Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Białe biuro w domu z czarnym fotelem i tablicą moodboard na ścianie

Praca zdalna wydaje się być marzeniem dla każdego, kto pracuje na etacie i spędza osiem godzin dziennie poza domem. Ta samodzielność w określaniu tego, co i kiedy będzie robił freelancer, odnosi się także do tworzenia warunków, które sprzyjają koncentracji i pomagają w wypełnianiu obowiązków. Jeśli planujesz pracować w domu i szukasz inspiracji na co zwrócić uwagę podczas aranżacji domowego biura-  dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci zorganizować biuro w domu. Dowiesz się, jakie pomieszczenie w domu warto przeznaczyć na biuro, jak wybrać najważniejsze meble, czyli biurko oraz krzesło. Dodatkowo, Powiemy Ci o dekoracjach biura w domu oraz o jego wadach i zaletach.

Wady i zalety biura w domu 

Jesteś początkującym przedsiębiorcą lub właścicielem np. dwuosobowej firmy? A może zastanawiasz się nad praca zdalną? Bierzesz pod uwagę wynajem lokalu ale także pracę w miejscu zamieszkania? Ma to swoje wady i zalety, zebraliśmy poniżej. Sprawdź sam. 

Zalety: 

 • Indywidualnie planowany czas pracy – który pozwala na elastyczność, poczucie odpowiedzialności oraz dostosowanie do zaistniałych potrzeb; 
 • Oszczędność na wynajmowanym biurze – nasze mieszkanie staje się naszym biurem i miejscem pracy; 
 • Lepsza koncentracja w przypadku osób, które nie są przyzwyczajone do pomieszczenia pełnego rozmawiających ludzi (open space); 
 • Oszczędność czasu oraz pieniędzy, związana z dojazdami do biura. 

Wady: 

 • Brak kontaktu z drugim człowiekiem – człowiek jest z natury istotą społeczną, dlatego częstotliwość kontaktowania się z innymi pracownikami bezpośrednio wpływa na jego poczucie integracji i przynależności do firmy. 
 • Zbyt luźne podejście do pracy – praca zdalna nie wymaga, aby codziennie dbać o wygląd czy przemieszczać się z jednego miejsca w drugie. Cały czas jest się w tym samym miejscu. Sprzyja to rozleniwieniu i łatwemu rozpraszaniu się; 
 • Brak możliwości bezpośredniej wymiany doświadczeń – pomiędzy pracownikami, jak i menadżerami. Będąc w biurze, w momencie wątpliwości możesz szybko poprosić kogoś o pomoc lub wyjaśnienie problematycznych kwestii, w domu – niekoniecznie. 

Kolorystyka w biurze w domu 

Uporządkowane biurko z licznymi akcesoriami biurowymi

Wśród czynników wpływających na efektywność pracy bardzo wysokie miejsce zajmuje kolor ścian, który powinien stanowić punkt wyjścia w aranżacji biura w domu. Jeśli wykonujemy zadania wymagające koncentracji i analitycznego myślenia, nie stosujmy zbyt intensywnych barw, które mogą rozpraszać uwagę. Lepiej sprawdzą się spokojne i stonowane odcienie beżów, błękitów czy szarości. Szarość działa wyjątkowo stymulująco na komórki mózgowe. Jeśli podczas pracy Twój mózg wchodzi na wysokie obroty, postaw na kolor żółty. Sprzyja on wysiłkom umysłowym i powstawaniu kreatywnych pomysłów! 

Jaki rodzaj pomieszczenia wybrać na biuro w domu? 

Fragment biura z czarnym krzesłem i biurkiem w mieszkaniu na poddaszu

Najbardziej optymalnie jest, gdy na takie domowe biuro będziesz mógł przeznaczyć odrębne, nawet niewielkie pomieszczenie, które odgrodzi Cię od domowych hałasów i wszelkich rozpraszaczy. Dobre doświetlenie oraz wentylacja przestrzeni pracy jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na wydajność oraz na komfort jej wykonywania. Weź to pod uwagę podczas wyboru pomieszczania w domu, które przeznaczysz na biuro. Świetnym wyborem będzie pokój położony po stronie wschodniej mieszkania. Zapewni Ci to stałą dostawę dziennego światła w godzinach pracy. 

Najważniejsze elementy wyposażenia biura w domu 

Pierwsze co nasuwa się po przeczytaniu tytułu nagłówka to – biurko. I jest to jak najbardziej zasadne skojarzenie. Nie da się pracować kilka godzin dziennie siedząc na kanapie z laptopem na kolach. Biurko stanowi więc elementarną część wyposażenia jakie musi mieć Twoje biuro w domu. Do niego musisz dobrać odpowiednio dopasowany fotel. Warto zastanowić się także nad niewielkim regałem, na którym położysz branżowe książki, dokumenty czy materiały z których korzystasz. 

Zainwestuj w odpowiedniego biurko 

Miejsce do pracy w pozycji siedzącej powinno być dostosowane do wzrostu użytkownika. Pracując spędzamy wiele godzin przed monitorem komputera. To nie tylko źle wpływa na nasz wzrok ale także na kręgosłup! Dlatego najbardziej komfortowe rozwiązanie to takie, w którym do własnych potrzeb możemy dostosować nie tylko wysokość siedziska, ale także wysokość biurka. Wybierając więc meble do biura w domu, zwróć szczególną uwagę czy wybrany przez Ciebie mebel mam opcję dostosowania wysokości. 

Dobierz krzesło do biurka 

Wielogodzinny bezruch w pozycji siedzącej jest męczący i niekorzystny dla zdrowia. Jeszcze gorzej jednak, jeśli pozostajemy bez ruchu w niewłaściwej, niezdrowej pozycji. Dlatego tak ważne jest ergonomiczne stanowisko pracy. Dzięki niemu poprawi się nasz komfort psychofizyczny oraz efektywność pracy. Przy standardowej wysokości blatu biurka, czyli 75 cm krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedziska do 50 cm. Wysokość krzesła należy ustawić tak, aby podłokietniki były mniej więcej na wysokości blatu biurka. 

Elementy przechowywania w biurze w domu 

Drewniane biurko z pudełkami oraz tablicą z inspiracjami

Papiery, długopisy, zszywki, dziurkacz, notesy, faktury i katalogi – to tylko początek listy rzeczy, które znajdują się na biurku. Warto więc zadbać o to, by każdy z tych przedmiotów miał swoje stałe miejsce. Na rynku dostępny jest pełen wachlarz organizerów na biurko, w które swobodnie zapakujesz papiery, długopisy i karteczki, a do tego będą one pasować do stylu w jakim aranżujesz całe pomieszczenie. 

Jeśli działaś zgodnie z ideologią less waste zamiast kupować, organizer na długopisy możesz zrobić sam, stosując np. stare słoiki, które możesz pomalować na dowolny kolor i w dowolne wzory. 

Dookoła blatu roboczego, zorganizuj półki, szuflady, a nawet tablicę kredową lub magnetyczną na której będziesz mógł rysować mapy myśli i zapisywać bieżące pomysły. 

Biuro w domu: oświetlenie

Oświetlenie w biurze stanowi bardzo ważny element, który koniecznie musisz wziąć pod uwagę podczas aranżacji. To ono decyduje o komforcie i wydajności naszej pracy, zwiększa koncentrację i oszczędza wzrok. Nie może zabraknąć górnej lampy oraz lampki na biurku. Pamiętaj też że lampka to także element dekoracji. Wybierz więc taką, która idealnie wpisze się w ogólny wystrój biura. 

Lamka na biurko musi odpowiednio doświetlać Twoje miejsce pracy. Maja one przeważnie szeroki zakres mocy – od 40 do 100 watów. Lampa na biurko LED jest najlepszym rozwiązaniem, dodatkowo bardzo ekonomicznym. Ten rodzaj oświetlenia nie tylko pobiera mniejszą ilość energii, ale również zapewnia dużo intensywniejsze światło. 

Długie ramię lampki, pozwoli regulować kąt padania światła. Światło nie może razić, dlatego dobrze wybrać lampkę z abażurem, który osłoni całą żarówkę. Żarówka nie powinna być od blatu dalej niż 35 cm. 

Dekoracje w biurze w domu 

Biuro na poddaszu z drewnianym biurkiem, czarnym krzesłem i okrągłym dywanem

Przestrzeń przeznaczona na biuro powinna być jak najmniej zagracona. Podczas dekoracji, postaw więc na minimalizm. Nie zapominajmy jednak o tym, ze w pracy spędzamy sporą część swojego życia, dlatego też powinniśmy zadbać o to, aby w miejscu pracy czuć się swobodnie i aby cała estetyka aranżacji wprowadzała przyjazna atmosferę. 

Fototapeta, naklejka ścienna, obraz czy plakat to niebanalna propozycja na ożywienie każdego biura w elegancki i nowoczesny sposób. 

Ostatnio modnym elementem wystroju są też zegary ścienne. Wybór zegara jako dekoracji ściennej najczęściej jest spójny ze stylem całego wnętrza. W biurze warto postawić na zegary proste, które jak kameleon pasują wszędzie. Jeśli chcesz aby zegar stanowił główny element wystroju Twojego biura, postaw na fantazyjny model, który swoimi rozmiarami będzie widoczny na całej ścianie. 

Złote zasady pracy w domowym biurze

Praca z domu wygląda nie co inaczej niż praca w biurze – tam częściej pamiętamy o przerwach czy idziemy po kawę czy herbatę. Jeśli należysz to tych, którzy pracują zdalnie albo jesteś freelancerem, pamiętaj o kilku prostych zasadach pracy z domu.

 1. Dbaj o porządek w miejscu pracy. Utrzymywanie porządku na biurku, nie tylko sprawi, że przestrzeń schludniej wyglądać, ale też będziesz bardziej produktywny w swoich działach.
 2. Zaplanuj to co masz do zrobienia każdego dnia. Trzymanie się wcześniej ustalnego planu pomoże Ci w jego ukończeniu. Z pomocą przychodzi nam technologia poprzez aplikacje takie jak Asana czy Google Keep czy Wunderlist.
 3. Uważaj na rozpraszacze. Pracując z domu często mamy styczność z innymi bodźcami, które mogą nas rozpraszać w czasie wykonywania zadania. Dlatego, w pomieszczeniu warto siedzieć w takim mijescu, gdzie nie zauważymy na przykład brudnych naczyń czy ubrań do prania.
 4. Pamiętaj o przerwach. Siadając w domowym zaciszu, często pracujemy bardziej produktywanie i skupiamy na danym zadaniu, przez co czas pracy szybiej mija. Co godzinę, postaraj sobie zrobić krótką przerwę. Bo one korzystnie wpływają zarówno na Twoje zdrowie, jak i na jakość pracy.
 5. Dzień rozpoczynaj i kończ rutyną. Poranne rytuały działają na nas mobilizująco oraz wspomagają to, co mamy zrobić potem. Z kolei, rytuały wieczorne pozwalają nam na poczuć, że dzień pracy się zakończył i możemy spokojnie ,,wyjść z biura”.

Aranżując swoje biuro w domu, nie zapomnij zarejestrować się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.