Szafy biurowe

Szafy biurowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szafy biurowe-poradnik Westwing

W gabinecie lub biurze zazwyczaj znajdują się krzesła, fotele, stoły oraz szafy. Ostatnie z nich pomagają utrzymać ład w miejscu pracy, ponieważ chowa się w nich wszystkie dokumenty oraz akcesoria biurowe. Meble gabinetowe powinny być eleganckie, ponieważ stanowią wizytówkę firmy, ale ich największą zaletę stanowi funkcjonalność.

W dzisiejszych czasach szafy biurowe wykonane są z różnych materiałów i posiadają rozmaite wzory. Meble biurowe pomagają wyznaczyć standard biura. Można je postawić zarówno w firmie, jak i w domowej pracowni. Podpowiadamy, jakie szafy biurowe najlepiej sprawdzą się w gabinetach!

Szafy biurowe – rodzaje

W sklepach dostępne są następujące rodzaje szaf biurowych:

  • Z przesuwanymi drzwiami – są wykonane zazwyczaj z drewna, płyty wiórowej lub melaminowej. To szafy biurowe, które są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Nowoczesne meble tego rodzaju posiadają funkcję łatwego zamykania, dzięki czemu można jedynie przesunąć i puścić drzwi, a one same się domkną. Szafy z przesuwanymi drzwiami przeznaczone do montowania w domu posiadają drążki do zawieszania ubrań oraz półki. Zaś szafy biurowe posiadają wbudowane półki o różnej wielkości, które przeznaczone są do ustawiania segregatorów, dokumentów i akcesoriów biurowych.
  • Szafy biurowe żaluzjowe – drzwi takiej szafy są poziomo rozsuwane i składają się niczym harmonijka. Sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach biznesowych, ponieważ nie zajmują miejsca podczas ich otwierania. Wykonane są zazwyczaj z PCV.
  • Szafki dostawiane – to dodatkowe meble, które można dostawić do szafy biurowej lub biurka. Zwiększają one powierzchnię roboczej lady lub są dodatkową półką dostawioną do szafy. U ich podstawy zamontowane są obrotowe kółka, które umożliwiają przesuwanie mebli w dowolne miejsce.
  • Z drzwiami na zawiasach – szafy biurowe z zawiasami to najbardziej standardowy rodzaj mebli biurowych. Ich drzwiczki otwierają się na zewnątrz, dlatego potrzebują wiele przestrzeni.

Szafy biurowe powinny posiadać zamek zabezpieczający, ponieważ przetrzymywane są w nich ważne dokumenty, do których nie każdy powinien mieć dostęp.

Szafa podzieli przestrzeń

Duże, biurowe powierzchnie mogą zostać przedzielone za pomocą gustownej szafy. Gipsowe ścianki zmieniają układ pomieszczenia na stałe. Jeśli jednak chce się wprowadzić zmianę na krótki czas, warto przedzielić przestrzeń za pomocą szafy. Za nią można zaaranżować miejsce na kuchenny kącik, w którym znajdzie się czajnik lub ekspres do kawy.

Wybieramy idealne miejsce

Szafy biurowe to meble o dużych gabarytach, dlatego należy ustawić je w odpowiednim miejscu, aby użytkowanie z nich było przyjemne i wygodne. Szafa z otwieranymi drzwiami nie powinna być ustawiona w rogu pokoju, aby nie uszkodzić ściany, podczas korzystania z mebla. W biurze ważne jest odpowiednie nasłonecznienie, dlatego szafa nie powinna zasłaniać okna. Co więcej, należy pamiętać, aby nie stawiać szafy bardzo blisko kolejnego mebla, który także posiada otwierane na zewnątrz drzwiczki, aby nie zakłócać korzystania z innego mebla przez współpracowników.