Dekoracyjne pisanki w białym kolorze wiszące na drzewie

Malowanie pisanek to część tradycji świąt wielkanocnych. W jaki sposób barwić jajka? W tym roku ze względu na bardzo silny trend ekologiczny, na pierwszy plan wybijają się naturalne barwniki oraz roślinne motywy. Zobaczcie nasze pomysły na malowanie jajek poprzez użycie naturalnych barwników, farb plakatowych, bibuły czy kolorowymi mazakami. Podpowiemy Ci również, jak je piękne udekorować roślinnymi motywami czy napisami. A na samym końcu dowiesz się, jak udekorować stół wielkanocny oraz dom wykorzystując pomalowane jajka! Niech ta Wielkanoc będzie wyjątkowa!

Pisanki: o to pytacie najczęściej

Pisanka to jajko, które jest zdobione za pomocą różnych metod. Będziemy je opisywać dokładniej jeszcze w dalszej części tego artykułu. 
Najstarsze pisanki odnaleziona na terenach sumeryjskiej Mezopotamii. Malowanie jajek praktykowano już w czasach cesarstwa rzymskiego. O tej tradycji wspominali między innymi: Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Zgodnie z mitologią germańską, jajka były znoszone przez…zająca, który był zwierzęciem przypisanym bogini Osterze. Natomiast w Polsce najstarsze pisanki, pochodzą z końca X wieku. Znaleziono je w czasie wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Można na nich zobaczyć wzór narysowany roztopionym woskiem. Następnie barwiono je za pomocą łupin cebuli lub ochry.  W dzisiejszych czasach pisanki są symbolem rodzącej się do życia przyrody oraz nadzieję, która wynika ze zmartwychwstania Chrystusa. 
Drapanki– tworzy się je przez drapanie ostrym narzędziem po zewnętrznej, wcześniej zabarwionej powłoce jajka. Tego typu pisanki można spotkać przede wszystkim w Polsce oraz w Austrii.
Kraszanki – W pierwszej kolejności gotuje się jajko w barwnym wywarze. Początkowo tworzyło się go tylko i wyłącznie z naturalnych składników, takich, jak: łupiny cebuli, kora dębu, olchy, łupiny orzecha włoskiego, kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka, płatki kwiatu bławatka lub sok z buraka.
Pisanki– tworzy się je przez rysowanie na skorupce gorącym, roztopionym woskiem. Później zanurza się jajko w barwniku. Do rysowania na nich używa się na przykład słomek, drewienek lub igieł. Pisanki są najbardziej znane w regionie Białegostoku. 
Oklejanki (naklejanki)– ozdabia się je sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaninami lub wełną.
Pisanki ażurowe (ażurki)- wykonuje się je z wydmuszek jaj.  Mogą to być jajka kurze, gęsie, kacze lub strusie. Najpierw w jajku nawierca się za pomocą wiertarki minimalny otwór, a następnie maluje się ją farbami akrylowymi.

Malowanie jajek: nasze wskazówki

Naturalne barwniki

Ekologiczne pisanki muszą występować w kolorach natury. W prosty sposób wykonasz je samodzielnie w domu. Za pomocą naturalnych barwników możesz stworzyć zarówno pastelowe, jak i bardzo nasycone kolory. A co najlepsze, zapewne masz je w domu! Zobacz, jakie kolory uzyskasz:

 • Kurkuma zabarwi Twoje pisanki na kolor żółty.
 • Szpinak nada jajkom wielkanocnym zielonej barwy.
 • Burak zabarwi je na odcień jasnej czerwieni.
 • Czerwona kapusa nada pisankom jasnofioletowej barwy.
 • Łupiny cebuli zabarwią jajka na odcień ciepłego brązu.

Do zrobienia ekologicznych pisanek będą Ci potrzebne:

 • Jajka
 • Naturalne barwniki do jajek
 • Ocet
 • Niewielki garnek
 • Naczynia do barwienia
 • Papierowe ręczniki kuchenne
 • Olej spożywczy

Zobacz jakie to proste. Do dzieła!

 1. W pierwszej kolejności, z wybranego przez Ciebie barwnika należy przygotować intensywny wywar. Należy zagotować dany składnik w małej ilości wody, ale na przykład z dużą ilością kurkumy.
 2. Następnie, w tak przygotowanym wywarze, gotuj jajka przez około 10 minut do momentu uzyskania pożądanego koloru.
 3. Po ufarbowaniu, ułóż jajka na osobnych talerzykach, wcześniej wyłożonych ręcznikami papierowymi. W ten sposób unikniesz ewentualnych zacieków i plam.
 4. Pamiętaj również o tym, żeby od razu po wyjęciu z barwnika każdą pisankę delikatnie wytrzeć ręcznikiem papierowym. Wtedy barwnik rozłoży się bardziej równomiernie. 
 5. Na koniec natrzyj pisanki odrobiną oleju, aby nabrały ładnego blasku. 

Farbowanie jajek bibułą

Pomalowane na niebieko jajko z uszami zająca

Malowanie jajek za pomocą bibuły jest jeszcze prostszym prostym sposobem na pokolorowanie pisanek, niż pomalowanie ich naturalnymi barwnikami. A do tego, możesz zaangażować najmłodszych!

Wystarczy, że z kolorowej bibuły wytniesz niewielkie kwadraciki. A następnie, obłożysz nimi jajka, które poźniej zagotujesz przez 15. Po ich ugotowaniu, wyjmij je z garnuszka i pozostaw do wyschnięcia. Do tak pomalowanych jajek, możesz doczepić zajęcze uszy lub dorysować dziubek kurczaczka!

Malowanie jajek farbami plakatowymi 

Jednym z najprostszych pomysłów na malowanie jajek jest użycie farb plakatowych! Wystarczy Ci kilka kolorów, aby później mieć większy wybór.

 • A jeśli zależy Ci na tym, żeby farby równomiernie schły i wzorki się nie rozmazywały, to możesz je postawić na podstawkach. Możesz skorzystać z: zrolowanej tektury, przeciętej na pół pustej rolki po papierze toaletowym czy szklanej butelki.
 • Na pomalowanych pisankach, możesz również dodać wzorki. Poczekaj tylko, aż pisanka porządnie wyschnie i namaluj na niej wzory za pomocą wykałaczki lub cienkiego pędzelka.
 • Najlepszym wyborem będzie postawienie na jakiś bardzo prosty wzorek, na przykład paski lub kropki. Możesz też pomalować swoje pisanki w kwiaty lub serduszka. Ważne jest to, żeby było zabawnie i kolorowo!

Malowanie jajek i ich dekoracja

Jak uzyskać roślinne wzory na pisance?

Naturalnie pomalowanie pisanki z roślinnym motywem

Twoje pisanki nie muszą być w jednym kolorze! Możesz im również nadać przeróżne motywy roślinne wykorzystując do tego płatki kwiatów czy listki.

 1. Aby uzyskać takie wzory, przed barwieniem pisanki, na jej skorupce umieść listki lub płatki kwiatów.
 2. Następnie, ściśle owiń jajko za pomocą rajstopy (w taki sposób, aby motyw się nie przesunął) i zwiąż ją sznurkiem.
 3. Włóż jajko do kolorowego wywaru i je zagotuj przez około 10 minut.
 4. Ostrożnie zdejmij rastopę i gotowe!

Wskazówka: Jeśli po ostygnięciu pisanki, nasmarujesz ją olejem, będzie ona pięknie lśnić!

Najszybszy sposób na dekorowanie jajek na Wielkanoc

Biały materiał z czarnymi wzorami, na których są położne pisanki z namalowanymi markerem wzorami

Jednym z najszybszych i najprostszych sposobów na dekorację jajek wielkanocnych jest ozdobienie ich za pomocą kolorowych lub czarnych markerów!

Wystarczy, że ugotujesz jajko, a następnie, narysujesz na nich powtarzalne wzory geometryczne, uszy, oczy i zęby zajączka wielkanocnego lub napiszesz ,,Wesołego Alleluja”.

Malowanie jajek z dziećmi: o czym musisz pamiętać

Malowanie jajek z dziećmi to doskonała okazja do spędzenia z nimi trochę czasu. Warto uczynić z niego tradycję. Na pewno maluchy po latach będą ją mile wspominać, a może nawet przekażą przyszłym pokoleniom? 

 1. Na początku musisz ugotować wszystkie jajka i ozdabiać je jeszcze ciepłe. Żeby dzieci się nie poparzyły, to warto jest włożyć jajka do specjalnego kieliszka.
 2. Dzieci mogą ozdabiać jajka na przykład za pomocą kredek świecowych lub pasteli żelowych. Taki wzór można wykonać nawet na ciepłych, ale nie gorących jajkach.
 3. Zanim zabierzecie się do wspólnego malowania jajek farbami plakatowymi, na stole połóż ceratę do malowania. Będziesz mieć o wiele mniej sprzątania!

Malowanie jajek: jak zrobić kraszanki?

Kraszanki to również rodzaj pisanek, jednak jest między nimi znacząca różnica polegająca na innej metodzie barwienia, tak zwanej kraszeniem. Polegała ona na barwieniu jajek naturalnymi barwnikami, a następnie tak pomalowane jajka zdobi się wzorami, które są tworzone za pomocą ostrego noża. Aby samodzielnie przygotować kraszanki, przygotuj:

 • Jajka
 • Ołówek lub kredkę
 • Roztopiony wosk
 • Szpilkę
 • Naturalne barwniki

 1. Krok

  W małym ganku powoli roztop wosk. Może to być zwykła świeczka, najlepiej taka z wosku pszczelego. 

 2. Krok

  W końcówkę ołówka lub kredki wbij szpilkę. Zamocz główkę szpilki w roztopionym wosku. Potraktuj ją jak pędzelek i stwórz na jajku wymarzony wzór. Mogą to być kropki, paski lub kwiatki. 

 3. Krok

  Pora na przygotowanie wywaru z barwnikiem. Możesz go kupić wcześniej w sklepie lub zrobić samodzielnie na przykład z łupinek cebuli. Następnie jajka z namalowanym już wzorem gotuj w wywarze przez od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Kolor będzie im intensywniejszy, im dłużej będziesz gotować jajka. 

 4. Krok

  Delikatnie wyjmij jajka z wywaru. Osusz gotowe kraszanki. Możesz również przetrzeć je odrobiną oleju, aby nabrały blasku.

Dekoracja stołu wielkanocnego z udziałem pisanek

Stół wielkanocny jest główną sceną, na której znajdują się pomalowane pisanki, dlatego nie zapomnij o jego odpowiednim udekorowaniu. A wykorzystaj do tego pomalowane pisanki!

 • Biała dekoracja stołu
Stół nakryty lnianym obrusem, białą zastawą i pisankami

Co powiesz na dekorację stołu na Wielkanoc przy użyciu bieli? Biały, lniany obrus będzie wyglądał szlachetnie i przytulnie jednocześnie. A co z pisankami? Dzięki nim, możesz wykonać zajączka wielkanocnego na talerzu dla gościa. Wystarczy, że z białą serwetkę złożysz poziomo, w środek włożysz pisankę, a skrajne końce serwetki przewiążesz sznurkiem tworząc w ten sposób zajęcze uszy!

 • Naturalna dekoracja stołu wielkanocnego
Dekoracja stołu wielkanocnego w odcieniach szarości

Na Twój stół połóż lniany bieżnik oraz zastawę kuchenną. Miseczkę do białego barszczu udekoruj słomianym gniazkiem oraz pisanką pomalowaną naturalnym barwnikiem. A pomiędzy talerze z potrawami rozłoż mniejsze i większa jajka.

Dekoracje wielkanocne w Twoim domu

Stroik wielkanocny w szklanym wazonie z pisanek i gałązek

Dekoracje wielkanocne to idealny sposób, żeby wprowadzić siebie i swoich najbliższych w świąteczny nastrój oraz wprowadzić do domu trochę wiosny. Do wazonu włóż gałązki wierzby lub brzozy, a na ich powieś dekoracje z jajek.

Dekoracja wielkanocna w postaci doniczki z żonkilem oraz małymi jajkami

Przygotuj się na te wiosenne święta również wykorzystując stroik wielkanocny! Skorzystaj z wiesonnych kwiatów takich jak tulipany, żonkile czy konwalie. Jeśli lubisz samodzielnie wykonywać ozdoby, pokuś się na zrobienie wieńca wielkanocnego z pomalowanych jajek, mchu oraz wiosennych kwiatów!

Przez malowaniem jajek, nie zapomnij, zarejestrować się za darmo na Westwing. Codzienie otrzymasz dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia, pomysły na dekorację oraz wyjątkowe oferty.