Pralka z kobiecą ręką obracającą pokrętłem

O pralkę, tak jak o inne sprzęty AGD, trzeba regularnie dbać. Zdarzyło się, że po praniu z Twojej pralki wydobywał się przykry zapach? W takim przypadku dalsze korzystanie z niej jest nie tylko niehigieniczne, ale i ryzykowne! Aby nie uszkodzić pralki, wcale nie musisz wybierać jedynie drogich środków czyszczących. Poniżej przedstawimy, jak wyczyścić pralkę skutecznie i które środki są według nas godne polecenia.

Jak wyczyścić pralkę – najczęściej zadawane pytania

Nic nie działa lepiej na urządzenia w naszym domu jak ich regularne czyszczenie. Zadbaj by drzwiczki, pojemnik na płyny i filtr w Twojej pralce były czyste. Systematycznie wybieraj z wnętrza brud i kłaczki. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat czyszczenia pralki.

Czyszczenie pralki nie kończy się jedynie na bębnie piorącym. Gumowy kołnież, filtry i szuflada na detergenty wymagają szczególnej uwagi. Jako naturalnym środek czyszczący świetnie sprawdzi się kwasek cytrynowy. Nie zawiera substancji chemicznych i daje świeży zapach. Nie zapomnij, że pralkę należy czyścić także z zewnątrz, tak by kurz i brud nie dostawały się do środka. Możesz zastosować do tego zwykłą, zwilżoną ściereczkę z mikrofibry.
Dobrą opinią w kwestii odkamieniania cieszy się ocet. Niestety jest to substancja, która może uszkodzić delikatne uszczelki i wężyki, a więc zachęcamy do zastosowania kwasku cytrynowego lub samego soku z cytryny. Wsyp 5 łyżek kwasku cytrynowego do bębna pralki i włącz program pracy na wysokiej temperaturze. Sokiem z cytryny przetrzyj uszczelki.
Wszytko zależy od częstotliwości jej użytkowania. Z zewnątrz należy przecierać ją przynajmniej 4 razy w miesiącu. Raz na miesiąc wystarczy jeśli włączysz pranie z kwaskiem cytrynowym lub pranie w 90 stopniach. Usuwa to nie tylko brud, ale także zarazki z bębna pralki.

Domowe sposoby na czystą pralkę

Drogie środki czyszczące do pralek nie są koniecznością. Podobny efekt możesz uzyskać stosując domowe metody radzenia sobie z brudem. Naturalne środki czystości często są lepszym i bardziej przyjaznym dla środowiska sposobem na sprzątanie.

Naturalne środki do czyszczenia pralki

 • Kwasek cytrynowy: Wykorzystaj ten naturalny odkamieniacz i włącz pralkę z programem pracującym w wysokich temperaturach. Usuwa to wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, kamień ale przede wszystkim bakterie.
 • Soda oczyszczona: Wsyp około 50 gramów sody do szufladki na detergenty. Włącz pranie na 60 stopni. Doskonale oczyści bęben pralki z zebranego brudu.
 • Proszek do pieczenia: Rozrób go z wodą i dodaj do szuflady na detergenty lub bezpośrednio do pralki. Włącz pranie na 90 stopni. Jeśli posiadasz starszy model pralki, tę metodę zastosuj w 60 stopniach.

Chemiczne środki do czyszczenia pralki

 • Tabletka do zmywarki: ten sposób stosuj nie częściej niż raz na pół roku. Wrzuć do bębna pralki kapsułkę do mycia w zmywarce i nastaw pustą pralkę na minimum 60 stopni.
 • Środek czyszczący do pralek: kupisz go w drogerii lub supermarkecie. Odkaża, odświeża, usuwa kamień i resztki brudu.

Jeśli zależy Ci, aby Twój dom był ekologiczny ogranicz jak najbadziej stosowanie chemicznych środków do czyszczenia pralki. Używaj ich tylko raz na jakiś czas przy gruntownych porzątkach.

Czyszczenie pralki: krok po kroku

 1. Przetrzyj pralkę z zewnątrz

  Najpierw wyczyść pralkę z zewnątrz – wystarczy wilgotna ściereczka z mikrofibry. Zapobiega to przedostawaniu się zanieczyszczeń i kurzu do środka.

 2. Wyczyść filtr

  Filtr w pralce znajduje się zazwyczaj z przodu na dole. Zabezpiecz podłogę, bo może polecieć z niego woda. Odkręć filtr i oczyść go ze wszystkiego, co się na nim zebrało.

 3. Gumowy kołnierz i drzwiczki pralki

  Teraz wytrzyj dokładnie drzwiczki pralki i gumowy kołnierz. Wykorzystaj do tego wilkotną szmatkę ze środkiem myjącym. Do czyszczenia trudniej dostępnych przestrzeni użyj patyczków do uszu.

 4. Szufladka na płyn i proszek

  Aby dokładnie wyczyścić szufladkę wyciągnij ją i zacznij od dokładnego przetarcia wnętrza komory. Tam też zbiera się brud i zanieczyszczenia. Następnie umyj samą szufladkę. Wyciągnij wszystkie jej elementy i wyczyść jeden po drugim. Patyczki do uszu będą przydatne, że dotrzeć do wszystkim zakamarków.

 5. Nastaw pranie myjące

  Sam zdecyduj, który z przedstawionych przez nas środków do czyszczenia zastosujesz – kwasek, sodę czy proszek do prania. Sodę możesz dodać wraz z białym praniem. Wybieli Twoje pranie a także oczyści bęben pralki!

Codzienne nawyki, aby pralka była czysta

Wystarczy pamiętać o kliku codziennych czynnościach, aby przedłużyć czystość i higienę pralki.

 • Otwarte drzwiczki: po praniu zawsze zostawiaj otwarte drzwiczki. Dzieki temu wilgoć z bębna wyparuje i unikniesz nieprzyjemnego zapachu i grzybów.
 • Otwarta szufladka: zostawiaj lekko wysuniętą szufladkę. Po praniu możesz ją też przetrzeć suchą szmatką.
 • Płyny w żelu: ten rodzaj płynów rozpuszcza się dużo lepiej niż proszek, również w niskiej temperaturze. Nie pozostawia śladów na ubraniach, ani nie osadza się wewnątrz pralki.

Regularnie czyszcząc pralkę pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie tylko sprawiasz, że Twoje pranie przyjemnie pachnie i jest dobrze doprane, ale także przedłużasz żywotność sprzętu. Żyjąc w dobie ciągłego wzrostu cen i zanieczyszczenia środowiska, warto dbać, by kupione przez nas produkty służyły nam jak najdłużej.

Już wiesz, jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami. Jeśli chcesz mieć dostęp do innych porad dotyczących organizacji domu i aranżacji wnętrz, dołącz bezpłatnie do klubu Westwing.