramie

Roślina w osłonce z plecionki

Królem instagrama może zostać każdy… nawet roślina! Wybraliśmy zatem 8 roślin doniczkowych, które stanowią istny hit w aranżacji wnętrz. Modne rośliny w mieszkaniu to bardzo ważny element dekoracji. Co zatem wybrać? 

Lampion chiński (Ceropegia woodii) 

roślina lampion chiński w bambusowej, wiszącej doniczce

Inaczej nazywany sznurem serc z uwagi na ciekawe małe kwiatki, które tak właśnie wyglądają. Ceropagia woodii to tak zwany sukulent bulwiasty, który pochodzi z Afryki Południowej i wbrew delikatnemu wyglądowi jest to roślina odporna i niewymagająca. Do szczęścia potrzebuje dużo światła, lubi słońce, a nie lubi przeciągów. Jeśli pędy ceropegii robią się zbyt długie, możesz je spokojnie skrócić na pożądaną długość, a z tych obciętych wykonać nowe sadzonki. 

Kalatea Okrągłolistna (Calathea orbifolia)

Calathea w ceramicznej, brązowej doniczce w pomieszczeniu

Jej ojczyzną jest Brazylia. Posiada zwarty pokrój, liście duże, owalne, zielone z dekoracyjnym rysunkiem popielatych linii. Bardzo dostojna i piękna roślina! Lubi jasne stanowiska, lecz nie pełne nasłonecznienie. Nie lubi suchego powietrza, dlatego należy zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność zraszając co jakiś czas liście. Nie stawiaj jej blisko grzejników i bezpośredniego źródła ciepła. 

Filodendron ‘Birkin’

Filodendron w białej, wiszącej doniczce

To roślina o zachwycających ciemnozielonych liściach z kontrastowymi kremowo-białymi nerwami. Birkin nie toleruje miejsc bardzo nasłonecznionych, dlatego najlepiej rośnie w zacienionych miejscach ( dzięki temu wybarwienie liści jest znacznie intensywniejsze). Preferuje lekko zacienioną pozycję z pośrednim światłem słonecznym. Jest ciepłolubny, najlepiej czuje się w temperaturach od 18 do 25 stopni Celsjusza. Nie znosi przeciągów. Potrzebuje zdrenowanego podłoża i podlewania dopiero gdy jego górna warstwa będzie sucha. 

Pieniążek

pieniążek w ceramicznej doniczce postawiony na stoliku pomocniczym obok huśtawki we wnętrzu boho

Pieniążek, znany również jako pilea to jednej z najpopularniejszych, modnych kwiatów we wnętrzach. A nazwę zawdzięcza, dzięki swoim okrągłym, płaskim i błyszczącym listkom, które kształtem przypominają niewielkie monety.

Monstera minima

Jest bardzo popularnym pnączem domowym. Ze względu na łatwą uprawę oraz charakterystyczne, powcinane i dziurkowane liście często wybierana jest jako roślina dekoracyjna do salonu. Osiąga około 100-150 cm wzrostu, lubi przycinanie, którym możesz regulować jej formę i wielkość. Monstera, preferuje jasne miejsca, nie lubi natomiast bezpośredniego nasłonecznienia, które może poparzyć jego piękne liście. Warto zadbać, aby podłoże do uprawy było żyzne, próchnicze lecz przepuszczalne i lekkie. 

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Wnętrze salonu z biurkiem i krzesłem, sofą oraz monsterą pomiędzi nimi

Monstera deliciosa, która jest znana również jako monstera dziurawa to roślina w kolorze soczystej zielni, a do tego posiada duże i okazałe liście dekoracyjne. Mają one również dziury – stąd nazwa rośliny. Monstera sama w sobie nie jest rośliną wymagającą w uprawie. Wystarczy, że zapewnisz jej odpowiednią temperaturę, nie za dużą ilość wody, nie tylko poprzez podlewanie, ale także zraszanie.

Strzelec Rowleya (Senecio rowleyanus)

strzelec rowleya w białej doniczce

Jest delikatną, płożącą rośliną o niemal metrowych pędach. Cechą charakterystyczną starca Rowleya są niezwykłe listki uformowane w łezki nieco większe od ziaren grochu. Jest to piękna, delikatna i wyjątkowo dekoracyjna roślina. Lubi jasne i słoneczne stanowisko. Podlewaj go oszczędnie, gdyż nie toleruje zbyt dużej wilgoci. 

Szczawik trójkątny

To roślina do złudzenia przypominająca swoim wyglądem koniczynę, stąd jej nazwa w języku angielskim false shamrock. Szczawik wyróżnia nie tylko kształt liści, ale także ich kolor – fiolet, który będzie wyróżniał roślinę we wnętrzu. Co ciekawe, szczawik trójkątny jest również rośliną jadalną!

Figowiec sprężysty

fikus sprężysty w doniczce we wnętrzu

Fikus sprężysty to kolejna popularna roślina w donicach, którą zobaczysz na Instagramie. Pochodzi ona z Indii, w naturze sięgająca nawet do 30 metrów wysokości. A czym zachwyca fikus? Oczywiście swoimi niezwykłymi liśćmi! Są one duże (około 30 – 40 cm długości), w głębokim, ciemnozielonym kolorze. Ze względu na spore rozmiary rośliny, lepiej jest zapewnić jej większa powierzchnię we wnętrzu.

Eszeweria

rośliny eszewerii

Eszeweria jest rośliną z rodziny sukulentów pochodzącą z Meksyku. Całą uwagę w eszewerii zwraca się na jej liście, które kształtem przypominają różę. A do tego, roślina ta może występować w pięknym szaroniebieskim, bladofioletowym lub czerwonym kolorze. Eszeweria będzie pięknie wyglądać nie tylko w małym mieszkaniu, ale także sprawi się jako roślina do biura.

Biofilia i modne rośliny w mieszkaniu

Pamiątkowe zdjęcia na ścianie

Biofilia to umiłowanie życia, a przez to poczucie i potrzebę związku ze światem przyrody. Urządzenie domu w zgodzie z naturą pociąga za sobą szereg istotnych korzyści. Harmonijne, bliskie przyrodzie pomieszczenia, zapewniają równowagę oraz stanowią bezpieczne schronienie przed pełną codziennego gwaru. W modnych aranżacjach biofilicznych „królują” roślinne wzory — na tapetach, poduszkach, zasłonach, a nawet obiciu mebli. Materiały do aranżacji wnętrza, powinny być wykonane z naturalnych materiałów. 

Modne rośliny w mieszkaniu vs doniczki

Fikus lirolistny przy sofie w jasnym salonie

Modne rośliny w mieszkaniu warto dobrze wyeksponować. Nie tylko miejsce ale także, dobór odpowiedniego naczynia w którym je ustawisz jest bardzo ważne. Na rynku znajdziesz ogromny wybór wszelkiego rodzaju osłon na doniczki: ceramicznych, metalowych, szklanych, plastikowych czy nawet drewnianych. Od mieszanki wzorów i stylów można dostać przysłowiowego “zawrotu głowy”. Z pewnością uda Ci się dobrać taką. doniczkę, która będzie idealnie komponować się ze stylem Twojego wnętrza. 

Zielone rośliny doniczkowe wstaw do plecionych z włókien naturalnych  koszy i specjalnie impregnowanych papierowych toreb. Papierowe torby biją rekordy popularności. Możesz także ułożyć je w małych drewnianych skrzyneczkach. 

Pamiętaj, jednak, że doniczka to nie tylko element dekoracyjny O rośliny w mieszkaniu (ale i w ogrodzie) powinnyśmy odpowiednio zadbać. Dowiedz się, o czym należy pamiętać.

Modne rośliny w mieszkaniu: inspiracje

Uprawa roślin w mieszkaniu: wskazówki pielęgnacyjne

Decydując się na hodowlę i uprawę roślin w domu, przede wszystkim pamiętaj, że każda z nich ma inne wymagania dotyczące podlewania lub stanowiska. Oto podstawy dbania o rośliny we wnętrzach.

  1. Wybierz roślinę odpowiednią dla Ciebie.
  2. Jeśli zdecydujesz się na małe rośliny, będą one szybciej rosły niż duże.
  3. Dobrze dobierz ziemię do rośliny.
  4. Nie zmieniaj wybranego stanowiska dla swojej rośliny.
  5. Regularnie usuwaj zeschnięte gałęzie, liście i kwiaty.
  6. Nie przelewaj roślin. Lepiej jest zapewnić im mniej wody, niż za dużo.
  7. Większość roślin lubi zraszanie.
  8. Regularnie sprawdzaj wilgotność ziemi w doniczce. Będzie to wskazówka, czy należy już ją podlać.
  9. Przesadzając Twoje rośliny i kwiaty, pamiętaj aby ich nie wyciągać z doniczki ciągnąc ją za liście czy kwiaty.
  10. Dbaj o swoje rośliny poprzez oczyszczanie ich z kurzu.

Wybór odpowiednich roślin do mieszkania nie jest trudny. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.