Szukaj

Filiżanki i kubki porcelanowe

Sortuj
55 Produkty
Sortuj

Gorące napoje w filiżankach i kubkach z porcelany

Symbolem klasycznej elegancji w serwowaniu gorących napojów są filiżanki i kubki z porcelany. Porcelana bowiem to najszlachetniejszy materiał, z którego tworzy się naczynia wchodzące w skład zastawy stołowej. Są one piękne i niezwykle trwałe, dzięki czemu mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Zaraz po tym odkryciu powstała pierwsza i znana na całym świecie fabryka porcelany w Miśni. W 1720 roku zaczęto tam stosować farby do porcelany, dzięki czemu zyskała ona niesamowite ozdoby w postaci kolorowych wzorów. Zastawa wykonana z tego materiału stała się tak cenna, że zaczęto nazywać ją białym złotem, a za jeden serwis do herbaty można było kupić kilka wiosek.

Jak powstaje porcelana

Porcelana jest najszlachetniejszą i najbardziej elegancką odmianą ceramiki. Od wielu lat filiżanki i kubki z porcelany wytwarzane są praktycznie w ten sam sposób. Ten bardzo złożony proces wymaga precyzji i umiejętności.

 • Gotową masę porcelanową składającą się z kaolinu, skalenia i kwarcu wlewa się do wcześniej przygotowanych form.
 • Po wstępnym wyschnięciu ukształtowaną masę wyjmuje się z formy, usuwa nierówności i nadmiar surowca oraz ręcznie dokleja uszko. Wówczas produkt zyskuje już pożądany kształt.
 • Następnie jest wypalany w piecu w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza.
 • Po wystygnięciu filiżanki moczy się w płynnym szkliwie i po raz drugi poddaje procesowi wypalania. Wówczas zyskują połysk i gładkość.
 • Ostatni etap produkcji filiżanek i kubków to dekorowanie. Niektóre naczynia porcelanowe są ręcznie malowane, inne zdobi się za pomocą kalkomanii. Na koniec znowu wkłada się je do pieca, żeby utrwalić naniesione kolory i wzory.
 • Filiżanki porcelanowe do herbaty i kawy

  Filiżanki porcelanowe do herbaty zawsze są w parze ze spodkiem. Brzeg naczynia powinien być znacznie szerszy od jego podstawy — to cecha rozpoznawcza filiżanek przeznaczonych do picia herbaty.

  Specjalnym rodzajem filiżanki do herbaty jest filiżanka z dzbankiem. Służy nie tylko do podawania, lecz także do zaparzania herbaty. Naczynie jest wyposażone w specjalnie sitko, w którym umieszczany jest susz herbaciany. Często sprzedawane jest w komplecie z podgrzewaczem. Pod ustawioną na stojaku filiżanką umieszcza się niewielką świeczkę typu tealight. Taki zestaw przydaje się szczególnie w chłodne dni, pozwalając dłużej delektować się gorącym trunkiem.

  Porcelanowe filiżanki do kawy to także synonim klasy i elegancji. Filiżanka do kawy ma średnicę równą lub niewiele większą od dna. Również występuje w parze ze spodkiem. Jej pojemność jest uzależniona od rodzaju kawy, która ma zostać podana.

  Nowoczesne filiżanki i kubki z porcelany

  Porcelanowa filiżanka do herbaty kojarzy się przede wszystkim z delikatnym naczyniem w białym lub kremowym kolorze, malowanym w kwiatowe wzory. Tymczasem nowoczesne filiżanki i kubki porcelanowe mają żywe, wyraziste kolory. Dla uzyskania bardziej oryginalnego efektu na stole często zestawia się ze sobą naczynia w kontrastowych barwach. Ciekawie prezentują się też monochromatyczne aranżacje, na które składają się filiżanki lub kubki w różnych odcieniach tego samego koloru. Uwagę przykuwają nietypowe kształty naczyń. Dużą popularnością cieszą się filiżanki o wyraźnie zarysowanym, geometrycznym profilu. Kwadratowe czasze i trójkątne uchwyty idealnie wpisują się w charakter nowoczesnych wnętrz w stylu minimalistycznym.

  Zarówno filiżanki, jak i kubki z porcelany mają oddanych zwolenników. Kubek to dla niektórych osób wręcz przedmiot osobisty, a picie w nim porannej kawy lub herbaty jest rytuałem i wyczekiwanym momentem w ciągu dnia. To właśnie kubki z porcelany umożliwiają delektowanie się gorącym napojem o różnych smakach i aromatach. Pojemności kubków są bardzo zróżnicowane od 0,1 l nawet do 0,9 l. Nieprzemijająca moda na kubki przekłada się na ogromną różnorodność kształtów, modeli i stylów. Jednak biały, klasyczny kubek z motywem nawiązującym do zainteresowań czy pasji staje się ulubionym naczyniem każdego domownika.

  Filiżanki i kubki z porcelany to również świetny pomysł na prezent – koneserzy docenią jakość materiału i trud, jaki zadaliśmy sobie, by wybrać odpowiednie naczynie.

  Odkryj nasz szeroki asortyment filiżanek i kubków z porcelany na Westwing i kup swój ulubiony model!