Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kobieta porządkująca wnętrze szafy

Starannie zaplanowane wnętrze szafy to nie tylko sposób na możliwie jak największą ilość miejsca do przechowywania, ale także na odpowiednią ochronę ulubionych ubrań i łatwość w zachowaniu porządku. Gdy wszystko jest na swoim miejscu, to nie tracimy czasu na uciążliwe poszukiwania potrzebnym nam w danym momencie części garderoby i mamy pewność, że ta zachowuje swoją świeżość. Przemyślany projekt szafy ułatwia codzienne życie i pozwala cieszyć się meblem starannie dopasowanym do potrzeb. Dzisiaj dowiesz się, jak wprowadzić porządek do swojej szafy! 

Projektowanie szafy: od czego zacząć? 

Porządek w szafie wymaga odpowiedniego projektu. To dzięki niemu będzie ona dostosowana do potrzeb domowników i idealnie wypełni przeznaczoną dla siebie przestrzeń. Jej starannie zaprojektowanie na tym etapie sprawi, że wnętrze szafy będzie bardzo funkcjonalne i przyjemne w użytkowaniu. 

 1. Krok 1: Zaplanuj miejsce

  Przede wszystkim zmierz przestrzeń, którą zająć ma szafa. To pozwoli Ci lepiej wyobrazić ją we wnętrzu i rozważyć, czy nie potrzebujesz w nieco więcej miejsca do przechowywania, lub czy nie przytłacza całego pokoju. Coś nie pasuje? Nie ma problemu! Niewielkie, nieużywane pomieszczenie doskonale sprawdzi się jako mała garderoba, możesz również rozważyć szafę do zabudowy, która jest sposobem na zagospodarowanie nietypowych zakamarków. 

 2. Krok 2: Wymierz szafę

  Przede wszystkim zmierz przestrzeń, którą zająć ma szafa. To pozwoli Ci lepiej wyobrazić ją we wnętrzu i rozważyć, czy nie potrzebujesz w nieco więcej miejsca do przechowywania, lub czy nie przytłacza całego pokoju. Coś nie pasuje? Nie ma problemu! Niewielkie, nieużywane pomieszczenie doskonale sprawdzi się jako mała garderoba, możesz również rozważyć szafę do zabudowy, która jest sposobem na zagospodarowanie nietypowych zakamarków. 

 3. Krok 3: Zweryfikuj potrzeby

  Planując szafę, warto kierować się potrzebami wszystkich jej użytkowników. Jeśli korzystać ma z niej więcej osób, półki należy dobrać tak, by odpowiadały ich wzrostowi. Inne wymagania będą miały użytkujące szafę dzieci, a inne elegancka kobieta z kolekcją ulubionych sukienek. Wnętrze szafy odpowiadać musi stylowi życia użytkowników i temu, co chcą w niej przechowywać. To dlatego projektowanie szafy jest takie ważne! 

Jak uporządkować ubrania? 

Organizacja szafy będzie niemożliwa, jeśli to same ubrania będą problemem! Wieczny bałagan i przesycenie ilością garderoby okaże się przeszkodą nie do przeskoczenia. Zanim więc przeniesiesz się do swojej nowej, pięknej szafy, trzeba będzie zrobić z nimi porządek. Inaczej wszystkie trudy spełzną na niczym!  

Możesz w tym celu zainspirować się poradami Marie Kondo, która jest prawdziwą mistrzynią organizacji. Wyciągnij wszystkie ubrania na zewnątrz i przesortuj, pozbywając się tych, których już nie nosisz, lub które nie wzbudzają Twojej radości. Zabierają tylko miejsce w szafie i wprowadzają zbędny chaos! Zobaczysz, jaką ulgę przyniesie Ci pozbycie się ich ze swojej garderoby. Takie niepotrzebne rzeczy możesz oddać potrzebującym lub sprzedać. Wykorzystaj ten moment, by w Twoim domu zagościła szafa kapsułowa – dzięki temu Twoje ubrania nigdy nie wyjdą z mody i świetnie będą do siebie pasować. To sposób na minimalizm w szafie!  

Pozostałe ubrania posegreguj. Ułóż poszczególne grupy, które zadecydują, w których częściach szafy – i czy w ogóle – się znajdą. Wyróżnij sezonowe ubrania, które przez wiele miesięcy leżą nieużywane – one znajdą miejsce z tyłu szafy lub w przedpokoju. Kolejną grupę powinny stanowić ubrania na specjalne okazje oraz rzeczy najcenniejsze i rzadko używane, które warto schować w niedostępnych miejscach. 

Jak zaplanować wnętrze szafy? 

Dobrze zaplanowane wnętrze szafy umożliwia przechowywanie wszystkich części garderoby tak, by zachowały swoją wysoką jakość. Warto przy tym zachować swoje przyzwyczajenia – jeśli wolisz przechowywać ubrania złożone, lepiej postawić na większą liczbę półek. Jeśli zaś wiele z elementów Twojej garderoby musi wisieć na wieszakach, dobrze postawić na pionowe strefy z drążkami. Jakie są ogóle zasady przechowywania ubrań? 

 • Płaszcze i kurtki – najlepiej przechowywać w pozycji wiszącej na szerokich wieszakach. Na lato dobrze schować je w pokrowce. 
 • Koszule – pojedynczo i na cienkich wieszakach zawieszonych na drążku. 
 • Spodnie – możesz złożyć w kostkę i położyć na półce lub zawiesić na specjalnych wieszakach. Nowoczesnym sposobem są również wbudowane w szafę specjalne wieszaki na spodnie. 
 • Swetry – ubrania z dzianiny mogą wyciągnąć się na wieszakach. Z tego powodu dobrze przechowywać je złożone w kostkę w głębokich szufladach. 
 • T-shirty – przechowywanie koszulek nie jest trudne – złożone w kostkę dobrze czują się jedna na drugiej na półkach w szafie. Tutaj dowiesz się jak składać koszulki, by zawsze prezentowały się świetnie! 
 • Sukienki – ulubione sukienki dobrze trzymać na specjalnych wieszakach zawieszonych na drążku. 
 • Buty – na buty możesz przeznaczyć najniższą półkę w szafie lub wyposażyć się w specjalne, wysuwane szuflady. Są bardzo praktyczne i pozwalają mieć dobry ogląd na całą kolekcję! 

Pamiętaj o tym, by planując wnętrze szafy dostosować ją do swojego komfortu. Z tego powodu rzeczy używane najczęściej powinny znajdować się na wysokości Twojego wzroku – na co dzień z pewnością będą to koszulki i spodnie. Wyjściowe suknie i marynarki znajdą swoje miejsce na boku szafy. Jeśli gustujesz w eleganckim stylu, z pewnością centralnym punktem Twojej szafy stanie się pionowa przestrzeń wypełniona starannie zawieszonymi koszulami. Najniższa część mebla to dobre miejsce na wygodne przechowywanie butów

Chcesz zaprezentować swoją kolekcję lub mieć lepszy ogląd na posiadane ubrania? Jednym z najmodniejszych trendów jest montowanie w szafach oświetlenia! Pięknie wyeksponowane suknie czy garnitury, aż proszą się o to, by je założyć. To również dobry patent na specjalnie wysuwaną gablotkę z biżuterią lub zegarkami. 

Organizacja wnętrza szafy 

W celu zmaksymalizowania dostępnej w szafie przestrzeni możesz wykorzystać triki, które stosują najlepsi projektanci z całego świata. Obok jakich rozwiązań nie można przejść obojętnie, i które poprawiają komfort korzystania z domowej garderoby, przemieniając nawet najmniejszą szafę w funkcjonalny mebel? 

 1. Wiszące ubrania posegreguj kolorem i typem. Pomoże Ci to zaoszczędzić czasu i świetnie wygląda! 
 2. Postaw na cienkie wieszaki. Dzięki temu zmieścisz więcej ubrań na jednym drążku!  
 3. Przestrzeń pod koszulami wyposaż w funkcjonalny kosz na pranie. Dzięki temu maksymalnie wykorzystasz miejsce. 
 4. Jeśli brakuje Ci półek, wyposaż się w praktyczne, wiszące organizery. Możesz umieścić na nich praktyczne pudełka czy poskładane ubrania. 
 5. Rzadziej używane przedmioty przechowuj w specjalnych kontenerkach. Dzięki temu nie będą się kurzyć i zagracać miejsca, pomagając utrzymać wnętrze szafy w porządku. 
 6. Wykorzystuj kosze i pudełka o przezroczystych ściankach. Dzięki temu zawsze wiesz, co znajduje się w środku i nie musisz męczyć się z uciążliwym szukaniem pożądanych ubrań. 
 7. Wiszący na drzwiach szafy organizery idealnie nadają się do tego, by przechowywać na nich buty lub torebki. Zawsze masz je pod ręką i wykorzystujesz każdą dostępną przestrzeń. 
 8. Dysponujesz nietypową przestrzenią? Wykorzystaj personalizowane organizery, dzięki którym sam dopasujesz rozmiar poszczególnych półek. Wykorzystaj również specjalne pojemniki z przegródkami na bieliznę. 

Jakie ubrania powinny być na wieszakach? 

Na wieszakach powinny znaleźć się wszystkie te ubrania, na których po złożeniu mogą pojawić się niepotrzebne zagniecenia. Z pewnością będą to sukienki, koszule, marynarki, płaszcze czy kurtki. 

Co powinno znaleźć się w szufladach? 

Przechowywanie ubrań w szufladach pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. To dobre miejsca dla różnorodnych T-shirtów i bluz, ale także najbezpieczniejsze miejsce na przechowywanie swetrów. Na wieszakach mogą się nieprzyjemnie wyciągnąć i nieodwołalnie zmienić swój kształt. 

Organizery w szafie 

Czemu tak kochamy organizery? To proste! Są bardzo praktyczne i pozwalają utrzymać wnętrze szafy w porządku. Zależnie od modelu możesz zawiesić je na drążku, by zwiększyć przestrzeń do przechowywania, bądź wypełnić nimi szuflady, by zachować porządek. Organizery i przegródki sprawiają, że każda rzecz łatwo znajduje swoje miejsce! 

Umieszczając odpowiedni organizer w szufladzie, sprzeciwisz się tak łatwo przejmującemu nad nią kontrolę chaosowi. Wszyscy wiemy, że bałagan sam się robi, jednak w szufladach… robi się jakoś szybciej i bardzo ciężko zachować w niej porządek. Dzięki małym przegródkom uda Ci się jednak uporządkować krzątające się po kątach skarpetki, bezpiecznie przechować krawaty czy elegancką bieliznę. Większe przegródki oddzielą od siebie ulubione komplety piżam, posegregują koszulki, czy nawet pomogą odseparować od siebie poszczególne pary butów. Modystkom i fanom kapeluszy z pewnością spodoba się specjalny organizer, który pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. Wyglądają świetnie! 

To nie tylko przegródki – w szafach sprawdzą się również różnego rodzaju skrzynki czy pojemniki. To doskonałe miejsce na przechowywanie na przykład zimowych czapek czy szalików, których nie używasz na co dzień. 

Organizacja szuflad 

Dzięki wspomnianym wyżej przegródkom z łatwością wprowadzisz porządek do swoich szuflad. Te płytsze staną się wnet idealnym miejscem do przechowywania biżuterii, która dzięki sprawdzonym organizerom nigdy już nie zgubi się w odmętach mebla. Część z nich przeznaczyć możesz również na ulubione apaszki czy torebki, które z łatwością dopasujesz do swojego stroju. Wybór jest nieograniczony i zależny jedynie od Twojej pomysłowości!

Jak zaplanować wnętrze szafy dla dwojga? 

Pamiętaj, że szafa dla dwojga to sztuka kompromisów – musi być komfortowa w użytkowaniu dla każdej z osób. Dlatego właśnie tak ważny jest odpowiedni projekt i uświadomienie sobie własnych wymagań. Przydatne okażą oddzielne moduły dla każdego z partnerów, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych spięć i łatwiej zachować porządek. Każdy z Was ma przecież inne podejście do garderoby, inne przyzwyczajenia i sposoby przechowywania swoich ubrań. 

Przed podziałem ustalcie to, jak wiele przestrzeni potrzebuje każda z osób. Dodatkowo wyróżnijcie własne strefy zarówno na rzeczy wieszane na wieszakach, jak i składane na półkach. Warto również na tym etapie pomyśleć o wzroście – do górnych półek z powodzeniem sięgnie mężczyzna o średnim wzroście, którego zasięg komfortowego użytkowania szafy wynosić będzie około 2 metrów. Ten jest nieco mniejszy u kobiet i wynosi średnio 188 centymetrów, u której lepiej sprawdzą się półki położone na nieco niższych poziomach. 

Wnętrze szafy wnękowej zamkniętej a garderoby otwartej 

Otwarta szafa jest jednym z najgorętszych ostatnich trendów. To sposób przechowywania ubrań wymagający ekspozycji swojej garderoby, na którą nie wszyscy chcą się decydować – wymaga odpowiedniego zdyscyplinowania, odwdzięczając się elektryzującym wyglądem. 

Jest alternatywą do klasycznej szafy wnękowej zamkniętej, w której to ubrania oddzielone są od wzroku postronnych za pomocą uchylnych lub przesuwanych drzwi. To dobre rozwiązanie dla osób zabieganych, które w codziennym pośpiechu nie zawsze mają czas na pieczołowite składanie ubrań czy odwieszanie ich we właściwe miejsce. Osłonięta przed światem szafa jest też rozwiązaniem dla miłośników czworonogów, chroniąc garderobę przed ciekawskimi pazurkami milusińskich. Często zabudowywana bywa lustrzaną powierzchnią, optycznie powiększając przestrzeń. 

Z drugiej strony, garderoba otwarta jest alternatywną wersją klasycznej szafy i swoistą wariacją na jej temat. Jest miejscem do przechowywania ubrań nieosłoniętym żadnym rodzajem drzwi, otwarcie prezentując swoją zawartość całemu światu. Nie da się ukryć, że wygląda to zachwycająco, jednak… wymaga odpowiedniej dozy dyscypliny. Wszystkie ubrania muszą od razu trafiać na swoje miejsce i być starannie powieszone na wieszakach oraz złożone na półkach. Prezentują się obłędnie, ale w garderobie otwartej brak przestrzeni na jakikolwiek chaos. To sposób na stworzenie ciekawego wnętrza w nowoczesnym stylu dla osoby, która lubi porządek i nie ma problemów z jego utrzymaniem. 

Gotowa szafa kontra garderoba – personalizacja wnętrza 

Kupując gotową szafę, trzeba godzić się na pewne kompromisy – wnętrze szafy będzie miało taki i nie inny układ, który nie zawsze może odpowiadać Twoim wymaganiom. Jej projektanci nie wiedzą przecież, czy jesteś miłośnikiem wiszących koszul, czy może składanych swetrów. I chociaż takie modele zwykle starają się wyważyć każdą dostępną przestrzeń, często nie można jej modyfikować już po zakupie. 

Własna garderoba w sypialni z drugiej strony stawia rolę projektanta po Twojej stronie. To Ty musisz zaplanować, ile przestrzeni przeznaczyć na półki, skrzynki czy drążki. Dzięki temu uda Ci się dostosować ją do potrzeb wszystkich domowników. Dzięki wygodnym organizerom sprawisz, że będzie bardzo praktyczna, a przewidziane miejsca na schowki pozwolą Ci przechować wszystkie niezbędne rzeczy. 

Wnętrze szafy w przedpokoju 

W przedpokoju często brakuje przestrzeni. Dlatego właśnie należy zaprojektować go w sposób praktyczny i wygodny, który ułatwi codzienne funkcjonowanie. Szafa znajdująca się w przedpokoju nie ma łatwego zadania – jest zarówno miejscem na długie płaszcze i kurtki odwiedzających Cię zimą gości, jak i często na dużą część garderoby domowników. Warto, by wykorzystywała każdy centymetr swojej powierzchni! 

W przedpokoju znakomicie sprawdzą się szafy z przesuwnymi drzwiami, które dodatkowo nie zablokują głównego traktu komunikacyjnego podczas poszukiwania swoich ubrań. To doskonałe rozwiązanie do małego lub wąskiego przedpokoju. Dzięki zamontowanym na nich lustrom uda Ci się optycznie powiększyć pomieszczenie. 

Świetnym patentem do szafy w przedpokoju są również szafki cargo na buty. Całkowicie wysuwają się na swoich długich szynach, umożliwiając wygodny dostęp do całej ich powierzchni. Pozwalają na szybki ogląd całej kolekcji zjawiskowego obuwia, czyniąc wnętrze szafy jeszcze bardziej praktycznym. 

Wnętrze szafy nie ma już przed Tobą tajemnic. Czeka Cię małe przemeblowanie, a może Twój mebel spełnia wszystkie Twoje oczekiwania? Koniecznie daj nam znać i zarejestruj się na Westwing, byśmy mogli pozostać w kontakcie. Dzięki temu nie przegapisz naszych codziennych poradników, najlepszych inspiracji i ofert do stworzenia pięknego domu. Czas na porządki!