Kup najlepsze marki do -70%

Kup najlepsze marki do -70%

Wianek na drzwi zrobiony z roślin oraz złotej obręczy

Wianki w stylu skandynawskim to przykład subtelnej ozdoby każdego wnętrza. Od kilku sezonów modne są te wykonane z różnego rodzaju materiałów dekoracyjnych. Przekonaj się, że wykonanie tej niezwykłej ozdoby sprawia wiele radości i przyjemności. Stwórz swoją własną dekorację, dzięki naszym wskazówkom i przenieś wianek na drzwi do swojego domu!

Wieńce towarzyszą nam od stuleci. W starożytnym Rzymie wieńce laurowe były oznaką sukcesu. To także symbol nieskończoności, dobra i miłości. Z kolei wieńce bożonarodzeniowe zwiastowały zbliżające się święta. Wieszane na drzwiach od samego progu, miały witać gości oraz przynosić szczęście i pomyślność w domu.

Wianki na drzwi – skąd wywodzi się ta tradycja?

Popularne wianki na drzwi w minimalistycznym stylu to nie tylko modna dekoracja wnętrz. Jest to także jedna z charakterystycznych ozdób świątecznych w wielu krajach. Niemal każdy wie, jak wyglądają wieńce bożonarodzeniowe wieszane na wejściu do domu. Mogą być wykonane z gałązek świerku, ozdobione szyszkami, bombkami i kolorowymi wstążkami.

Zanim wianek trafił na drzwi przeszedł długą drogę. Jak podają źródła historyczne, tradycję tworzenia wieńców zapoczątkował w XIX wieku ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który prowadził w Hamburgu świetlicę dla sierot. Chcąc umilić im czas oczekiwania na Boże Narodzenie, wymyślił wieniec adwentowy.
Początkowo na wieńcu paliły się 24 świece, oznaczające liczbę dni trwania adwentu. Z czasem ich liczba została zredukowana do czterech, czyli do liczby tygodni trwania adwentu.
Bardzo szybko zwyczaj tworzenia wieńców bożonarodzeniowych rozprzestrzenił się w całej Europie. Szczególnie w krajach skandynawskich, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

Bożonarodzeniowe wieńce w stylu skandynawskim – z czego są wykonane?

Bożonarodzeniowe wieńce są jedną z kluczowych dekoracji świątecznych w chłodnej Skandynawii. Tradycyjne wieńce tworzy się głównie z gałązek świerku lub jodły. Używane są do nich szyszki, owoce dzikiej róży, bombki oraz wstążki. Zazwyczaj wieńce leżą na stole bądź są wieszane na drzwiach domów jako symbol jedności. Świąteczna czerwień, ciemna zieleń oraz barwa naturalnego drewna znakomicie uzupełnia surowe skandynawskie wnętrza.

Z czego zrobić wianek na drzwi?

Coraz częściej wnętrza dekorujemy, wieszając modne wianki na drzwi. Do ich wykonania możemy użyć różnych materiałów. W zależności od tego jaki styl wnętrz preferujemy, wianek może mieć ascetyczny bądź bardziej bogaty wygląd. Do wykonania wieńca możemy użyć na przykład delikatnych piór, koralików, zielonych gałązek roślin ozdobnych, a także wikliny i rattanu.

DIY: Jak przygotować wianek w stylu skandynawskim?

Wykonanie subtelnej ozdoby, jaką jest dekoracyjny wianek w stylu skandynawskim, jest bardzo proste. Do stworzenia własnego wieńca będziesz potrzebować:

 • Metalową obręcz w złotym kolorze
 • Gałązkę eukaliptusa
 • Kilka drewnianych koralików
 • Cienki złoty drut florystyczny
 • Nożyczki

Masz już wszystkie potrzebne akcesoria do wykonania wianka? Dobrze, więc zaczynajmy!

 1. Krok

  Dla ułatwienia sobie pracy połóż obręcz na blacie stołu.

 2. Krok

  Przyłóż gałązkę eukaliptusa do obręczy. Następnie przytnij ją dwie mniej więcej równe części.

 3. Krok

  Za pomocą drutu florystycznego przymocuj gałązki w kilku miejscach do obręczy. Nadmiar drutu odetnij.

 4. Krok

  Rozwiń kawałek drutu i poprowadź go przez środek obręczy. Odetnij nożyczkami potrzebny kawałek i nawlecz kilka koralików.

 5. Krok

  Pomiędzy gałązkami przymocuj ozdobę z koralików. Zawiąż drut z ozdobą u góry obręczy i zrób pętelkę do zawieszenia wianka. Odetnij nadmiar drutu i gotowe!

Oto prosty sposób na minimalizm w Twoim domu! Przygotowany wianek zawieś na drzwiach w widocznym miejscu. Niech przynosi domownikom szczęście, jednoczy i buduje pełen radości nastrój.

Wianek na drzwi w stylu skandynawskim – doskonała dekoracja!

Zaprezentowany przez nas wianek w skandynawskim stylu może stać się dla Ciebie impulsem do tworzenia innych ciekawych dekoracji w Twoim domu. Wianek na drzwi już dawno przestał być kojarzony tylko z okresem przedświątecznym. Wieszając go na pustej ścianie w salonie zyskujesz zupełni nowy wystrój oraz atmosferę pełną ciepła i radości. Tak naprawdę pomysłów na jego stworzenie jest nieskończenie wiele. Tylko wyobraźnia i kreatywność ogranicza nas w działaniu, dlatego już teraz zajrzyj do magicznego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy!