Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Świeczki z wylanym dookoła woskiem

Kolacje przy świecach, domowe SPA i domowa depilacja. Szklane lampiony i światło świec są pełne uroku. Niestety ich blask może czasem przyćmić nieestetyczny ślad z wosku pozostawiony na meblach, tkaninach i dodatkach. Jak usunąć wosk z ubrania i innych powierzchni? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów na efektywne sprzątanie!  

Rodzaje wosku i metody usuwania plam 

Istnieje bardzo wiele typów wosku, a każdy z nich ma zupełnie inne właściwości fizyczno-chemiczne. Za każdym z nich stoi też inna historia, sposób pozyskiwania i styl produkcji, który ma znaczący wpływ na środowisko. Najpopularniejszy jest wosk kokosowy, pszczeli, sojowy, palmowy, stearyna oraz parafina. Usuwając wosk z ubrania czy dywanu, warto stosować się do informacji umieszczonych na metce. Nie powinno się wykonywać zabiegów pielęgnacyjnych w wyższej temperaturze, niż jest zalecana. Nie można też dodawać wybielaczy, jeśli zabrania tego producent. 

Świeczki naturalne – jak usunąć wosk z ubrania? 

Usuwanie wosku z bluzki, spodni czy sukienki nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, o ile są wykonane z tkanin, które nadają się do prania. Jeśli chcesz pozbyć się wosku – parafiny czy stearyny – z materiału, powinieneś włożyć ubranie do torebki, a następnie do zamrażarki. Zamrożony wosk stwardnieje i w prosty sposób będziesz mógł go zdrapać. Podobny sposób polecamy w przypadku plam z czekolady lub żywicy na ubraniu.  

W tym przypadku dobrą metodą walki z plamą będzie żelazko. Gdy pozbędziesz się nadmiaru wosku, pod i na zaplamione woskiem ubranie połóż bibułę lub papier śniadaniowy. Do ubrudzonego woskiem miejsca przyciskaj żelazko tak długo, aż plama całkowicie zniknie, następnie wypierz ubranie i gotowe! Jeżeli poplamiłaś woskiem wełniane ubranie, po zastosowaniu żelazka i bibuły warto przetrzeć plamę rozpuszczalnikiem bądź spirytusem. 

Czy można usunąć wosk na butach? 

Oczywiście, że tak! Jeśli plama jest świeża, należy ją zamrozić i delikatnie zeskrobać wosk, tak by nie uszkodzić materiału. Zamszowe lub materiałowe buty wymagają już nieco więcej pracy. Powstałą na butach plamę rozgrzej, a następnie posyp ją talkiem lub startą kredą albo skrobią ziemniaczaną. Odczekaj chwilę i odkurz plamę. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał powtórzyć ten zabieg kilkakrotnie dla najlepszego efektu.  

Depilacja – Jak usunąć wosk z ubrania? 

Masz za sobą domowe SPA? Jak później usunąć wosk z ubrania? Niezależnie od tego, jaki element odzieży wymaga interwencji, możesz zastosować metodę z oliwką lub tłustym kremem. Tłuste substancje bez problemu rozpuszczają wosk. Musisz to jednak zrobić umiejętnie, tak by nie stworzyć dodatkowej tłustej plamy na ubraniu. Tutaj liczy się precyzja, dlatego rozłóż ubranie na desce do prasowania i powoli małymi porcjami nakładaj oliwkę w miejsce plamy z wosku. Użyj do tego wacika lub patyczka kosmetycznego. Na wszelki wypadek po tym zabiegu usuwania wosku zastosuj odplamiacz i upierz ciuch zgodnie z zaleceniami producenta.  

Wosk ze świeczki na dywanie lub podłodze

Sprawdzonym sposobem na niwelowanie woskowych plam z powierzchni dywanów, jest wcieranie spirytusu. Spirytus sprawia, że wosk łatwo się wykrusza i nie pozostawia po sobie plam. Alternatywnie połóż gazetę na wosk i mocno przyciśnij gorące żelazko. Żelazko nie należy trzymać w jednym miejscu, bo istnieje ryzyko przypalenia gazety lub dywanu. Wymieniaj gazety tak by nie poplamić żelazka. Po chwili wchłoną one cały wosk, a dywan pozostanie znów czysty!  

Jeżeli wylany wosk jest świeży, połóż na nim kostkę lodu. Odczekaj aż stwardnieje, a następnie delikatnie go zdejmij.  Pozostałe plamy czyścimy za pomocą płynów chemicznych np. do czyszczenia dywanów.  

Dowiedz się też, jak usunąć wosk z podłogi z naszego krótkiego filmiku!

Wosk na obrusie i tapicerce mebli 

Zdarzyło Ci się kiedyś ubrudzić woskiem meble, np. stół, komodę lub półkę oraz ukochany obrus podczas świątecznej imprezy? Jeśli tak – spokojnie, znamy skuteczny sposób, by je wyczyścić. Przygotuj suszarkę oraz wodę, ocet i papierowe ręczniki. Podgrzej plamę z wosku suszarką ustawioną na największą moc. W ten sposób zmiękczysz wosk na drewnie lub płycie. Kiedy zmięknie, zbierz go papierowym ręcznikiem. W razie potrzeby czynność powtórz. Następnie umyj zachlapane woskiem miejsce wodą z octem w proporcjach 1:1. 

Jeśli plama jest świeża, możesz zeskrobać ją twardym i cienkim przedmiotem, a resztki wosku usunąć środkiem do czyszczenia mebli i miękką ścierką. Przy twardych powierzchniach, sprawdzi się również aceton. Wypróbuj go również jeśli szukasz sposobu na to czym usunąć klej

Tłuste plamy po wosku – jak je zmyć? 

Po usunięciu wosku pozostaje zwykle tłusta plama. Aby ją wywabić wystarczy wyprać tkaninę w ciepłej wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem lub z płynem lub proszkiem do prania – ręcznie lub w pralce zgodnie z zaleceniami producenta materiału. Tak samo potraktuj plamy z trawy czy plamy z czerwonego wina. Nie usuwaj plamy za pomocą silnych rozpuszczalników chemicznych, mogą one zniszczyć materiał. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek detergentu sprawdź jego działanie w niewidocznym miejscu na materiale. Polecanymi łagodnymi rozpuszczalnikami organicznymi są alkohol izopropylowy i benzyna ekstrakcyjna. 

Mamy nadzieję, że wiesz już jak usunąć wosk z ubrania i zastosujesz jeden z zaproponowanych przez nas sposobów. Po skończonych domowych porządkach, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie oraz cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu!