Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Nakryty stół białym obrusem, na którym znajdują się kwiaty oraz dekoracyjna patera z owocami

Plaga muszek owocówek to prawdziwy letni koszmar! Te małe owady pojawiają się znikąd i w ekspresowym tempie kolonizują nasze mieszkania. Wystarczy pozostawiony na kuchennym blacie owoc, otwarty słoik z dżemem czy niedomyta szklanka, by nasi nowi goście poczuli się jak w domu! Bardzo szybko, z raptem kilku muszek potrafi zrobić się całe stado, warto więc jak najszybciej je usunąć. Jaki jest więc najlepszy sposób na muszki owocówki? Przygotowaliśmy dla Was garść porad na to, jak pozbyć się tych niechcianych gości z mieszkania. En garde!

Muszki owocówki – pytania i odpowiedzi

By skutecznie walczyć z muszkami, konieczna będzie podstawowa wiedza na ich temat – często jawią nam się jako niechciani najeźdźcy, ale tak naprawdę niewiele o nich wiemy. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące muszek!

Domowe sposoby na muszki owocówki

Te natrętne robaki w domu prędzej czy później pojawią się w każdym mieszkaniu. Podobnie, jak to się ma z pająkami domowymi, nie ma chyba takiego domu na świecie, w którym właściciel prędzej czy później nie narzekałby na to utrapienie. Nie przejmuj się więc – nie Ty pierwszy i nie ostatni toczysz tę walkę!

Zadaniem początkowym, jeszcze przed zabraniem się za montaż wszelkiej maści pułapek, będzie porządne wysprzątanie całej kuchni – nawet blatów, na których mogłyby pozostać resztki rozlanych napojów. Dokładnie umyj i ukryj wszystkie owoce, na których mogłyby żerować muszki – pora sprawić, by przestały czuć się jak u siebie w Twoim mieszkaniu! Gdy wszystko będzie gotowe, czas na sporządzenie pułapek.

Jak pozbyć się muszek owocówek: pułapki

pułapka jako sposób na muszki owocówki

Najpopularniejszy sposób na muszki owocówki to własnoręcznie przygotowane pułapki, które pozwolą pozbyć się ich z mieszkania na dobre. Oto kilka naszych przepisów na te najbardziej skuteczne!

  • Owocowa pułapka: włóż do szerokiej szklanki lub miseczki kilka pokrojonych owoców lub skórek. Naciągnij na wierzch naczynia folię spożywczą tak, żeby nie była w żadnym miejscu rozszczelniona i przymocuj ją gumką recepturką, by pozostawała naprężona. Przekłuj folię w kilku miejscach delikatnie wykałaczką, by muszki miały jak dostać się do środka – zapach zwabi je do wewnątrz, ale nie będą umiały się już wydostać.
  • Zielono mi: Muszki jak ognia unikają kojącego zapachu bazylii i mięty! Rozpylenie takiego w naszej kuchni z pewnością sprawi, że niechciani goście rozpoczną szybką ewakuację. Pamiętajmy, że nawet najmocniejszy aromat przegra z kuszącą słodyczą owoców, jeśli takie będą nadal znajdować się w naszej kuchni.
  • Na gorąco – suszarka: Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie wysokiej temperatury. Strumień gorącego powietrza wydobywający się z suszarki do włosów, skierowany w stronę muszek, potrafi dosłownie je usmażyć!
  • Mikstura z płynem do mycia naczyń: Roztwór przyrządzony z mieszanki octu i płynu do mycia naczyń to kolejny sposób na muszki owocówki. Po prostu wlej obydwa składniki w równej proporcji do słoika i nie mieszając, zostaw go otwartego na parapecie na noc. Rano znajdziesz w nim całą masę utopionych owadów!

Gdy domowe sposoby nie zdadzą egzaminu, konieczne może być zwrócenie się ku cięższemu kalibrowi. W sklepach znajdziesz mnóstwo środków pomagających w zwalczaniu tych szkodników – takich jak specjalne lepy czy spraye na muchy w domu.

Zapobieganie powrotom intruzów

Tak jak to się ma w przypadku moli ubraniowych, czy karaluchów w domu, gdy udało nam już pozbyć się niechcianych gości, warto przestrzegać kilku zasad, by nie dopuścić do ich rychłego powrotu. Po co wybierać idealny sposób na muszki owocówki, gdy można zdusić problem w zarodku!

  • Przede wszystkim należy dbać o czystość – szczególnie w kuchni – to też niezawodny domowy sposób na mrówki! Czyste blaty to podstawa! Nie może osadzać się na nich brud z rozlanego soku czy innych słodkości – takie plamy to prawdziwa pożywka dla meszków. Regularnie czyśćmy również stoły, zlew czy kosz na śmieci – najlepiej z pomocą detergentów.
  • Dokładnie myj owoce i warzywa po przyniesieniu ich do domu – mogą znajdować się na nich niewidoczne gołym okiem jajka muszek, które pozostawione same sobie szybko się wyklują. Bezzwłocznie wyrzucaj również nadpsute owoce. Ich aromatowi nie oprze się żaden skrzydlaty intruz!
  • Pamiętaj o dokręcaniu wszystkich słoików – nigdy nie zostawiaj otwartego dżemu na blacie. Podobnie ma się to z pojemnikami z wszelką żywnością.
  • Gdy muszki często wracają do Twojego domu, trzymaj owoce i warzywa w lodówce – zapobiegniesz dzięki temu ich psuciu się i uczynisz niedostępnymi dla muszek.
  • Regularnie wyrzucaj śmieci – nie dopuść do sytuacji, by mogły zagnieździć się w nich owady. Resztki organiczne, przed umieszczeniem w Twoim śmietniku, owiń folią, by uczynić niedostępne dla meszków.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Ci się pozbyć intruzów ze swojego domu i odnajdziesz idealny sposób na muszki owocówki. To w końcu Twój dom, Twoje źródło inspiracji i centrum relaksu – nie ma w nim miejsca na nieproszonych gości! Zajrzyj koniecznie do naszych pozostałych artykułów, w których znajdziesz kolejne porady i inspirujące przewodniki. Do zobaczenia na Westwing!