Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Duża roślina stojąca przy drewnianej ławce oraz przy metalowej latarence

Rośliny to przyjaciele każdego mieszkania. Rośliny w pomieszczeniu są niczym zastrzyk dobrej energii. W zależności od wybranego gatunku dodatkowo mogą usuwać z powietrza wilgoć i zanieczyszczenia oraz tłumić hałas. Kwiaty i rośliny doniczkowe to także wspaniały trend aranżacji wnętrz. Chcesz wprowadzić do swojego domu więcej zieleni? Poznaj modne rośliny w mieszkaniu, które warto mieć na domowym parapecie. Nasi eksperci z Westwing, przygotowali krótki poradnik dzięki któremu poznasz roślinne trendy 2020! 

Aranżacja mieszkania z roślinami 

Nie ma nic bardziej wdzięcznego i bliższego człowiekowi niż przyroda. Nie ma też piękniejszego dodatku do wnętrz niż rośliny. Rośliny świetnie wyglądają w każdym pomieszczeniu. Możesz ustawić je zarówno w sypialni jak i salonie czy nawet w łazience. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru kwiatów. Wraz z nadejściem stylu skandynawskiego i retro coraz częściej decydujemy się na zielone rośliny do mieszkania. Piękną, a zarazem funkcjonalną dekoracją kuchennego parapetu są np. zioła. W łazience możesz postawić storczyki lub paprotki, czyli rośliny, którym nie przeszkadza półmrok oraz wilgotne powietrze. 

Rośliny mogą nadawać charakteru wnętrzom, oddzielać od siebie pomieszczania, zakrywać mankamenty bądź optycznie powiększać przestrzeń. W aranżacji salonu lekkie kwietniki mogą występować solo jako podręczny stolik przy sofie nie tylko na doniczki, ale i na książki czy filiżanki. Utworzysz z nich także malownicze grupy. 

Ale to niewszystko! W 2020 roku wiodącym trendem jest biophilic design, czyli wprowadzanie do otoczenia człowieka naturalnych materiałów, przyjaznych zmysłom kolorów, dźwięków, świateł i kształtów. W praktyce, biofilia to nie tylko rośliny we wnętrzach, ale także dekoracje z ich motywem czy przepełnione naturalnym światłem pomieszczenia. Ale o tym trendzie, przeczytasz w dalszej części artykułu.

5 modnych roślin mieszkaniu, które zobaczysz na Instagramie

Roślina w osłonce z plecionki

Królem instagrama może zostać każdy… nawet roślina! Wybraliśmy zatem 6 roślin doniczkowych, które stanowią istny hit w aranżacji wnętrz. Modne rośliny w mieszkaniu to bardzo ważny element dekoracji. Co zatem wybrać? 

Lampion chiński (Ceropegia woodii) 

Inaczej nazywany sznurem serc z uwagi na ciekawe małe kwiatki, które tak właśnie wyglądają. Ceropagia woodii to tak zwany sukulent bulwiasty, który pochodzi z Afryki Południowej i wbrew delikatnemu wyglądowi jest to roślina odporna i niewymagająca. Do szczęścia potrzebuje dużo światła, lubi słońce, a nie lubi przeciągów. Jeśli pędy ceropegii robią się zbyt długie, możesz je spokojnie skrócić na pożądaną długość, a z tych obciętych wykonać nowe sadzonki. 

Kalatea Okrągłolistna (Calathea orbifolia)

Jej ojczyzną jest Brazylia. Posiada zwarty pokrój, liście duże, owalne, zielone z dekoracyjnym rysunkiem popielatych linii. Bardzo dostojna i piękna roślina! Lubi jasne stanowiska, lecz nie pełne nasłonecznienie. Nie lubi suchego powietrza, dlatego należy zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność zraszając co jakiś czas liście. Nie stawiaj jej blisko grzejników i bezpośredniego źródła ciepła. 

Filodendron ‘Birkin’

To roślina o zachwycających ciemnozielonych liściach z kontrastowymi kremowo-białymi nerwami. Birkin nie toleruje miejsc bardzo nasłonecznionych, dlatego najlepiej rośnie w zacienionych miejscach ( dzięki temu wybarwienie liści jest znacznie intensywniejsze). Preferuje lekko zacienioną pozycję z pośrednim światłem słonecznym. Jest ciepłolubny, najlepiej czuje się w temperaturach od 18 do 25 stopni Celsjusza. Nie znosi przeciągów. Potrzebuje zdrenowanego podłoża i podlewania dopiero gdy jego górna warstwa będzie sucha. 

Monstera minima

Jest bardzo popularnym pnączem domowym. Ze względu na łatwą uprawę oraz charakterystyczne, powcinane i dziurkowane liście często wybierana jest jako roślina dekoracyjna do salonu. Osiąga około 100-150 cm wzrostu, lubi przycinanie, którym możesz regulować jej formę i wielkość. Monstera, preferuje jasne miejsca, nie lubi natomiast bezpośredniego nasłonecznienia, które może poparzyć jego piękne liście. Warto zadbać, aby podłoże do uprawy było żyzne, próchnicze lecz przepuszczalne i lekkie. 

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Monstera deliciosa, która jest znana również jako monstera dziurawa to roślina w kolorze soczystej zielni, a do tego posiada duże i okazałe liście dekoracyjne. Mają one również dziury – stąd nazwa rośliny. Monstera sama w sobie nie jest rośliną wymagającą w uprawie. Wystarczy, że zapewnisz jej odpowiednią temperaturę, nie za dużą ilość wody, nie tylko poprzez podlewanie, ale także zraszanie.

Strzelec Rowleya (Senecio rowleyanus)

Jest delikatną, płożącą rośliną o niemal metrowych pędach. Jego cechą charakterystyczną są niezwykłe listki uformowane w łezki nieco większe od ziaren grochu. Jest to piękna, delikatna i wyjątkowo dekoracyjna roślina. Lubi jasne i słoneczne stanowisko. Podlewaj go oszczędnie, gdyż nie toleruje zbyt dużej wilgoci. 

Biofilia i modne rośliny w mieszkaniu

Pamiątkowe zdjęcia na ścianie

Biofilia to umiłowanie życia, a przez to poczucie i potrzebę związku ze światem przyrody. Urządzenie domu w zgodzie z naturą pociąga za sobą szereg istotnych korzyści. Harmonijne, bliskie przyrodzie pomieszczenia, zapewniają równowagę oraz stanowią bezpieczne schronienie przed pełną codziennego gwaru. W modnych aranżacjach biofilicznych „królują” roślinne wzory — na tapetach, poduszkach, zasłonach, a nawet obiciu mebli. Materiały do aranżacji wnętrza, powinny być wykonane z naturalnych materiałów. 

Modne rośliny w mieszkaniu vs doniczki

Fikus lirolistny przy sofie w jasnym salonie

Modne rośliny w mieszkaniu warto dobrze wyeksponować. Nie tylko miejsce ale także, dobór odpowiedniego naczynia w którym je ustawisz jest bardzo ważne. Na rynku znajdziesz ogromny wybór wszelkiego rodzaju osłon na doniczki: ceramicznych, metalowych, szklanych, plastikowych czy nawet drewnianych. Od mieszanki wzorów i stylów można dostać przysłowiowego “zawrotu głowy”. Z pewnością uda Ci się dobrać taką. doniczkę, która będzie idealnie komponować się ze stylem Twojego wnętrza. 

Zielone rośliny doniczkowe wstaw do plecionych z włókien naturalnych  koszy i specjalnie impregnowanych papierowych toreb. Papierowe torby biją rekordy popularności. Możesz także ułożyć je w małych drewnianych skrzyneczkach. 

Pamiętaj, jednak, że doniczka to nie tylko element dekoracyjny. Niekiedy, powinna być dobrana w zależności od rośliny jaką pragniesz hodować. Przykładowo, korzenie storczyków lubią światło, wilgoć i ciepło. Zatem decydując się na tę roślinę, powinieneś zadbać o szklaną prześwitującą doniczkę z podwyższeniem, gdzie będzie mogła gromadzić się woda. 

Wybór odpowiednich roślin do mieszkania nie jest trudny. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.