Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Pralka z kobiecą ręką obracającą pokrętłem

O pralkę, tak jak o inne sprzęty AGD, trzeba regularnie dbać. Zdarzyło się, że po praniu z Twojej pralki wydobywał się przykry zapach? W takim przypadku dalsze korzystanie z niej jest nie tylko niehigieniczne, ale i ryzykowne! Aby nie uszkodzić pralki, wcale nie musisz wybierać jedynie drogich środków czyszczących. Poniżej przedstawimy, jak wyczyścić pralkę skutecznie i które środki są według nas godne polecenia.

Jak wyczyścić pralkę – najczęściej zadawane pytania

Nic nie działa lepiej na urządzenia w naszym domu jak ich regularne czyszczenie. Zadbaj by drzwiczki, pojemnik na płyny i filtr w Twojej pralce były czyste. Systematycznie wybieraj z wnętrza brud i kłaczki. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat czyszczenia pralki.

Czyszczenie pralki nie kończy się jedynie na bębnie piorącym. Gumowy kołnież, filtry i szuflada na detergenty wymagają szczególnej uwagi. Jako naturalnym środek czyszczący świetnie sprawdzi się kwasek cytrynowy. Nie zawiera substancji chemicznych i daje świeży zapach. Nie zapomnij, że pralkę należy czyścić także z zewnątrz, tak by kurz i brud nie dostawały się do środka. Możesz zastosować do tego zwykłą, zwilżoną ściereczkę z mikrofibry.
Dobrą opinią w kwestii odkamieniania cieszy się ocet. Niestety jest to substancja, która może uszkodzić delikatne uszczelki i wężyki, a więc zachęcamy do zastosowania kwasku cytrynowego lub samego soku z cytryny. Wsyp 5 łyżek kwasku cytrynowego do bębna pralki i włącz program pracy na wysokiej temperaturze. Sokiem z cytryny przetrzyj uszczelki.
Wszytko zależy od częstotliwości jej użytkowania. Z zewnątrz należy przecierać ją przynajmniej 4 razy w miesiącu. Raz na miesiąc wystarczy jeśli włączysz pranie z kwaskiem cytrynowym lub pranie w 90 stopniach. Usuwa to nie tylko brud, ale także zarazki z bębna pralki.

Domowe sposoby na czystą pralkę

Drogie środki czyszczące do pralek nie są koniecznością. Podobny efekt możesz uzyskać stosując domowe metody radzenia sobie z brudem. Naturalne środki czystości często są lepszym i bardziej przyjaznym dla środowiska sposobem na sprzątanie.

 • Kwasek cytrynowy: Wykorzystaj ten naturalny odkamieniacz i włącz pralkę z programem pracującym w wysokich temperaturach. Usuwa to wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, kamień ale przede wszystkim bakterie.
 • Soda oczyszczona: Wsyp około 50 gramów sody do szufladki na detergenty. Włącz pranie na 60 stopni. Doskonale oczyści bęben pralki z zebranego brudu.
 • Proszek do pieczenia: Rozrób go z wodą i dodaj do szuflady na detergenty lub bezpośrednio do pralki. Włącz pranie na 90 stopni. Jeśli posiadasz starszy model pralki, tę metodę zastosuj w 60 stopniach.

Czyszczenie pralki: krok po kroku

 1. Przetrzyj pralkę z zewnątrz

  Najpierw wyczyść pralkę z zewnątrz – wystarczy wilgotna ściereczka z mikrofibry. Zapobiega to przedostawaniu się zanieczyszczeń i kurzu do środka.

 2. Wyczyść filtr

  Filtr w pralce znajduje się zazwyczaj z przodu na dole. Zabezpiecz podłogę, bo może polecieć z niego woda. Odkręć filtr i oczyść go ze wszystkiego, co się na nim zebrało.

 3. Gumowy kołnierz i drzwiczki pralki

  Teraz wytrzyj dokładnie drzwiczki pralki i gumowy kołnierz. Wykorzystaj do tego wilkotną szmatkę ze środkiem myjącym. Do czyszczenia trudniej dostępnych przestrzeni użyj patyczków do uszu.

 4. Szufladka na płyn i proszek

  Aby dokładnie wyczyścić szufladkę wyciągnij ją i zacznij od dokładnego przetarcia wnętrza komory. Tam też zbiera się brud i zanieczyszczenia. Następnie umyj samą szufladkę. Wyciągnij wszystkie jej elementy i wyczyść jeden po drugim. Patyczki do uszu będą przydatne, że dotrzeć do wszystkim zakamarków.

 5. Nastaw pranie myjące

  Sam zdecyduj, który z przedstawionych przez nas środków do czyszczenia zastosujesz – kwasek, sodę czy proszek do prania. Sodę możesz dodać wraz z białym praniem. Wybieli Twoje pranie a także oczyści bęben pralki!

Codzienne nawyki, aby pralka była czysta

Wystarczy pamiętać o kliku codziennych czynnościach, aby przedłużyć czystość i higienę pralki.

 • Otwarte drzwiczki: po praniu zawsze zostawiaj otwarte drzwiczki. Dzieki temu wilgoć z bębna wyparuje i unikniesz nieprzyjemnego zapachu i grzybów.
 • Otwarta szufladka: zostawiaj lekko wysuniętą szufladkę. Po praniu możesz ją też przetrzeć suchą szmatką.
 • Płyny w żelu: ten rodzaj płynów rozpuszcza się dużo lepiej niż proszek, również w niskiej temperaturze. Nie pozostawia śladów na ubraniach, ani nie osadza się wewnątrz pralki.

Regularnie czyszcząc pralkę pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie tylko sprawiasz, że Twoje pranie przyjemnie pachnie i jest dobrze doprane, ale także przedłużasz żywotność sprzętu. Żyjąc w dobie ciągłego wzrostu cen i zanieczyszczenia środowiska, warto dbać, by kupione przez nas produkty służyły nam jak najdłużej.

Już wiesz, jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami. Jeśli chcesz mieć dostęp do innych porad dotyczących organizacji domu i aranżacji wnętrz, dołącz bezpłatnie do klubu Westwing.