Szukaj
Kartell

Kartell

Założona w 1949 roku przez Giulio Castelli, Kartell jest dziś jedną z wiodących marek z branży wyposażenia wnętrz. Firma nadała nowe znaczenie etykiecie "made in Italy" - produkowane przez nią meble, oświetlenie i dekoracje stały się prawdziwymi ikonami nowoczesnego wzornictwa. Bella vita ma dziś drugie imię: Kartell!
Sortuj
134 Produkty
Sortuj

Kartell, czyli plastiki mogą być piękne


Marka Kartell jest dziś jedną z wiodących w branży wyposażenia wnętrz. Bez przesady można powiedzieć, że nadała nowe znaczenie popularnej etykiecie „made in Italy”. Wiele z produkowanych przez Kartell mebli, lamp i dekoracji stało się ikonami nowoczesnego wzornictwa. Z marką związani byli sławni na całym świeci projektanci, np. znany nie tylko miłośnikom designu Philippe Starck.

Firma została założona w 1949 roku przez Giulia Castelliego, inżyniera chemika, który rozpoczął działalność w firmie od... produkcji akcesoriów do samochodów, np. gumowych pasków do bagażników. Następnym krokiem były akcesoria z tworzywa sztucznego dla laboratoriów. Już wtedy rynek uznał to przedsięwzięcie za rewolucyjne, a przy tym jakże praktyczne – tworzywo stało się bowiem tańszą alternatywą dla produktów ze szkła.

Rusza produkcja rzeczy do domu marki Kartell

Po pierwszym sukcesie firma pracuje nad szerszym wykorzystaniem plastików. Po kilku nieudanych próbach z drobnym sprzętem domowym w latach 60. udaje się wyprodukować pierwsze trwałe i efektowne meble - krzesełka dla dzieci. Dalsze próby i badania materiałów wciąż trwają. I wreszcie nastały lata 80., kiedy to Kartell podbił designerski świat, oferując przezroczyste meble z tęczowo kolorowych tworzyw.


Firma nawiązywała współpracę z głośnymi i znanymi z niebanalnych projektów nazwiskami w świecie designu, takimi jak np. Philippe Starck, Patricia Urquiola, Marcel Wenders. Produkty Kartell stały się rozpoznawalne jako jedne z najbardziej oryginalnych i wytrzymałych, a plastik na zawsze przestał się kojarzyć z przaśnym materiałem gorszego gatunku.

Do sukcesów marki Kartell można też zaliczyć lampy, np. wiszącą lampę Fly, zaprojektowaną w 2002 roku przez Włocha Feruccio Lavianiego. Niezwykle kolorowe klosze wyglądem przypominają niektórym... nadmuchaną gumę balonową.

Philippe Starck -rewolucjonista w świecie współczesnego designu

Określany często, jako enfant terrible designu, Starck znany jest przede wszystkim z zabawnych reinterpretacji obiektów codziennego użytku. To artysta wszechstronny. Mówi się, że jest zbyt utalentowany, pomysłowy i dowcipny, żeby ograniczyć się tylko do jednej dziedziny. Z pasją tworzy projekty zarówno małych przedmiotów codziennego użytku, jak i nowoczesnych pojazdów oraz monumentalnych budynków w centrach światowych metropolii. Jego dzieła charakteryzuje oszczędna, acz kreatywna forma. Sam twórca twierdzi, że design na najwyższym poziomie powinien być dostępny dla przeciętnego użytkownika. Duży nacisk kładzie na ekologię. Jak sam mówi - dba o przyszłość ludzkości i natury. Dlatego wśród jego realizacji można znaleźć na przykład nowoczesne mikroelektrownie wiatrowe.

Philippe Starck - najpopularniejsze projekty

W przypadku Starcka miliardowe projekty szczęśliwie współistnieją z rzeczami przeznaczonymi dla odbiorcy masowego. Obok przedmiotów luksusowych (jak choćby kryształowe żyrandole Baccard), projektuje także przedmioty użytkowe, w cenach nieprzekraczających możliwości przeciętnych klientów. Projektantowi zawsze zależało na tym, by dobry design był mniej elitarny. Niemal każdy kojarzy z nazwiskiem Philippe Starcka smukłą wyciskarkę Juicy Salif, która swoim wyglądem przypomina pająka o długich odnóżach. Z kolei „Excalibur” to jedyna na świecie szczotka klozetowa zaprojektowana przez światowej sławy designera. On sam tak skomentował ten projekt: „Zawsze twierdziłem, że punktem kulminacyjnym mojej kariery będzie zaprojektowanie szczotki do mycia toalety. Była ona jednym z tych przedmiotów, które chciałem potraktować z należytym im szacunkiem.”

Philippe Starck dla Kartell

Kartell jako pierwsza firma na świecie produkuje meble i dekoracje do domu z poliwęglanu. Krzesło La Marie zostało odlane z jednej formy, jest przezroczyste przez co wygląda na bardzo lekkie i delikatne, a jednak jego konstrukcja jest nad wyraz solidna i trwała. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów Philippe’a Starcka jest krzesło Louis Ghost. Projektant w tym przypadku „zapatrzył się”w barokowe ludwiki, stąd elegancki, stylowy kształt tego mebla, który znamy z różnorodnych aranżacji, zarówno salonowych, jak i jadalnianych i kuchennych. Natomiast materiał, z którego powstało, czyli przezroczysty poliwęglan, można dziś bez przesady nazwać odkrywczym i rewolucyjnym. Oba zachwycające produkty zostały zaprojektowane właśnie dla marki Kartell.

Odkryj nasz szeroki asortyment meble i lampy marki Kartell na Westwing i kup swój ulubiony model!