Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Duże mieszkanie w lofcie z drewnianą podłogą bez mebli

Metry kwadratowe to podstawowy miernik przy remoncie czy budowie domu. Zapewne pamiętasz je jeszcze z lekcji matematyki, gdzie nie brałeś pod uwagę, że przekazywana wiedza może być jeszcze kiedyś potrzebna. Jak widać może, a kwestia jak obliczyć metry kwadratowe jest bardzo ważna! Sprawdź jak się za to zabrać by nie popełnić błędu! 

Co to jest metr kwadratowy? 

Czy Ci się to podoba, czy nie, matematyka jest nam potrzebna na co dzień. Znajomość podstawowych pojęć i działań przyda się zwłaszcza osobom planującym zakup mieszkania, budującym dom, wykańczającym lub remontującym lokum. Metr to podstawowa miara długości i odległości równa 100 centymetrów. Czasem w razie potrzeby wykorzystujemy centymetry lub kilometry, jeśli jednak chcemy zmierzyć powierzchnię, musimy wykorzystać metry kwadratowe. Jeden metr kwadratowy to pole kwadratu o boku jednego metra.  

Jak obliczyć metry kwadratowe? 

Metr kwadratowy (określany skrótem m2, mkw. czy m kw.) oblicza się, mnożąc szerokość i długość danego obszaru. Może to być konkretna ściana, podłoga, a także całe pomieszczenie. Wystarczy przemnożyć szerokość przez długość, aby otrzymać wymiary w metrach kwadratowych. W przypadku nieruchomości najlepiej jest bazować na rysunkach budowlanych, które precyzyjnie określają wymiary inwestycji z uwzględnieniem wszystkich nieregularnych kształtów. W przypadku powierzchni o regularnych, zastanawiając się jak obliczyć metry kwadratowe, najbardziej popularnych w budownictwie mieszkalnym kształtach, np. kwadratu lub prostokąta, mnoży się ze sobą długość i szerokość pomieszczenia. Co ważne, wartości te powinny być podane w metrach, a nie np. w centymetrach. 

Do czego potrzebujemy tej jednostki? 

Jeśli zastanawiasz się jak kupić mieszkanie lub już na horyzoncie pojawia się przeprowadzka i związany z nią remont – umiejętność przeliczania metrów kwadratowych będzie Ci bardzo potrzebna. W fazie przygotowawczej pozwala określić, jak dużą powierzchnię ścian, podłóg, sufitów czy podjazdu mamy do wykończenia. Oszacujesz dzięki nim koszty materiałów i pracy, ile farby trzeba kupić aby pomalować wszystkie ściany. Cena za metr kwadratowy pozwala w praktyce oszacować budżet, który należy przeznaczyć na inwestycję w odniesieniu do powierzchni, jaka nas interesuje. 

Cena za metr kwadratowy – jak to rozumieć? 

Zacznijmy od tego, że cena za metr kwadratowy dotyczy nie tylko zakupu nieruchomości gdzie wystarczy pomnożyć kwotę przez minimalny potrzebny nam metraż, aby wiedzieć, z jakimi cenami się mierzymy przed zakupem własnego lokum lub uprawiając home stagingDotyczy również usług remontowych, ale również niektórych produktów. To kwota jaką poniesiemy za zakup lub wykończenie powierzchni o wielkości 1 metra kwadratowego.  

Jak obliczyć m2 pokoju lub mieszkania? 

Najważniejszym punktem przed rozpoczęciem mnożenia i dodawania jest… odpowiedni i rzetelny pomiar. Ważne jest też wykorzystanie właściwych narzędzi do mierzenia. Wymiary przeciętnego pokoju bez problemu zmierzymy wykorzystując popularną miarkę o długości 2-5 metrów, jeśli jednak posiadasz większą przestrzeń, dla pewności pomiarów polecamy wykorzystać taśmę mierniczą. Planując jak obliczyć metry kwadratowe musimy po prostu zmierzyć jego długość i szerokość. Mierzymy długość jednej ściany i mnożymy przez długość drugiej. Jeżeli więc mamy pokój, w którym jedna ściana ma 6m, a druga 5m to całe pomieszczenie ma powierzchnię 30m2. Jeśli potrzebujesz obliczyć powierzchnię pomieszczenia o nieregularnym kształcie, podzielisz ją na proste kształty – kwadraty, prostokąty, trójkąty. Następnie mierzą wszystkie wymagane wymiary, wykonują obliczenia według znanych wzorów. 

Jak obliczyć metry kwadratowe powierzchni ścian lub sufitu? 

Należy zacząć od starannego zmierzenia wysokości i szerokości ściany. Następnym krokiem jest pomnożenie uzyskanych liczb, aby otrzymać wartość powierzchni. W przypadku ściany na której są okna lub drzwi balkonowe, później wykonuje się pomiar wielkości okien oraz drzwi, a otrzymane wartości odejmuje od całkowitej powierzchni ściany. Co z sufitem? Metoda jest bardzo podobna – należy zmierzyć i pomnożyć przez siebie długość oraz szerokość pomieszczenia. 

Jak obliczyć metry kwadratowe, a jak metry bieżące? 

Różne wielkości w budownictwie, ale i w innych branżach podawane są w jednostkach takich jak metr bieżący i metr kwadratowy. Metr bieżący jest po prostu jednostką długości różnych przedmiotów, które mają więcej niż jeden wymiar, tyle że wszystkie pozostałe wymiary, poza samą długością, nie są w danym momencie istotne lub są stałe i nie trzeba ich mierzyć. Pamiętaj, że metr bieżący nie jest jednostką powierzchni dlatego może on pomieścić wiele metrów kwadratowych. Przykładowo kupując wykładzinę do pokoju, jeśli ma ona szerokość trzech metrów, to cena za metr bieżący określa ile zapłacisz za za kawałek wykładziny o wymiarach 1 metr długości na 3 metry szerokości. Po co nam metry bieżące? Najczęściej spotkać się można z określaniem metrami bieżącymi produktów, które nawijane są na rolce. Jednostkę tę wykorzystuje się również do wycen usług takich jak wykonanie mebli czy też zakup i montaż okien i schodów. 

Przeliczanie metrów kwadratowych: 1 ha ile to m2? 

Prawidłowa zamiana jednostek metrycznych jakimi są na przykład hektary, na jednostki takie jak metry bywa kłopotliwa. Błędy mogą narazić nas na straty finansowe w przypadku większych zakupów. Jak obliczyć m2 i odpowiedzieć na pytanie 1 ha ile to m2? 

Jeden hektar to miara powierzchni, czyli pole powierzchni kwadratu, którego długość każdego z boków wynosi dokładnie sto metrów. Jeden hektar to dziesięć tysięcy metrów kwadratowych. 1 ha równy jest 10 000 m2, gdyż 100 metrów pomnożonych przez sto metrów równa się 10 000 metrów kwadratowych.  Brzmi skomplikowanie? Mierząc dowolne pole swojej kwadratowej lub prostokątnej działki, wystarczy pomnożyć długości jej boków. 

Jak przeliczyć cm2 na m2? 

1 metr kwadratowy odpowiada kwadratowi o boku 100 cm. Należy więc stwierdzić, że 1 m2 to jest 10 000 cm2 (100 x 100 = 10 000). Powierzchnia obliczana w centymetrach kwadratowych rzadko będzie potrzebna w sytuacjach budowlanych, gdyż jak sam widzisz liczba zer może być tu nieco kłopotliwa.  

Mamy nadzieję, że wiesz już jak obliczyć metry kwadratowe dowolnej powierzchni. Jak widzisz nie jest to aż tak skomplikowane jak może się wydawać, a poprawne wykonanie tej czynności skutkuje udanym remontem. Po remoncie czas na zakupy, dlatego zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie oraz cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu!