Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Biała choinka z papiero jako dekoracja świąteczna na regale

Jak wyglądałyby święta bez choinki? Nawet nie chcemy sobie tego wyobrażać! Bożonarodzeniowe drzewko to kultowy symbol, który jest znany na całym świecie. Oczywiście interpretacji choinki jest wiele, a my przedstawimy dzisiaj naszą wersję – choinka z papieru! Jeśli lubisz rzeczy DIY i masz chwilę, zachęcamy cię do wypróbowania chociaż jednego pomysłu. A jeśli masz więcej czasu, skorzystaj z kilku podpowiedzi lub wymyśl na ich podstawie własną choinkę z papieru! 

Dekoracje z papieru na święta 

Dekoracja świąteczna na konsoli

Z pewnością pamiętasz czasy dzieciństwa, gdy w szkole robiłaś świąteczne wycinanki – śnieżynki, łańcuchy, bombki i inne dekoracje świąteczne, którymi później ozdabiałaś choinkę w domu. Czas na reaktywację! Możesz zabrać się do tego sama, jednak polecamy zachęcić do wspólnej zabawy dzieci, albo urządzić wieczór DIY z koleżankami ze szkolnych lat! To świetny sposób na relaks i kilka godzin kreatywnych zadań. Wśród nich oczywiście nie może zabraknąć choinki z papieru

 1. Wymyślcie, jak zrobić choinkę z papieru na jak najwięcej sposobów – może to być origami, ale też choinka z makaronu przyklejonego do rolki papieru, eko choinka ze sznurka, papieru, i skrawków materiału lub inne pomysły. Liczy się oryginalność! 
 1. Stwórzcie sobie świąteczny motyw – to może być kolor lub wzór przewodni, ulubiony serial, a może to wasza papierowa rocznica ślubu? Pomyślcie, z czym chcielibyście kojarzyć swoje świąteczne dekoracje z papieru. 
 1. Równie ciekawe mogą okazać się dekoracje świąteczne na okno, jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz dekorować papierem domu (np. masz kota, który szybko zaatakuje i zniszczy papierowe elementy). To może być łańcuch DIY z napisem “Wesołych Świąt”, “Ho ho ho”, albo wiszące u góry papierowe choinki. 
 2. Odkryj nasz pomysł na kartki papieru (poniżej). Do jej wykonania potrzebować będziesz kwadratowy kawałek papieru o wielkości min 50cm x 50cm i nożyczki.

Choinka z papieru z zagięciami 

Marzy ci się prosta i efektowna dekoracja? Oto choinka 3D na patyku! Uzupełni każdy stroik, świetnie będzie wyglądać również solo. 

Potrzebujesz: 

 • wykałaczkę 
 • zieloną kartkę papieru A4 
 • ołówek 
 • linijkę i ekierkę 
 • nożyczki 
 • folia do laminowania samoprzylepna 
 • laminator 
 • ozdoby samoprzylepne 

Przygotowanie: 

 1. Złóż kartkę tak, aby powstał kwadrat. 
 2. Wzdłuż prostego brzegu zaznacz punkty w odległości 1 cm od siebie.
 3. Teraz użyj ekierki lub drugiej linijki, aby stworzyć kąt prostopadły do prostego brzegu. Od prostego brzegu narysuj proste linie wzdłuż zgięcia, nie dochodząc do końca. 
 4. Odegnij kartkę i włóż ją w folię do laminowania, a następnie zalaminuj. 
 5. Ponownie złóż kartkę wzdłuż zgięcia i odetnij pozostały prostokąt tak, aby powstał kwadrat. 
 6. Teraz przetnij narysowane linie. Powinny powstać “ząbki”. 
 7. Rozłóż kartkę i oderwij folię samoprzylepną. 
 8. Na zgięciu połóż wykałaczkę tak, aby sięgała do połowy. 
 9. Teraz zacznij zawijać ząbki na pół tak, aby utworzyć kształt choinki. 
 10. Gotowe! Ozdób choinkę ozdobami samoprzylepnymi. 

Wskazówka: jeśli nie masz laminatora, kup papier samoprzylepny lub użyj zwykłej kartki i kleju. Pamiętaj, że choinka może być zielona, ale nie musi! Zależnie od aranżacji, do wnętrz boho idealnie pasować będzie drzewko z szarego eko papieru, ale we wnętrzu w stylu glam lepiej sprawdzi się złota choinka. Pomyśl, co najlepiej ozdobi twoją aranżację. 

Prosta stojąca choinka z papieru – krok po kroku 

Dziecinnie prosta, a taka piękna! Tą choinkę bez problemu wykonasz z dzieciakami, dając im przy tym mnóstwo frajdy i ćwicząc ich umiejętności manualne. Do dzieła! 

Potrzebujesz: 

 • sztywną kartkę papieru A4 
 • linijkę 
 • nożyczki 
 • ołówek lub białą kredkę 
 • ewentualnie szablon 

Przygotowanie: 

 1. Zegnij kartkę na pół. Nasza choinka z papieru będzie projektowana na zasadzie lustrzanego odbicia. 
 2. Skorzystaj z gotowego szablonu lub narysuj na jednej połowie choinkę samodzielnie. 
 3. Teraz zaznacz kreski, które następnie będziesz wycinać. W zależności od preferencji, możesz je zrobić w odstępach 1 cm, 2 cm itd. 
 4. Teraz weź nożyczki i wytnij choinkę. Zacznij od kształtu, a następnie zajmij się otworami. 
 5. To już prawie koniec! Teraz popchnij zagięcia – parzyste do siebie, nieparzyste od siebie. 
 6. Postaw choinkę na stole i ciesz się prostą dekoracją DIY! 

Trójwymiarowa choinka z papieru DIY 

Kolejna choinka 3D przed nami! To bardziej skomplikowana konstrukcja, dlatego polecamy ją dorosłym lub starszym dzieciom. Jeśli lubisz origami, z pewnością szybko nauczysz się, jak robić taką choinkę z papieru

Potrzebujesz: 

 • kartkę papieru A4 
 • nożyczki 

Przygotowanie: 

 1. Zegnij kartkę A4 po przekątnej, a następnie odetnij niepotrzebny prostokąt. Rozłóż kartkę, a następnie złóż po przekątnej z drugiej strony. 
 2. Ponownie rozłóż. Teraz złóż kartkę w poziomie, rozłóż, oraz w pionie, i znowu rozłóż. Teraz złóż rogi do środka tak, aby powstał mały romb. 
 3. Odwróć kartkę tak, by otwarte części znajdowały się na górze, zaś zagięte na dole. Złóż lewe skrzydło do środkowej linii zagięcia. Powtórz czynność z prawym skrzydłem.
 4. Odwróć kartkę z tyłu i powtórz czynności z poprzedniego punktu. Teraz wyszedł ci kształt przypominający latawiec. Rozwiń skrzydła. 
 5. Teraz delikatnie rozłóż palcami przednią część prawego skrzydła i spłaszcz, by zajęła większą część. Przełóż konstrukcję na prawą stronę i zrób to samo z lewym skrzydłem. 
 6. Obróć ponownie na lewą stronę i powtórz dwa ostatnie punkty. Przełóż skrzydełka tak, abyś widziała dolne luźne brzegi i odetnij wzdłuż poziomej linii. 
 7. Teraz otrzymałaś trójkąt. Na jego brzegu wykonaj kilka nacięć od zewnątrz w stronę zgięcia. Nie mogą być zbyt głębokie. Powtórz czynność na drugim brzegu tak, aby otrzymać symetryczne nacięcia. 
 8. Czas stworzyć gałązki! Każdy nacięty brzeg musisz złożyć lekko na pół, aby stworzyć gałązkę. 
 9. Przewróć warstwę na lewą stronę i powtórz czynność z kolejną. Powtórz czynność z kolejnymi warstwami, aż dojdziesz do końca. 
 10. Teraz rozłóż umiejętnie warstwy choinki i postaw gotowe drzewko na stole, biurku lub parapecie. Możesz także przewlec przez czubek nitkę i powiesić ją jako ozdobę na tradycyjną choinkę lub nowoczesną choinkę na ścianę

Choinka z rolek

Choinka w stylu less waste? Bardzo proszę, oto bożonarodzeniowe drzewko z rolek od papieru! 

Potrzebujesz: 

 • rolki papieru 
 • kartki papieru 
 • nożyczki 
 • klej
 • flamastry 
 • artykuły do ozdabiania 

Przygotowanie: 

 1. Sklej rolki papieru układając z nich poziomo choinkę. Najlepiej odczekać między kolejnym piętrem, aby każda z warstw dokładnie wyschła. 
 1. Teraz oklej piramidę papierem. Lepiej będzie, jeśli użyjesz cienkiego papieru prezentowego – dokładniej dopasuje się do kształtu, łatwiej go będzie także rozedrzeć, jeśli zdecydujesz się na choinkę-kalendarz adwentowy. Pamiętaj też, że nie musi to być zielony papier – może choinka czerwono-złota spodoba ci się bardziej? Wybór pozostawiamy tobie! 
 1. Ozdób swoją choinkę jak chcesz. 

Wskazówka: Taka choinka może być także świetnym prezentem! W rolkach możesz ukryć prezenty, które oznaczysz numerkami – kreatywny kalendarz adwentowy gotowy! 

Choinka z papieru na kartkę świąteczną 

Co powiesz na własnoręcznie zrobioną kartkę? Obdarowana osoba z pewnością ją doceni! Oto łatwy sposób na zaskakującą świąteczną kartkę z choinką z papieru. 

Potrzebujesz: 

 • twardą kartkę na kartkę świąteczną 
 • cienką kartkę na choinkę 
 • przybory do ozdabiania 
 • nożyczki 
 • klej 

Przygotowanie: 

 1. Złóż kartkę świąteczną. 
 2. Teraz zajmij się przygotowaniem choinki. Z cienkiej kartki wytnij prostokąt. 
 3. Następnie zacznij składać cienkie paski, zginając papier raz w jedną, a raz w drugą stronę, tworząc harmonijkę. 
 4. Złożoną kartkę potnij w cieńsze paski. 
 5. Teraz weź kartkę świąteczną i przyklej do jednej strony harmonijkę, od dołu do góry kartki, skracając nieco każde piętro o kilka zagięć. 
 6. Teraz posmaruj klejem drugi brzegi harmonijki, dociśnij aby się nie rozwinęły i zamknij kartkę. Najlepiej sklei się, gdy obciążysz ją książką. 
 7. Rozłóż kartkę i dowolnie ją ozdób. 

To już koniec na dziś! Mamy nadzieję, że nasze pomysły przypadły ci do gustu i stworzysz własną choinkę z papieru. Jeśli szukasz więcej inspiracji, dołącz do klubu Westwing zupełnie za darmo. Znajdziesz tam pomysły na choinkę z patyków, kartki świąteczne i wyjątkowe prezenty na święta, a także wiele innych bożonarodzeniowych podpowiedzi!