Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
bukiet kwiatów na nakrytym stole

Bukiety goszczą w naszych domach podczas wielu różnorodnych okazji – niekiedy sami dostajemy je z okazji urodzin, podziękowań czy randki, a czasem sami wręczamy je innym. Czy wiesz jednak, jakie jest ukryte znaczenie kwiatów? Co symbolizują kwiaty żółte, co czerwone, a jaki komunikat wysyłają tulipany? Odkryj mowę kwiatów i zagłęb się wraz z nami w ich fascynujący świat. Zaczynajmy! 

Dlaczego znaczenie kwiatów jest ważne? 

Tradycja wyrażania swoich uczuć za pomocą kwiatów jest starsza, niż nam się wydaje – pochodzi aż z romantyzmu, a dokładniej z końca XVIII wieku. Ten ukryty kod pozwalał na przekazanie uczuć, których nie sposób było wypowiedzieć i do dzisiaj stanowi sprytny język, wart nauki. Jego znajomość pozwala uniknąć popełnienia kwiatowego faux-pas! 

Wszyscy wiemy przecież, co symbolizują czerwone róże. Jak jednak wręczyć taki bukiet złożony z innych kwiatów, który pozwoli nam uniknąć niezręczności i towarzyskich wpadek? Znaczenie kwiatów to twardy orzech do zgryzienia, ale dzięki naszemu poradnikowi z pewnością uda Ci się stworzyć bukiet idealny. 

30 najpopularniejszych kwiatów i ich znaczenie 

Nie tylko kolory – również gatunki kwiatów niosą za sobą określone znaczenie. Pamiętaj o tym, gdy następny raz wybierać będziesz kwiaty cięte! Co oznaczają najpopularniejsze gatunki? 

 1. Róże – prawdziwą miłość. Powinny być wręczane tylko najbliższym. Jej poszczególne kolory mogą jednak zmieniać znaczenie: czerwona symbolizuje namiętność a biała czystość i niewinność. 
 1. Gerbery – szacunek oraz hołd dla piękna. 
 1. Lilie – czyste zamiary, cnotliwość i życzenia powodzenia. 
 1. Mieczyki – romantyczne zainteresowanie i chęć walki o miłość. Idealnie nadają się do wręczenia osobie, którą jest się zauroczonym. Oznaczają także podziw dla siły i charakteru. 
 1. Chryzantemy – oddanie i miłość. 
 1. Zawilce – wytrwałość i solidarność. 
 1. Słoneczniki – adorację. To wyraz uwielbienia, ale także pychy czy arogancji. 
 1. Goździki – szczęście, lojalność. 
 1. Narcyzy – egoizm, zazdrość i żal. 
 1. Irysy – dobre wieści, energię i kreatywność. 
 1. Stokrotki – niezdecydowanie, dziecinność. 
 1. Kalia – absolutne uwielbienie, hołd dla piękna i fascynację drugą osobą. 
 1. Mak – pocieszenie, wsparcie. 
 1. Fiołek – tajemniczość, skromność i niewinność. To także prośba o cierpliwość. 
 1. Bez – początek nowej, młodzieńczej miłości, obietnicę i nadzieję. 
 1. Nagietki – podziękowanie, wdzięczność. 
 1. Frezje – szacunek, zaproszenie do flirtu. 
 1. Żonkile – zazdrość. 
 1. Storczyki – zmysłowość, cielesność. Nie ma się co dziwić – ich słodki zapach rozpala do czerwoności! 
 1.  Konwalie – piękno, ulotność, szczęście. 
 1. Hortensje – złamane serce, żal. 
 1. Kitnie, anturium – zaufanie i pokładaną w drugiej osobie nadzieję. 
 1. Tulipany – wiosnę, a przez to marzenia, bogactwo i nowe możliwości. W ich przypadku dużą rolę odgrywają kolory. To także wyraz radości ze spotkania. 
 1. Margaretki – cierpienie, krzywdę, nieszczęście. 
 1. Niezapominajki – pamięć, wielką miłość i nostalgię. 
 1. Piwonie – bogactwo, radość, ale także wstyd. 
 1. Hibiskus – namiętność, miłość i pożądanie. 
 1. Magnolie – godność, szlachetność. 
 1. Wrzosy – szczęście, fortunę, szacunek. 
 1. Lawenda – nieufność, ciszę, spokój i poświęcenie. 

Znaczenie kwiatów i ich kolorów 

Poszczególnie gatunki mają swoją indywidualną symbolikę, jednak bardzo ważne jest również znaczenie kwiatów w kontekście ich kolorów! Barwy odgrywają wielką rolę w kwiatowym świecie, a te same kwiaty o różnych odcieniach mogą mieć zupełnie różną moc. Wystarczy spojrzeć na róże! Jaka jest symbolika poszczególnych kolorów? 

Znaczenie białych kwiatów

Niemal wszystkie białe kwiaty symbolizują czystość i niewinność. Ten kolor uspokaja i relaksuje. Białe róże są oznaką szacunku, a białe goździki tracą wiele ze swojej porywczości uczuć, stając się symbolem lojalności. Biały ponadto jest kolorem wspólnych sekretów i wiązanek ślubnych. 

Symbolika czerwonych kwiatów

Bukiety, które wypełniają czerwone kwiaty, niemal zawsze pełne są wielkiej miłości, oddania i uwielbienia. Czerwone róże i czerwone goździki symbolizują namiętność, a czerwone tulipany idealną miłość i ogromne uczucie. Czerwone gerbery to nieświadomość w miłości. 

Różowe kwiaty 

Różowe kwiaty nie bez kozery kojarzą nam się z romantycznością. Symbolizują czułość, flirt i niewinną, młodzieńczą miłość. To jednak nie wszystko! Różowe goździki są wyrazem pamięci i prośbą o oczekiwanie, różowe róże przyjaźni i wdzięku. Różowe tulipany wyrażają sentyment i troskę o drugą osobę. Cyklamen symbolizuje ostateczne rozstanie bez szans na pogodzenie. 

Co oznaczają żółte kwiaty?

Żółte kwiaty to wyraz radości z życia, siły i szczęścia – niekiedy bywają również jednak kojarzone z zazdrością czy zawiścią. Takie konotacje mogą mieć między innymi żółte róże czy tulipany. Żółte gerbery oznaczają jednak zwycięstwo i radość! 

O czym świadczą niebieskie kwiaty? 

Czas na prawdziwe oazy spokoju – niebieskie kwiaty są wyrazem rozwagi, lojalności, stałości czy duchowości: szczególnie te ciemniejsze. Jasnoniebieskie kwiaty kojarzą się z wiosną, radością życia, lekkością i świeżością: niemal tak samo jako zielone kwiaty. Dlatego tak uwielbiamy je we wnętrzach, a niebieskie kwiaty w wazonie nieustająco nas zachwycają. Niebieskie róże i niebieskie hiacynty to symbol wierności i stałości w uczuciach, a niezapominajki są prośbą o pamięć i kontynuację znajomości. 

Fioletowe kwiaty 

Tajemnicze i mistyczne fioletowe kwiaty są przesłaniem świadczącym o wyjątkowości i wielkim uznaniu. Fioletowe tulipany w wazonie są oznaką królewskiej władzy i doskonałości, a fioletowe hortensje symbolizują zrozumienie i bogactwo. Wręczenie komuś fioletowego bratka oznacza, że zawsze pamiętamy o drugiej osobie, często można je także spotkać na cmentarzach. 

Znaczenie pomarańczowych kwiatów 

Pełne energii pomarańczowe kwiaty aż kipią optymizmem, kreatywnością, ciepłem i ciekawością. Pomarańczowe róże symbolizują entuzjazm, ale także pożądanie. Pomarańczowy bukiet oznacza chęć zrobienia kolejnego kroku w miłości i nadziei, że coś wydarzy się pomiędzy dwoma osobami. 

Ilość kwiatów ma znaczenie! 

Znaczenie niesie ze sobą nie tylko kolor i gatunek kwiatów, ale także ich liczba! Warto jednak spojrzeć na nią z przymrużeniem oka – osoba obdarowująca nas pięknym bukietem mogła nie zdawać sobie sprawy z tego rodzaju niuansów.  

Szczególne znaczenie ma to w przypadku róż – jedna symbolizuje miłość od pierwszego wejrzenia, trzy to w mowie kwiatów „kocham Cię”, a piętnaście jest prośbą o przebaczenie. Nie bez kozery dwadzieścia pięć róż kojarzy nam się z poważnymi uroczystościami – są oznaką gratulacji. 

Nieparzysta liczba kwiatów w bukiecie ma również wymiar praktyczny: te po prostu lepiej się układają. Niesie jednak ze sobą pewien przekaz – tradycyjnie ma ona przynosić szczęście. Parzysta liczba kwiatów po prostu nieco gorzej się prezentuje i wygląda mniej urokliwie, jednak dodaje pewnego rodzaju powagi – często spotyka się ją we wiązankach. 

Kwiaty na każdą okazję 

Wybór odpowiedniego bukietu potrafi sprawić nie lada kłopot – szczególnie teraz, gdy znasz już ich skomplikowane znaczenie! Bez obaw: od czego masz nas! Wskazujemy najlepsze kwiaty na poszczególne okazje, dzięki którym uda Ci się uniknąć florystycznego faux-pas. 

Z okazji osiągnięć: ukończenie studiów, pierwsze mieszkanie 

Nowa praca, świadectwo ukończenia szkoły czy pierwsze mieszkanie – wyjątkowym chwilom powinny towarzyszyć wyjątkowe kwiaty! W tym przypadku warto postawić na te, które wyrażają dumę, życzą powodzenia i są oznaką gratulacji. Wybierz: 

 • tulipany
 • słoneczniki
 • lilie
 • wrzosy

Czas na nowy rozdział: podziękowanie nauczycielom, szefom 

Każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia wkracza na nową jego ścieżkę. Taki przełom wiąże się z pożegnaniem i podziękowaniem dla osób, które do tej pory towarzyszyły nam na poprzedniej drodze. Dla byłych szefów i nauczycieli warto wybrać takie kwiaty, które są pięknym symbolem wdzięczności. Postaw na: 

 • dalie
 • mieczyki
 • stokrotki

Ostatnie pożegnanie: pogrzeb 

Pożegnanie z ukochaną osobą nigdy nie jest łatwe. W takim przypadku warto postawić na te gatunki, które są symbolem smutku i tęsknoty. Wybierz: 

 • kalie
 • lilie
 • żonkile
 • goździki
 • róże
 • tulipany
 • niezapominajki

Wiesz już, jak fascynujący świat otwiera przed nami znaczenie kwiatów. Z pewnością teraz uda Ci się wybrać taki bukiet, który najlepiej podkreśli Twoje intencje! Chcesz dowiedzieć się więcej? Zarejestruj się na Westwing, poznaj najpiękniejsze suszone kwiaty i nie przegap naszych codziennych poradników i dawek inspiracji. Do zobaczenia!