Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kobieta leżąca na boku na brązowym łóżkiem w przytulnej sypialni

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak ustawić łóżko w sypialni, aby ich sen był jak najbardziej jakościowy. Sam wybór mebla ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Nie mniej jednak ważne może okazać się także jego ustawienie. To w którą stronę spać głową ma ogromne znaczenie dla wyglądu całego pomieszczenia i naszego późniejszego samopoczucia. Jakie zatem wybrać ustawienia łóżka w sypialni? Mamy dla Ciebie kilka propozycji.  

W którą stronę spać głową? Najlepsze pozycje do snu 

Spokojny sen jest podstawą dobrego zdrowia. Power nap, czyli drzemkę możemy uciąć sobie wszędzie i w każdej pozycji sen będzie regenurjącym doświadczeniem. Pozwala zregenerować siły, odświeża umysł oraz pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. To by był on jak najlepszej jakości warunkuje kilka czynników. Będzie to temperatura do spania, otoczenia jak i pozycja. Biorąc pod uwagę wpływ pozycji podczas snu na zdrowie, najbardziej polecane jest spanie na boku lub na plecach. Wszystko jednak zależy od stanu Twojego zdrowia. Ułożenie na lewym boku sprawdzi się w przypadku osób mających problemy żołądkowe. Ułożenie do spania na prawym boku to z kolei, najzdrowsza pozycja podczas snu dla osób leworęcznych. Odwrotnie jest w przypadku tych, którzy są praworęczni. Lekkie podkurczenie nóg pozwoli nam się bardziej rozluźnić. Jeśli jednak w tej pozycji bolą nas biodra, ramiona czy cierpną nam ręce lub nogi to lepiej zmienić to ułożenie.  

Czy ustawienie łóżka w sypialni ma znaczenie? 

Aranżacja wnętrza to nie tylko malowanie ścian, wybór kolorów i dominujących wzorów. Jednym z etapów wykończenia sypialni jest ustawienie w niej mebli, a przede wszystkim tego najważniejszego – łóżka. Sypialnia marzeń to nie tylko dekoracje, ale i odpowiednia funkcjonalność, która ma zapewnić nam odpowiednią higienę snu. To jak postawimy łóżko warunkuje nasz sen oraz rzutuje na późniejszą produktywność i aktywność przez cały dzień. Jeśli czujemy się niewyspani, mamy problemy z zasypianiem i nie wiemy, co może być tego powodem, przyczyną może być ustawienie łóżka. Jeśli z kolei masz problemy ze wstawaniem i zastanawiasz się, jak się rozbudzić, odpowiednie ustawienie łóżka względem okna też może w tym pomóc.

W która stronę spać głową względem kierunków świata? 

Najlepszym wyborem jest właśnie ustawienie łóżka względem stron świata. Wynika to ze sztuki feng shui. To wschodnia praktyka planowania przestrzeni, w której ustawienie łóżka ma ogromne znaczenie i gwarantuje nam zdrowy sen. Choć wiele osób sceptycznie podchodzi do tej praktyki, nie ulega wątpliwości, że magnetyzm Ziemi wpływa na nasze funkcjonowanie. 

Ustawienie łóżka północ/południe 

Co do zasady, przyjęło się że należy łóżko ustawić w taki sposób, by głowa zawsze była skierowana na północ, a nogi na południe. Chodzi o to, że nasze ciało działa jak bateria, gdzie głowa jest plusem, a nogi minusem. Ustawiając odpowiednio ten mebel powinieneś kierować tym, jak wkłada się akumulatory do ładowania. W ten sposób o wiele lepiej będzie się magazynować energię. Układając się więc z głową skierowaną na północ, zasypiamy szybciej, sen jest spokojniejszy, a rano wstajemy zregenerowani i pełni sił. 

Gdzie ustawić łóżko w sypialni? 

Mebel powinien być tak ustawiony, by było widoczne zaraz po wejściu do sypialni i najlepiej, aby był do niego dostęp z trzech stron, co jest ważne szczególnie przy łóżkach podwójnych. W ten sposób po prostu wygodniej jest z niego korzystać, zwłaszcza gdy użytkownikami są dwie osoby, a higiena snu jest całkowicie zachowana.  

W która stronę spać głową względem okna? 

Nawet jeśli to nie będzie w pełni możliwe, łóżko powinno być ustawione tak, aby w jak naj­mniej­szym stop­niu znaj­do­wa­ło się na li­nii łą­czą­cej drzwi z oknem. Istotne jest jeszcze, żeby zagłówek był dostawiony do ściany. Za wezgłowiem powinna się znajdować pełna ściana. Filozofia feng shui mówi, że okno rozprasza energię. Jest jednak kilka innych, praktycznych przesłanek dlaczego nie powinno się ustawiać tam łóżka. Bliskość okna zazwyczaj oznacza większe natężenie hałasu. Po drugie, pod oknem zazwyczaj umieszczane są kaloryfery. W sezonie grzewczym skutkuje to przegrzaniem ciała i poceniem się.  Okno będzie za to idealnym miejscem na zawieszenie własnoręcznie robionego łapaczu snów.

Jak ustawić łóżko względem drzwi? 

Według zasad feng shui łóżko powinno znajdować się w takiej pozycji, z której będziesz widzieć kto wchodzi do pokoju. Zapewnia to poczucie bezpieczeństwa. Aby nie stawiać łóżka bezpośrednio przed drzwiami, uzyskują tym samym pozycję trumienną, zwróć uwagę na przestrzeń w pokoju i sprawdź czy możesz postawić łóżko po przekątnej od drzwi, lecz nie pod belką lub koło okna. 

Ustawienie łóżka według zasad feng shui 

Chińczycy uważają, że najlepsze łóżko to takie bez metalowych ram. Ramy bowiem przyspieszają energię chi w sypialni, co zakłóca spokojny sen. Powinno być ono ustawione pośrodku, a użytkownicy powinni mieć do niego swobodny dostęp z trzech stron, a z pozycji leżącej powinni mieć widok zarówno na drzwi, jak i okno w sypialni. Łóżko można również ustawić w innej zalecanej przez feng shui pozycji. To znaczy – wzdłuż ściany, prostopadle lub równolegle do drzwi w pokoju. Nad łóżkiem nie powinny znajdować się lampy i inne elementy wiszące, bo zgodnie z feng shui mogą nas “uciskać”. A w tych miejscach ciała, nad którymi wiszą, mogą powodować choroby. 

Temat w którą stroną spać głową to odwieczny problem podczas aranżacji sypialni. Mamy nadzieję, że stosując się do naszych propozycji uda Ci się osiągnąć zdrowy i spokojny sen a rano budzić się prawdziwie wypoczętym. Jeśli jednak szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie porady oraz cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu!