Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Chłopczyk bawiący się na trawie

Wiosną oraz latem większość naszego czasu wolnego spędzamy na świeżym powietrzu. Porządkujemy ogród, zapraszamy znajomych na grila czy jedziemy na jeden dzień nad pobliskie jezioro. Wszystkim tym sytuacjom mogą lub towarzyszą uporczywe plamy z trawy na ubraniach. Jak sobie z nimi radzić? Dowiesz się, jakie powinny być pierwsze kroku przy usuwaniu takich plam. Poznaj pięć skutecznch metod usuwania plam z trawy z ubrań i przywróć tkaninom ich pierwotny kolor. Dodatkowo, podpowiemy Ci jak usunąć plamy z błota.

Dlaczego plam z trawy są tak trudne do usunięcia?

Plamy z trawy, niekiedy spędzają nam sen z powiek, ponieważ bywają naprawdę trudne do usunięcia. Dzieje się tak dlatego, że trawa zawiera chlorofil, czyli zielony barwnik o właściwościach silnie barwiących. To właśnie dzięki temu zielonemu barwnikowi zachodzi proces fotosyntezy, który stanowi podstawę życia na Ziemi. Co ciekawe, chlorofil używany jest w przemyśle spożywczym, ale na ubraniach nie jest już zdecydowanie pożądany. W tej sytuacji nasza reakcja na zabrudzenie, powinna być wręcz natychmiastowa, ponieważ jeśli plama nie zostanie usunięta szybko, może pozostać na materiale na stałe.

Pierwsza pomoc przy plamach z trawy

Niezależnie od metody pozbywania się zabrudzeń, którą później zastosujesz, namocz poplamione trawą ubranie w zimnej wodzie. Jednakże, jak ognia unikaj ciepłej i gorącej wody! Może ona jedynie utrwalić problem. Pomaga ona jedynie jeśli chodzi o oleiste plamy, na przykład plamy z tłuszczu. Dlatego też, aby zlikwidować plamy z trawy na odzieży, musisz namoczyć ją w wodzie o niskiej temperaturze. Woda pozwoli zmiękczyć plamę jeszcze przed praniem, co ułatwi cały proces jej usuwania.

Masz problem z innym zabrudzeniami? Dowiedz się, jak usunąć żywicę z ubrania oraz czym usunąć silikon po remoncie. Odkryj też nasze wskazówki na plamy z kawy oraz dowiedz się jak usunąć czekoladę na kanapie. Mamy też pomysły na usunięcie wosku z ubrania!

Domowe sposoby na plamy z trawy

Tak jak plamy z krwi, pozbycie się plamy z trawy może stanowić nie lada wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić w warunkach domowych? Poniżej opisaliśmy kilka sprawdzonych przez nas metod.

 1. Alkohol

  Aby odpowiednio zadziałał na plamy z trawy, musi być mocny. Nawet około 70 %. Jeśli takiego nie masz, rozcieńcz wodą spirytus. Następnie należy zwilżyć nim plamę, lekko wetrzeć i zostawić na pół godziny. Po tym czasie możesz wybrać ubranie. Uwaga! Zrób to w zimnej, a nawet lodowatej wodzie. Natomiast jeśli plama z trawy jest na ubraniu wełnianym, do namoczenia możesz użyć lekko podgrzanego alkoholu.

 2. Lakier do włosów

  Większość lakierów do włosów zawiera alkohol, będą więc działać podobnie jak działa alkohol w powyższej metodzie. Pamiętaj jednak, że metoda ta jest odpowiednia jedynie do pozbycia się lekkiego zabarwienia odzieży na zielono. Spryskaj plamę lakierem do włosów i pozwól, by czyszczone miejsce wyschło lub zaczekaj, aż materiał odrobinę stwardnieje. Następnie, postaraj się usunąć plamę z trawy używając czystej (i suchej) starej szczoteczki do zębów.

 3. Kwasek cytrynowy

  Cytryna ma właściwości usuwające wiele uporczywych plam, dlatego też jest idealnym rozwiązaniem na plamy z trawy. Wystarczy zwilżyć plamę sokiem wyciśniętym z cytryny lub wodnym roztworem kwasku cytrynowego, potrzeć, spłukać i ewentualnie powtórzyć zabieg.

 4. Płyn do mycia naczyń

  Zapieranie w płynie do mycia naczyń nie zniszczy nawet delikatnych tkanin. Poplamione ubranie zapieramy w płynie, a potem normalnie pierzemy w niskiej temperaturze.

 5. Woda utleniona

  Najbezpieczniej usuwać nią plamy z trawy na białych tkaninach bawełnianych lub lnianych, kolorowe ubrania mogą się odbarwić. Zwilż plamę, zostaw na pół godziny i upierz w zimnej wodzie. Można też zmieszać z wodą utlenioną zsiadłe mleko i w tej mieszance namoczyć zaplamione ubranie.

Po zastosowaniu każdego z wyżej wymienionych domowych środków, ubranie należy jeszcze wyprać w zimnej wodzie. Dla lepszego efektu przed praniem można jeszcze dodatkowo namoczyć je w profesjonalnym odplamiaczu.

Przypadkiem ubrudziłeś swoją ulubioną koszulę długopisem? A może na obrus wylałeś wino? Sprawdź, jak usunąć plamy ze szminki, plamy z czerwonego wina lub czym usunąć klej!

Jak usunąć stare plamy z trawy?

Jak wywabić plamy z trawy, gdy upłynęło już sporo czasu od powstania zabrudzeń? Czy w ogóle da się usunąć zaschnięte plamy z trawy? Spokojnie! Jest na to duża szansa! Jeśli wypróbowałaś wszystkie powyższe sposoby i wszystkie okazały się niewystarczająco skuteczne, spróbuj usunąć plamy amoniakiem. Możesz też jeszcze raz użyć alkoholu, tym razem zmieszanego z solą.

Usuwanie plam z błota

Plamy z trawy to nie jedyny problem po upadku na trawie czy boisku. Często towarzyszą im uporczywe plamy z błota! Jak sobie z nimi poradzić?

Ten rodzaj plam, czyści się na „sucho”. Plamę należy osuszyć i wykruszyć większą część błota i piasku. Strzepuj, pocieraj, drap, poruszaj materiałem w przeciwne strony, lekko go naciągaj, trzep – wszystkie chwyty dozwolone! Następnie zapierz tkaninę ręcznie, mydłem i najlepiej miejscowo, czyli tylko w miejscu największego zabrudzenia. Przy trudniejszych plamach, możesz użyć cytryny lub kwasku cytrynowego. Chodzi o to, by usunąć resztki brudu nie mocząc przy tym czystego fragmentu tkaniny. Gdy po plamie nie ma już za wiele śladu, możesz wyprać ubranie tak jak robisz to zawsze czyli w pralce z ulubionym detergentem.

Mamy nadzieje, że wiesz już, jak usunąć plamy z trawy. Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój dzień będzie piękniejszy.