Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
wnętrze biura z drewnianym biurkiem, szarnym krzesłem oraz roślinami w doniczce

Rośliny do biura to świetny pomysł, ponieważ produkują tlen i zwiększają wilgotność, a to znaczenie poprawia jakość powietrza. To im w dużej mierze zawdzięczasz swoje dobre samopoczucie w ciągu całego dnia spędzonego w pracy. Kwiaty doniczkowe pomagają  redukować poziomu stresu i przeciwdziałać oznakom zmęczenia. Najwyższy czas, aby uczynić Twoje biuro bardziej zielonym i wprowadzić do niego powiew zdrowia oraz świeżości. 

Jak wybrać rośliny do biura?

Zarówno nowoczesne biuro w firmie, jak i domowe biuro to przestrzenie przyjazne roślinom. Należy jedynie przemyśleć kwestię ich pielęgnacji i wybrać te, które nie potrzebują dużo uwagi.

Stanowisko dla roślin w biurze

 • Dla większości roślin istotnym czynnikiem wspomagającym ich kondycję jest światło dzienne.
 • Nie wszystkie kwiaty doniczkowe tolerują sztuczne oświetlenie, które dominuje w biurach.
 • O ile w swoim domowym biurze możesz z łatwością wygospodarować dla roślin miejsce na parapecie, o tyle do biura lepiej wybrać te, które radzą sobie w trudnych warunkach.

Podlewanie

Druga istotna kwestia to częstotliwość podlewania. Jedne rośliny preferują suche warunki i nie wymagają częstego podlewania, inne z kolei są wciąż spragnione i szybko uschną, jeśli zapomnimy o ich nawodnieniu. Dlatego też, warto zorientować się, jakie wymagania posiada dana roślina. Na przykład sukulentów nie należy podlewać częściej niż raz na dwa tygodnie.

Zalety roślin w biurze

Rośliny w biurze to same zalety. Wprowadzają one harmonię, zbliżają pracownika do natury dając poczucie bezpieczeństwa oraz oczywiście dekorują nasze miejsce pracy. Najmodniejszym trendem w aranżacji biur jest tzw. biophilic design. Na czym on polega? Jest to wprowadzanie do otoczenia naturalnych materiałów, przyjaznych zmysłom kolorów, dźwięków, świateł i kształtów

Rośliny w biurze nie tylko upiększają miejsce pracy, ale także są bardzo praktyczne. Rośliny domowe rozkładają dwutlenek węgla, produkują tlen i naturalnie zwiększają wilgotność. W niektórych biurach są one stosowane do filtrowania nawet zanieczyszczeń powietrza i redukcji hałasu w przestrzeni typu open-space.

Nie ma więc wątpliwości, że każde nowoczesne biuro, jak i home office powinno mieć na swoim wyposażeniu takie żywe i ekologiczne filtry! Sprawdź, które gatunki warto mieć!

Rośliny do biura, które łatwo pielęgnować

Gotowi na wprowadzenie roślin do swojego biura w domu? Prezentujemy kilka roślin w donicach idealnych do biura i przedstawiamy ich zalety,

 1. Kaktus

  Prawdopodobnie najprostsza pod względem pielęgnacji roślina doniczkowa. Należy do rodziny sukulentów, co oznacza, że ma zdolność gromadzenia wody. Jest więc bardzo wytrzymały i nie trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu go. Kaktusy, mimo iż zamiast liści posiadają kolce, są niezwykle wdzięcznymi roślinami o różnych rozmiarach i kształtach. Nawet podróżujący freelancerzy, tzw digital nomads, którzy potrafią być poza domem przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, mogą pozwolić sobie na pozostawienie kaktusa na domowym biurku pod oknem bez podlewania przez długi czas.
 2. Figowiec

  Soczysta zieleń jego błyszczących liści przyciągnie wzrok każdego. Drzewko figowca jest niezwykle wytrzymałe i długowieczne. Idealna roślina dla początkujących miłośników kwiatów doniczkowych. Figowiec lubi za ciasną doniczkę, więc nic się nie stanie, jeśli zapomnisz go przesadzić.
 3. Dracena

  Dracena to roślina, która jest niezwykle łatwa w uprawie, a do tego potrafi wiele wybaczyć. Nie powinna być ustawiona w nasłonecznionym miejscu, a jej gleba powinna być zawsze wilgotna.
 4. Skrzydłokwiat

  To roślina, która w szczególności sprawdzi się w salach konferencyjnych we względu na jej walory wizualne. Skrzydłokwiat posiada duże białe kwiaty i liście w kolorze soczystej zieleni oraz pięknie pachnie. Co więcej, jest rośliną oczyszczającą powietrze.
 5. Paproć

  Szczególnie wartościowa roślina doniczkowa w biurze. Łagodzi promieniowanie emitowane z urządzeń elektrycznych oraz oczyszcza powietrze. Paproć jest łatwa w uprawie, ale lubi wodę, więc nie można pozwolić, aby jej gleba była zupełnie sucha. Ta liściasta roślina zachwyca intensywną zielenią i  rewelacyjnie wygląda w podwieszanych doniczkach.
 6. Fiołek afrykański

  Jeśli chcesz wnieść odrobinę koloru do biura, fiołek afrykański to roślina dla Ciebie! Możesz wybrać niebieskie, fioletowe, różowe lub czerwoną odmianę. Znajdź mu dobre miejsce i polewaj je regularnie.
 7. Filodendron

  To kolejna roślina, która oczyszcza powietrze, między innymi pochłania amoniak i benzen. Filodendron należy jednak regularnie podlewać, zraszać oraz nawozić w okresie wiosenno – letnim.
 8. Sansewieria

  Znana również jako wężownica. Jest to również roślina łatwa w hodowli – nie trzeba jej często podlewać ani przesadzać. W biurze, sansewiera wniesie również walory dekoracyjne ze względu na jej charakterystyczne liście. Wężownica produkuje dużo tlenu, więc jest świetnym rozwiązaniem na biurko w sypialni.
 9. Fikusy

  Fikusy to również popularne rośliny do biura, gdzie najczęściej spotykamy jego odmianę – benjamina. W biurze nie ustawiaj go na parapecie i podlewaj go co kilka dni.

Rośliny do biura, które postawisz na biurko

Udekoruj również swoje biurko wykorzystując mniejsze rośliny doniczkowe, ale także suszone kompozycje z trawą pampasową lub pojedyncze gałązki w eleganckich wazonach. Oto przegląd naszych ulubionych kwiatów na biurko:

 1. Fiołek afrykański
 2. Mini-kaktusy
 3. Cyklamen
 4. Małe figowce
 5. Lucky Bamboo – Szczęśliwy bambus
 6. Pieniążek

Duże kwiaty do biura

Niektóre z najpopularniejszych dużych kwiatów do biura to:

 • Fikus lirolistny
 • Skrzydłokwiat
 • Figowiec Benjamina
 • Zamiokulcas zamiolistny
 • Palma koralowa
 • Paprotka

Rośliny w biurze: inspiracje

Sprawdź nasze pomysły na rośliny w biurze, również w tym domowym. zobacz naszą galerię i pozwól się zainspirować!

Jak prawidłowo pielęgnować kwiaty do biura?

Informacji o tym, jak pielęgnować kwiaty doniczkowe do biura, najlepiej zasięgnąć w szkółce ogrodniczej, w której kupiliśmy rośliny. Takie wskazówki mogą okazać się szczególnie cenne dla kogoś, kto posiada biuro w domu. 

W biurze firmowym być może ktoś z zespołu okaże się zapalonym ogrodnikiem ze smykałką do roślin. Rośliny w donicach będą wówczas dopieszczone i zadbane. Odpowiednie nawadnianie, nawożenie czy zmiana ziemi to istotne kwestie w uprawie roślin doniczkowych. Jeśli kwiatami w biurze ma zajmować się pomoc sprzątająca, dobrze zostawić w widocznym miejscu notatkę odnośnie pielęgnacji kwiatów.

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na dekoracje wnętrz z wykorzystaniem kwiatów i roślin oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!