Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
jak napisać list do świętego mikołaja: Czerwona skrzynka na listy na której napisane jest "Listy do św. Mikołaja"

Tradycja pisania listów do Mikołaja to niezwykle ważny element przygotowań do Świąt dla każdego malucha. Moment przelewania swoich marzeń na papier i wysyłania ich do dalekiej Laponii podkreśla wyjątkową magię Bożego Narodzenia, stanowiąc frajdę zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Jak napisać list do Świętego Mikołaja, by zawrzeć w nim wszystkie niezbędne elementy? Skorzystaj z naszych pomysłów i stwórz piękny list!

Naugty or nice – Skąd wzięła się tradycja pisania listów do Mikołaja?

Grudniowe wieczory wprost obfitują w tradycje bożonarodzeniowe. Wokół skrzą się dekoracje świąteczne, telewizja emituje filmy świąteczne a kalendarz adwentowy wisi na ścianie? Co można robić przed świętami, by podkreślić bożonarodzeniową magię? Najmłodszych z pewnością ucieszy wysłanie listu do Świętego Mikołaja, na który przeleją swoje największe marzenia. To tradycja, bez której magia świąt nie istnieje!

Jej historia jest tak długa, jak długa jest tradycja wzajemnego obdarowywania się prezentami w okresie Świąt Bożego Narodzenia. To zwyczaj znany już od IX wieku naszej ery, kiedy to biskup z Miry, nazywany później Świętym Mikołajem, za życia umiłował sobie pomaganie potrzebującym. Stąd właśnie zwyczaj dawania podarunków dla grzecznych dzieci, który najpierw dotyczył głównie 6 grudnia, czyli popularnych mikołajek, by później przenieść się na pełen magii wieczór wigilijny. To piękna tradycja, dzięki której pod naszymi choinkami zaczęły pojawiać się prezenty świąteczne, a pokoje wypełniły pełne ciepła życzenia bożonarodzeniowe, którym akompaniuje dzielenie się opłatkiem.

Jak napisać list do Świętego Mikołaja – krok po kroku

Taki list powinien być krótki i zwięzły – ma on przecież całe mnóstwo listów do przeczytania ze wszystkich części globu! Jak napisać list do Świętego Mikołaja tak, by zawrzeć w nim wszystkie niezbędne elementy?

 1. Krok

  Przygotuj papier i coś do pisania. Jeśli chcesz zamieścić w swoim liście jakieś rysunki, dobrze również wyposażyć się w kredki, mazaki czy naklejki.
 2. Krok

  Każdy list, zarówno ten zawierający życzenia bożonarodzeniowe, jak i list do Mikołaja, powinien rozpoczynać się od przywitania. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie jest fraza: „Drogi Święty Mikołaju”.
 3. Krok

  Przedstaw się – w liście koniecznie podaj swoje imię, wiek i to, gdzie mieszkasz. Możesz także wspomnieć o swoim hobby.
 4. Krok

  Zapewnij Mikołaja, że w tym roku byłeś grzeczny. Warto wspomnieć o swoich dobrych uczynkach!
 5. Krok

  Nie zapomnij napisać, co chciałbyś dostać od Świętego Mikołaja. Możesz też zamieścić rysunek. Uważaj, żeby lista nie była zbyt długa – w takim wypadku Mikołaj może się nieco pogubić!
 6. Krok

  Pożegnaj się grzecznie i podpisz. Nie zapomnij wysłać listu na adres Świętego Mikołaja!

 List do Świętego Mikołaja – wzór

Potrzebujesz pomocy i nie wiesz jak napisać list do Świętego Mikołaja? Oto nasze pomocne wzory, w które możesz podstawić swoje dane, by stworzyć piękny list. To dobre rozwiązanie dla młodszych dzieci, które dopiero uczą się pisać.

 • „Drogi Święty Mikołaju! Mam na imię …, mam … lat i mieszkam w … . Przez cały rok starałem się być grzecznym dla rodziców, nie rozrabiać oraz nie dokuczać rodzeństwu i kolegom. Wiem, że nagradzasz grzeczne dzieci prezentami, więc bardzo Cię proszę o …”
 • „Kochany Święty Mikołaju!

Mam na imię … i mam … lat! Chodzę do … klasy i bardzo lubię … Bardzo bym się ucieszył, gdybyś w tym roku pod choinkę podarował mi … Zapewniam, że będę dbał o otrzymane prezenty, tak jak dbam i bawię się tymi zeszłorocznymi.

Dziękuję,

…”

List do Świętego Mikołaja do druku

List do Świętego Mikołaja wzór to jedno, ale możesz też postawić na list do Świętego Mikołaja do druku, który nie dość, że pięknie się będzie prezentować, to jeszcze uprości pracę. Pobierz wzór listu do Świętego Mikołaja za pomocą kliknięcia prawym kursorem myszki! Nasz list znajdziesz poniżej. Korzystaj z niego do woli!

Pomysły na dekorację listu do Świętego Mikołaja

Wiesz już, jak napisać list do Świętego Mikołaja? Teraz pora pięknie go udekorować! Świetnie wzbogacą go rysunki zdobiące każdą pozycję z listy! Rysunki lalek, rowerów czy innych dziecięcych marzeń sprawią, że będzie on wyjątkowy. Możecie także wspólnymi siłami ozdobić go za pomocą specjalnych naklejek czy szlaczków. Sprawdź, jak zrobić kartkę świąteczną, by ozdobić list do Świętego Mikołaja w takim właśnie stylu.

Sam list to nie wszystko – warto również udekorować samą kopertę, w której on się znajdzie. Mikołaj z pewnością doceni, że w stworzenie tego listu włożony został duży wysiłek! Świetnym pomysłem jest przyklejenie do niego kolorowych gwiazdek, narysowanie zielonych choinek czy wizerunków samego Mikołaja. Popularnym motywem są również urocze śnieżynki. To prawdzie dekoracje świąteczne diy!

Adres Świętego Mikołaja – gdzie wysłać list?

Wszystko gotowe? Teraz pozostaje jedynie wysłać pięknie ozdobiony list! Pojawia się jednak pytanie: gdzie mieszka Święty Mikołaj? Chcecie przecież, by korespondencja trafiła wprost do jego rąk jeszcze przed Bożym Narodzeniem, a nie już 26 grudnia, czyli w Drugi Dzień Świąt!

Jak należy zaadresować list? Lapoński adres to

Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle.

To dzikie ostępy mroźnej Finlandii! To za daleko? Bez obaw, od wielu lat Święty Mikołaj prowadzi również swoje Biuro w Polsce. Wystarczy zaadresować kopertę „Święty Mikołaj, Biegun Północny, Laponia”, by powędrował on wprost do Mikołajowa. Sztab jego polskich elfów dba o to, by każdy list dostał odpowiedź! Przed zaklejeniem koperty przeczytajcie jeszcze raz list i upewnijcie się, że jest on wolny od błędów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by napisany przez najmłodszych list oddać rodzicom, by Ci w ich imieniu przekazali go ciężko pracującym elfom. Można również położyć go wieczorem na parapecie, by zapracowany Mikołaj zebrał go przelatując w pobliżu swoimi saniami. Z pewnością uda się z nim skontaktować! O jedno zmartwienie mniej – teraz możecie już w spokoju zastanawiać się jak ubrać choinkę!

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak napisać list do Świętego Mikołaja. To piękna tradycja, którą warto kultywować w swoim domu! Po napisaniu pięknej kartki koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych inspirujących pomysłów, najlepszych poradników i ofert dla pięknego domu. Wesołych Świąt!