AŻ DO -50%: WYPRZEDAŻ W WESTWING SHOP

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Jasny salon z czerwoną, aksamitną sofą, drewnianym stołem oraz krzesłami

Sposobów na dekorację ścian jest wiele, począwszy od dzieł malarskich, kompozycji kolorystycznych, naklejanek, plakatów, na tapetach kończąc. Nam, jedną z najciekawszych wydaje się samodzielnie stworzona galeria ze zdjęciami. Kiedyś skrupulatnie zbierane i wkładane do albumów, dziś pstrykane smartfonem w ilości, której nie da się przejrzeć z braku czasu. Może warto wybrać te, do których masz największy sentyment i oprawić? Ściana ze zdjęciami to oryginalny pomysł. Odpowiednio rozmieszczone na ścianie, będą pięknym wspomnieniem ukochanych osób, miejsc, udokumentowaniem wyjazdów z przyjaciółmi i rodzinnych spotkań. Żeby tak jednak było warto zadbać o odpowiednie ich wyeksponowanie. Podpowiadamy jak to zrobić.

W którym pokoju ściana ze zdjęciami będzie dobrze się prezentować?

Jeśli chcesz się pochwalić i zależy Ci na tym, żeby zdjęcia zobaczyło jak najwięcej osób, świetnym miejscem będzie salon. Tu skupia się najczęściej życie towarzyskie. Najlepiej wybierz ścianę, która najbardziej rzuca się w oczy po wejściu do pokoju. Może na przeciwko wejścia? A w jakich innych pomieszczeniach warto umieścić galerię zdjęć? Przekonaj się sam:

 • Sypialnia to miejsce wypoczynku, tam wstęp mają tylko wybrańcy. Możesz sobie pozwolić na bardziej prywatne zdjęcia. Dobrym miejscem na aranżację kolekcji będzie ściana nad łóżkiem.
 • W przedpokoju możesz wybrać niewielką wnękę, ale nie bardzo głęboką – wtedy fotografie znikną, albo rozwiesić je po obu stronach lustra.
 • Ściana ze zdjęciami może również ciekawie prezentować się w łazience. Nada jej przytulności i osobistego charakteru. Najlepiej wybrać miejsce z dala od wody. 

W którym miejscu ściany najlepiej stworzyć galerię zdjęć?

Ściana ze zdjęciami powinna być zakomponowana nad jakimś meblem – w oderwaniu od niego może nie wyglądać dobrze. Może to być komoda, bufet, stół, albo wiszące półki, nad którymi powiesisz zdjęcia. Najlepiej będzie prezentować się w centralnym miejscu. Jeśli więc ściana ma przykładowo 6 metrów długości podziel ją na trzy równe części i zaaranżuj galerię w środkowej strefie. Punkt centralny galerii powinien znajdować się na wysokości 150 – 160 cm od podłogi.

Zanim wbijesz gwoździe zrób próbę i oceń czy całość dobrze wygląda na ścianie. Możesz wyciąć z kartonu szablony imitujące ramki i przykleić je delikatnie na taśmie. Weź pod uwagę oświetlenie: gdy wieszasz zdjęcia nad stołem, raczej zrezygnuj z wiszącej lampy. Inaczej światło będzie odbijać się w szybkach, a zdjęcie będzie niewyraźne.

Nasza wskazówka: unikaj miejsc najbardziej nasłonecznionych – zdjęcia spłowieją od słońca.

Ściana ze zdjęciami bez wiercenia

Sposobów na wieszanie jest wiele, poznaj te najpopularniejsze:

 1. Najbardziej tradycyjny to gwoździe lub wkręty. Jednak nie wszystkie ściany dobrze znoszą traktowanie młotkiem i wiertarką. Są takie, na których takie sposoby się nie sprawdzają.
 2. Czasem, na przykład w przypadku wynajmowanego mieszkania, właściciel nie życzy sobie „okaleczania” ścian. Na szczęście są metody, które równie dobrze się sprawdzają: rzepy, taśmy, masy mocujące, samoprzylepne haczyki… Decydując się na jedną z nich musisz zastanowić się jak ciężka jest rzecz, którą chcesz powiesić. Tu istotny jest ciężar ramki i jej wielkość – oraz wziąć pod uwagę stan i rodzaj ściany.

Zobacz nasz projekt DIY, jak możesz samodzielnie powiesić zdjęcia na ścianie bez jej wiercenia!

DIY: jak powiesić zdjęcia na ścianie?

Wieszanie zdjęć na ścianie może być prawdziwą sztuką. Czas zebrać wydrukowane fotografie, plakaty i śmieszne cytaty, wybrać antyramy i do dzieła! PrzygotujL

 • zdjęcia,
 • papier do pakowania,
 • taśmę klejącą,
 • ołówek,
 • nożyczki,
 • młotek,
 • gwoździe,
 • poziomicę.
 1. Krok

  Rozłóż papier pakowy na podłodze. Jeden arkusz może nie wystarczyć, dlatego lepiej sklej ze sobą dwa.
 2. Krok

  Jak powiesić zdjęcia na ścianie? Wszystko w Twoich rękach! Wypróbuj różne kompozycje – poniżej zobacz nasze 3 pomysły! Spróbuj wymieszać ramki o różnych kształtach i rozmiarach. Im bardziej nietypowo, tym ciekawiej.
 3. Krok

  Odrysuj kontury zdjęć ołówkiem (markerem możesz niechcący pobrudzić zdjęcie). Nie zapomnij zaznaczyć miejsca, w którym znajdzie się zawieszka.
 4. Krok

  Wytnij szablony i przyłóż je do ściany. Zmieniaj ich ułożenie, aż uzyskasz najlepszy efekt.
 5. Krok

  Kiedy kompozycja będzie gotowa, przymocuj szablony gwoździami. Następnie delikatnie usuń szablony i zawieś  zdjęcia. Skorzystaj z poziomicy, żeby ramki wisiały idealnie równo.

Pomysły na ścianę ze zdjęciami w Twoim domu!

Im bardziej oryginalniejszy sposób wymyślisz tym piękniej Twoja ściana ze zdjęciami zwróci na siebie uwagę każdego, kto znajdzie się we wnętrzu.

Dla minimalistycznych estetów

Zawsze się sprawdza galeria z estetycznie oprawionych fotografii. To jak je rozmieścisz zależy od Twojej wyobraźni.

Osoby ceniące sobie porządek i ład zwykle stawiają na symetryczne rozmieszczenie na ścianie. Najcześciej decydują się na jeden kolor i rodzaj ramki i umieszczają oprawione zdjęcia równo w rzędach, albo skupiają się wokół jednej pracy, która wyznacza oś.

Dla kreatywnych artystów

Artystyczne dusze wolą fantazyjne kompozycje, często zestawiają ramki w różnych stylach i kolorach, mieszają zdjęcia bardziej stawiając na to co się na nich znajduje niż na sposób ich rozmieszczenia.

Zwykle jednak ten pozorny chaos tworzy oryginalną, ale spójną całość. Żeby się nie pogubić najlepiej wyznacz jedną pracę, która będzie pełniła rolę dominanty – może wyróżniać się np. wielkością lub kolorem – i wokół niej buduj kompozycję.

Pomysły na ścianę ze zdjęcami w pokojach młodzieżwocyh

Zdjęcia nie zawsze muszą wisieć oprawione w ramkach. Oto nasze 3 ulubione sposoby na ścianę ze zdjęciami w pokoju nastolatka!

 1. Ciekawy efekt uzyskasz przyklejając je bezpośrednio do ściany – stworzysz w ten sposób rodzaj układanki czy kolażu. Możesz je dokładać, a Twoja kolekcja będzie spontanicznie się powiększać.
 2. Fajnym pomysłem jest powieszenie zdjęć na sznurku. Przypinaj fotki do sznurka klamerkami tworząc fotograficzne girlandy.
 3. Jeszcze innym sposobem jest przypinanie zdjęć magnesami do ściany pomalowanej farbą magnetyczną.

Zdjęcia: jak je umieszczać na ścianie?

Czarna ściana w dużym pokoju z obrazkami w ramkach

Zdjęcia w ramkach nie koniecznie trzeba wieszać. Z powodzeniem możesz je oprzeć o ścianę ustawiając na komodzie czy regale na książki. Te większe postaw na podłodze, na przykład w pobliżu fotela, lampy podłogowej i zielonych roślin w doniczkach – powstanie przytulny kącik. Fotografie bliskich osób opraw w stojące ramki, podwójne, które rozstawiają się jak książka. Postaw je na stoliku kawowym, albo barku na kółkach. Ze zdjęć możesz zrobić kalendarz – przy każdym miesiącu umieść inne zdjęcie robione o innej porze roku – to będzie ciekawy prezent dla rodziców lub dziadków.

Jak wybierać ramki do zdjęć?

Sypialnia w stylu boho scandi

Właściwie dobrana ramka nie tylko zabezpiecza zdjęcie przez zniszczeniem, ale podkreśla jego walory estetyczne. Tradycjonaliści gustują w drewnianych lub metalowych i zazwyczaj wybierają jeden kolor i fason. Inni stawiają na modny teraz we wnętrzach eklektyzm i mieszają ramki w różnych kolorach, stylach i wielkościach. Warto kierować się jednak jakąś zasada, żeby Twoja ściana ze zdjęciami nie trąciła kiczem. Na przykład zdjęcia, na których dużo się dzieje oprawiaj w proste ramki, a te o bardziej minimalistycznych ujęciach w bogato zdobione. Trendy jest przeplatanie zdjęć oprawionymi sentencjami, albo zestawianie ich z innymi dziełami sztuki: plakatami, grafiką, obrazami czy modnymi łapaczami snów, makramami.

Kreatywne pomysły na dekorację ścian w mieszkaniu

Prawdziwy boom święcą teraz wszelkiego rodzaju przeplatanki. Do łask wraca makrama. Ten, znany od starożytności sposób wiązania sznurków bez użycia igły czy szydełka, ma we wnętrzach swoje pięć minut. To wspaniały i bardzo dekoracyjny sposób na ozdobienie ścian. Wróciły także ręcznie robione na krosnach kilimy, a nowością są tkane obrazy – malowane przeplataną przez płótno wełną i oprawiane w ramę. Na ścianach prezentują się kapitalnie.

Instagramy wnętrzarskie podbijają tzw. mapki zdrapki, które przybyły do nas z Irlandii. Scratch maps to często wspaniałe prace graficzne – możesz powiesić je na ścianie i zdrapywać kolejno miejsca, które odwiedziłeś. Gratka dla tych, którzy łączą pasję podróżowania z zamiłowaniem do pięknych wnętrz. Przywożone z podróży pamiątki i „trofea” to kopalnia znakomitych pomysłów na dekorowanie ścian. Możesz wieszać wszystko: od pocztówek, rzeźb z ociosanych konarów wyrzuconych przez morze,  kolekcje oprawionych w ramki muszli i kamyków, po kompozycje z przesypującego się piasku za szybką. Rozwić skrzydła fantazji i do dzieła!

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami w świetnych cenach!