Kup najlepsze marki do -70%

Kup najlepsze marki do -70%

Dekoracyjne pisanki w białym kolorze wiszące na drzewie

Malowanie pisanek to część tradycji świąt wielkanocnych. W jaki sposób barwić jajka? W tym roku ze względu na bardzo silny trend ekologiczny, na pierwszy plan wybijają się naturalne barwniki oraz roślinne motywy. Zobaczcie nasze pomysły na malowanie jajek poprzez użycie naturalnych barwników, farb plakatowych oraz wskazówki jak malować jajka z najmłodszymi. Podpowiemy również jak udekorować dom oraz stół wielkanocny! Niech taa Wielkanoc będzie wyjątkowa!

Pisanki: o to pytacie najczęściej

Pisanka to jajko, które jest zdobione za pomocą różnych metod. Będziemy je opisywać dokładniej jeszcze w dalszej części tego artykułu. 
Najstarsze pisanki odnaleziona na terenach sumeryjskiej Mezopotamii. Malowanie jajek praktykowano już w czasach cesarstwa rzymskiego. O tej tradycji wspominali między innymi: Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Zgodnie z mitologią germańską, jajka były znoszone przez…zająca, który był zwierzęciem przypisanym bogini Osterze. Natomiast w Polsce najstarsze pisanki, pochodzą z końca X wieku. Znaleziono je w czasie wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Można na nich zobaczyć wzór narysowany roztopionym woskiem. Następnie barwiono je za pomocą łupin cebuli lub ochry.  W dzisiejszych czasach pisanki są symbolem rodzącej się do życia przyrody oraz nadzieję, która wynika ze zmartwychwstania Chrystusa. 
Drapanki– tworzy się je przez drapanie ostrym narzędziem po zewnętrznej, wcześniej zabarwionej powłoce jajka. Tego typu pisanki można spotkać przede wszystkim w Polsce oraz w Austrii.
Kraszanki – W pierwszej kolejności gotuje się jajko w barwnym wywarze. Początkowo tworzyło się go tylko i wyłącznie z naturalnych składników, takich, jak: łupiny cebuli, kora dębu, olchy, łupiny orzecha włoskiego, kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka, płatki kwiatu bławatka lub sok z buraka.
Pisanki– tworzy się je przez rysowanie na skorupce gorącym, roztopionym woskiem. Później zanurza się jajko w barwniku. Do rysowania na nich używa się na przykład słomek, drewienek lub igieł. Pisanki są najbardziej znane w regionie Białegostoku. 
Oklejanki (naklejanki)– ozdabia się je sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaninami lub wełną.
Pisanki ażurowe (ażurki)- wykonuje się je z wydmuszek jaj.  Mogą to być jajka kurze, gęsie, kacze lub strusie. Najpierw w jajku nawierca się za pomocą wiertarki minimalny otwór, a następnie maluje się ją farbami akrylowymi.

Malowanie jajek: nasze wskazówki

Naturalne barwniki

Ekologiczne pisanki muszą występować w kolorach natury. W prosty sposób wykonasz je samodzielnie w domu. Za pomocą naturalnych barwników możesz stworzyć zarówno pastelowe, jak i bardzo nasycone kolory. To prawda, że domowe robienie barwników do jajek wiąże się z większym bałaganem i wymaga trochę więcej czasu, ale za to jest gwarancją dobrej zabawy. Nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka. 

Do zrobienia ekologicznych pisanek będą Ci potrzebne:

 • Jajka
 • Naturalne barwniki do jajek
 • Ocet
 • Niewielki garnek
 • Naczynia do barwienia
 • Papierowe ręczniki kuchenne
 • Olej spożywczy

Zobacz jakie to proste. Do dzieła!

 1. Wybrany przez Ciebie barwnik razem z jajkiem włóż do garnuszka. Następnie, całość zalej zimną wodą i doprowadź do wrzenia. Gotuj je do momentu uzyskania pożądanego koloru.
 2. Po ufarbowaniu ułóż jajka na osobnych talerzykach, wcześniej wyłożonych ręcznikami papierowymi. W ten sposób unikniesz ewentualnych zacieków i plam.
 3. Pamiętaj również o tym, żeby od razu po wyjęciu z barwnika każdą pisankę delikatnie wytrzeć ręcznikiem papierowym. Wtedy barwnik rozłoży się bardziej równomiernie. 
 4. Na koniec natrzyj pisanki odrobiną oleju, aby nabrały ładnego blasku. 

Malowanie jajek farbami plakatowymi 

Dobrym pomysłem jest również pomalowanie pisanek po prostu farbami plakatowymi. Najpierw kup kilka kolorów, aby później mieć większy wybór. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby farby równomiernie schły i wzorki się nie rozmazywały, to możesz je postawić na podstawkach. Wystarczą takie wykonane ze zrolowanej tektury. Wzorki możesz malować na przykład za pomocą wykałaczek lub niewielkiego pędzelka. Najlepszym wyborem będzie postawienie na jakiś bardzo prosty wzorek, na przykład paski lub kropki. Możesz też pomalować swoje pisanki w kwiaty lub serduszka. Ważne jest to, żeby było zabawnie i kolorowo!

Malowanie jajek z dziećmi

Malowanie jajek z dziećmi to doskonała okazja do spędzenia z nimi trochę czasu. Warto uczynić z niego tradycję. Na pewno maluchy po latach będą ją mile wspominać, a może nawet przekażą przyszłym pokoleniom? 

Na początku musisz ugotować wszystkie jajka i ozdabiać je jeszcze ciepłe. Żeby dzieci się nie poparzyły, to warto jest włożyć jajka do specjalnego kieliszka. Dzieci mogą ozdabiać jajka na przykład za pomocą kredek świecowych lub pasteli żelowych. Taki wzór można wykonać nawet na gorących jajkach. Drugą metodą jest malowanie jajek w kropeczki za pomocą zwykłych farb plakatowych. Możesz też postawić na farbowanie jajek bibułą. W tym celu musisz z kolorowej bibuły wyciąć niewielkie kwadraciki. Następnie zamocz i w wodzie oraz pozostaw na jajku aż do wyschnięcia. Po zdjęciu kawałka bibuły, na jajku pozostanie kolorowy wzorek. 

Malowanie jajek: jak zrobić kraszanki?

Kraszanki to również rodzaj pisanek, jednak jest między nimi znacząca różnica polegająca na innej metodzie barwienia, tak zwanej kraszeniem. Polegała ona na barwieniu jajek naturalnymi barwnikami, a następnie tak pomalowane jajka zdobi się wzorami, które są tworzone za pomocą ostrego noża. Aby samodzielnie przygotować kraszanki, przygotuj:

 • Jajka
 • Ołówek lub kredkę
 • Roztopiony wosk
 • Szpilkę
 • Naturalne barwniki

 1. Krok

  W małym ganku powoli roztop wosk. Może to być zwykła świeczka, najlepiej taka z wosku pszczelego. 

 2. Krok

  W końcówkę ołówka lub kredki wbij szpilkę. Zamocz główkę szpilki w roztopionym wosku. Potraktuj ją jak pędzelek i stwórz na jajku wymarzony wzór. Mogą to być kropki, paski lub kwiatki. 

 3. Krok

  Pora na przygotowanie wywaru z barwnikiem. Możesz go kupić wcześniej w sklepie lub zrobić samodzielnie na przykład z łupinek cebuli. Następnie jajka z namalowanym już wzorem gotuj w wywarze przez od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Kolor będzie im intensywniejszy, im dłużej będziesz gotować jajka. 

 4. Krok

  Delikatnie wyjmij jajka z wywaru. Osusz gotowe kraszanki. Możesz również przetrzeć je odrobiną oleju, aby nabrały blasku.

Dekoracje wielkanocne w Twoim domu

Dekoracje wielkanocne to idealny sposób, żeby wprowadzić siebie i swoich najbliższych w świąteczny nastrój oraz wprowadzić do domu trochę wiosny. Najprostszą dekoracją wielkanocną ją styropianowe jajka owinięte bibułą lub kolorowym papierem. Dodatkowo, włóż do małego wazonu gałązki wierzby lub brzozy, a na ich powieś dekoracje z jajek.

Przygotuj się na te wiosenne święta również wprowadzając dekoracje stołu na Wielkanoc! Skorzystaj z wiesonnych kwiatów takich jak tulipany czy żonkile czy konwalie oraz pastelownych dekoracji na stół. Jeśli lubisz samodzielnie wykonywac ozbody, pokuś się na zrobienie wieńca wielkanocnego z pomalowanych jajek, mechu oraz wiosennych kwiatów!

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.