Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Stroik wielkanocny stworzony z patery z wypiekami oraz gałązek wierzy z pisankami

Wielkanoc bywa niedoceniana pod względem magii i emocji jakie powinna ze sobą nieść. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe. W tym czasie święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. To także piękne dekoracje, które często stają się zapowiedzią nadchodzącej wiosny! Nieodłączną ozdobą każdych świąt jest stroik, którym przyozdobisz świąteczny stół. Zastanawiasz się jak zrobić swój własny stroik wielkanocny? Przygotowaliśmy kilka inspiracji!

Stroik wielkanocny: najpiękniejsza dekoracja na Wielkanoc

Wielkanoc to święta, którym towarzyszy wiosna. To moment, w którym warto postawić na radosne, lekkie, wiosenne ozdoby domu. Mogą być niezwykle wyszukane, ale i bardzo proste. Najważniejsze, aby zachować spójność i nie przesadzać z ich ilością. Jedną z charakterystycznych, a do tego najpiękniejszych dekoracji jest stroik świąteczny. Nie musi być wielki ani okazały, ale przede wszystkim powinien być w wesołych i jasnych barwach. W końcu to wesołe święto, a do tego za chwilę rozpocznie się najpiękniejsza pora roku czyli wiosna!

Forma stroika wielkanocnego jest dowolna. Wykaż się kreatywnością! Może być leżący, wiszący, w szklanym wazonie lub w charakterze wianka. Z pewnością będzie jeszcze piękniejszy, jeśli spróbujesz wykonać go samodzielnie.

Pomysły na stroik wielkanocny w Twoim domu

Stroik wielkanocny stanowi przepiękną dekorację nie tylko na święta. Na samym początku musisz przygotować bazę, która będzie podstawą Twojej kompozycji. Kolorem liturgicznym okresu wielkanocnego jest biel symbolizująca światło, radość i czystość. Jednakże warto do stroika dodać trochę wiosennych barw. Nie zapomnij o zieleni! To w końcu kolor nadziei i odradzającego się życia.

Stroik wielkanocny może mieć różne formy – wianka, aranżacji kwiatowej czy kompozycji w szklanym naczyniu. Możesz go powiesić lub postawić zarówno na stole w jadalni, jak i na stolikach kawowych lub w tych w sypialni.

Stroik wielkanocny na drzwi

Wiosenny stroik wiszący na czerwonych drzwiach

Na drzwi możesz stworzyć upleciony ze świeżo zerwanych w ogrodzie liści i kwiatów pierwiosnków wianek. Dodaj do niego kolorowe, lekkie piórka, małe pisanki i zwieś na pastelowej wstążce na drzwiach wejściowych do swojego domu. Dom czy mieszkanie możesz udekorować już od progu. Urocze wieńce na drzwi wejściowe będą cieszyć oko każdego, kto cię odwiedzi.

Wianek na drzwi może zostać także upleciony z małych gałązek, dostępnych w każdej kwiaciarki, z trawy pampasowej lub liści eukaliptusa. Stroiki wielkanocne można także wykonać na przykład ze świeżo zerwanych gałązek bukszpanu. Najłatwiej uformować z niego okrąg.

Zastanawiasz się jak zrobić własny stroik wielkanocny na drzwi? To bardzo proste!

Czego potrzebujesz:

 • Mech
 • Gałązki służące za podkład
 • Drut
 • Nożyczki
 • Sznurek
 • Małe plastikowe jajka
 • Piórka
 • Kolorowa tasiemka
 • Klej na gorąco

Gałązki zwiąż tak, by stworzyły okrąg i zamocuj drutem. Wypełnij je mchem. Na przygotowanym podkładzie z mchu dodaj dekoracje! Plastikowe jajka nabij na kawałek drutu i podklej dodatkowo klejem na gorąco, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wbijać jajka do kręgu i będą one bardziej stabilne. Czas na piórka! Pojedyncze piórka przyklejamy za pomocą kleju na gorąco obok jajek. Zwieńczeniem całego projektu będzie kolorowa kokarda która zagości na górze. I gotowe!

Stroik wielkanocny na stół

Stroik wielkanocny stworzony z piórek oraz jajka ułożony na drewnianym stole

Na stół świetnie sprawdzi się wspomniany wcześniej wianek, a w nim np. dekoracyjna świeca. Możesz także przygotować naturalną dekorację w postaci rzeżuchy. Świeżo wyrośnięta rzeżucha wpisze się w wielkanocną stylistykę, skojarzy z odrodzeniem a także ożywi biel obrusu. Wybierz odpowiednie naczynie – może być w pastelowych barwach lub ze świątecznym motywem. Wyłóż je watą, podlej wodą i wysyp ziarenka rzeżuchy. Pamiętaj, że każda roślina musi mieć czas na wykiełkowanie. Posadź więc ją przynajmniej 8 dni przed świętami. W podobny sposób możesz użyć nasion owsa, a gdy wyrosną udekorować naczynie w którym zostały posadzone – kolorowymi wstążkami.

Stroik wielkanocny stojący

Stojący stroik wielkanocny stworzony z gałązek oraz pastelowych pisanek ustawiny na zastawionym stole wielkanocnym

Chcesz by w Twoim domu zagościł świąteczny akcent, ale reprezentujesz minimalistyczne podejście do dekoracji? Świetną alternatywą dla tradycyjnego stroika wielkanocnego, będzie ten w formie stojącej, wykonany np. z gałązek. Gałązki mogą być z kwiatami lub bez, pomalowane na wybrany przez Ciebie kolor lub pozostawione w naturalnym stanie.

Czego potrzebujesz:

 • Gałązki przyniesione z lasu
 • Biała farba (najlepiej w sprayu)
 • Kolorowe wydmuszki
 • Ceramiczna doniczka lub szklany wazon
 • Tasiemki lub sznurek
 • Kamyki i mech

Gałązkę pomaluj białą farbą w sprayu i poczekaj, aż wyschnie. W tym czasie napełnij doniczkę kamykami i udekoruj mchem. Gałązki umieść w wazonie. Teraz wystarczy już tylko przystroić kompozycję: materiałowymi wstążkami, pisankami, drewnianymi kształtkami w formie zająców lub jajek. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni!

Dekoracje na stół wielkanocny

Aranżacja wielkanocnego stołu ma duży wpływ na to, jak Ty i Twoi bliscy zapamiętacie święta. Jak pewnie wiesz, człowiek „je oczami”, a więc nie tylko warto zadbać o estetyczne podanie potraw, ale także o dekorację i odpowiednią zastawę na stole. Świąteczny stół zwykle jest pełen jajek i smakołyków, ale nieodłącznym elementem tych dni są też wiosenne kwiaty! Wielkanoc to nie tylko duchowe odrodzenie. To wtedy bowiem budzi się również do życia przyroda. Kilka tygodni wcześniej w sklepach i kwiaciarniach zaczynają pojawiać się żonkile. Jako kwiaty cięte na wielkanocny stół doskonale nadają się też tulipany, od pojedynczych po papuzie. Tulipany o tej porze roku dostępne są w różnych kolorach i wielkościach, dlatego można z nich stworzyć wielokolorowe bukiety.

Stół wielkanocny nie powinien być przybrany zbyt formalnie. To w końcu rodzinne święto pełne radości. Nie przesadź też z ilością dekoracji – w końcu musi znaleźć się jeszcze miejsce na pyszne jedzenie! Oprócz stroika wielkanocnego, świetnym akcentem są serwetki złożone w kształcie zająca. Jeśli jednak nie posiadasz zdolności manualnych możesz kupić już świątecznie udekorowane serwetki, a obok każdego talerzyka postawić małego czekoladowego zająca.

Na Wielkanoc ozdabiamy nie tylko stół, ale i cały dom. W różnych miejscach poustawiaj pisanki, zajączki i baranki i przede wszystkim kwiaty! Zaczaruj swoich bliskich wspaniałym klimatem zbliżającej się wiosny.

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknych wielkanocnych stroików i dekoracji!