wnętrze biura z drewnianym biurkiem, szarnym krzesłem oraz roślinami w doniczce

Rośliny do biura to świetny pomysł, ponieważ produkują tlen i zwiększają wilgotność, a to znaczenie poprawia jakość powietrza. To im w dużej mierze zawdzięczasz swoje dobre samopoczucie w ciągu całego dnia spędzonego w pracy. Kwiaty doniczkowe pomagają  redukować poziomu stresu i przeciwdziałać oznakom zmęczenia. Najwyższy czas, aby uczynić Twoje biuro bardziej zielonym i wprowadzić do niego powiew zdrowia oraz świeżości. 

Jak wybrać rośliny do biura?

Zarówno nowoczesne biuro w firmie, jak i domowe biuro to przestrzenie przyjazne roślinom. Należy jedynie przemyśleć kwestię ich pielęgnacji i wybrać te, które nie potrzebują dużo uwagi.

Stanowisko dla roślin w biurze

 • Dla większości roślin istotnym czynnikiem wspomagającym ich kondycję jest światło dzienne.
 • Nie wszystkie kwiaty doniczkowe tolerują sztuczne oświetlenie, które dominuje w biurach.
 • O ile w swoim domowym biurze możesz z łatwością wygospodarować dla roślin miejsce na parapecie, o tyle do biura lepiej wybrać te, które radzą sobie w trudnych warunkach.

Podlewanie

Druga istotna kwestia to częstotliwość podlewania. Jedne rośliny preferują suche warunki i nie wymagają częstego podlewania, inne z kolei są wciąż spragnione i szybko uschną, jeśli zapomnimy o ich nawodnieniu. Dlatego też, warto zorientować się, jakie wymagania posiada dana roślina. Na przykład sukulentów nie należy podlewać częściej niż raz na dwa tygodnie.

Zalety roślin w biurze

Rośliny w biurze to same zalety. Wprowadzają one harmonię, zbliżają pracownika do natury dając poczucie bezpieczeństwa oraz oczywiście dekorują nasze miejsce pracy. Najmodniejszym trendem w aranżacji jest tzw. biophilic design. Na czym on polega? Jest to wprowadzanie do otoczenia naturalnych materiałów, przyjaznych zmysłom kolorów, dźwięków, świateł i kształtów

Rośliny w biurze nie tylko upiększają miejsce pracy, ale także są bardzo praktyczne. Rośliny domowe rozkładają dwutlenek węgla, produkują tlen i naturalnie zwiększają wilgotność. W niektórych biurach są one stosowane do filtrowania nawet zanieczyszczeń powietrza i redukcji hałasu w przestrzeni typu open-space.

Nie ma więc wątpliwości, że każde nowoczesne biuro powinno mieć na swoim wyposażeniu takie żywe i ekologiczne filtry! Sprawdź, które gatunki warto mieć!

Rośliny do biura, które łatwo pielęgnować

Gotowi na wprowadzenie roślin do swojego biura? Prezentujemy kilka roślin w donicach idealnych do biura i przedstawiamy ich zalety,

 1. Kaktus

  Prawdopodobnie najprostsza pod względem pielęgnacji roślina doniczkowa. Należy do rodziny sukulentów, co oznacza, że ma zdolność gromadzenia wody. Jest więc bardzo wytrzymały i nie trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu go. Kaktusy, mimo iż zamiast liści posiadają kolce, są niezwykle wdzięcznymi roślinami o różnych rozmiarach i kształtach.

 2. Figowiec

  Soczysta zieleń jego błyszczących liści przyciągnie wzrok każdego. Drzewko figowca jest niezwykle wytrzymałe i długowieczne. Idealna roślina dla początkujących miłośników kwiatów doniczkowych. Figowiec lubi za ciasną doniczkę, więc nic się nie stanie, jeśli zapomnisz go przesadzić.

 3. Dracena

  Dracena to roślina, która jest niezwykle łatwa w uprawie, a do tego potrafi wiele wybaczyć. Nie powinna być ustawiona w nasłonecznionym miejscu, a jej gleba powinna być zawsze wilgotna.

 4. Skrzydłokwiat

  To roślina, która w szczególności sprawdzi się w salach konferencyjnych we względu na jej walory wizualne. Skrzydłokwiat posiada duże białe kwiaty i liście w kolorze soczystej zieleni oraz pięknie pachnie. Co więcej, jest rośliną oczyszczającą powietrze.

 5. Paproć

  Szczególnie wartościowa roślina doniczkowa w biurze. Łagodzi promieniowanie emitowane z urządzeń elektrycznych oraz oczyszcza powietrze. Paproć jest łatwa w uprawie, ale lubi wodę, więc nie można pozwolić, aby jej gleba była zupełnie sucha. Ta liściasta roślina zachwyca intensywną zielenią i  rewelacyjnie wygląda w podwieszanych doniczkach.

 6. Fiołek afrykański

  Jeśli chcesz wnieść odrobinę koloru do biura, fiołek afrykański to roślina dla Ciebie! Możesz wybrać niebieskie, fioletowe, różowe lub czerwoną odmianę. Znajdź mu dobre miejsce i polewaj je regularnie.

 7. Filodendron

  To kolejna roślina, która oczyszcza powietrze, między innymi pochłania amoniak i benzen. Filodendron należy jednak regularnie podlewać, zraszać oraz nawozić w okresie wiosenno – letnim.

 8. Sansewieria

  Znana również jako wężownica. Jest to również roślina łatwa w hodowli – nie trzeba jej często podlewać ani przesadzać. W biurze, sansewiera wniesie również walory dekoracyjne ze względu na jej charakterystyczne liście.

 9. Fikusy

  Fikusy to również popularne rośliny do biura, gdzie najczęściej spotykamy jego odmianę – benjamina. W biurze nie ustawiaj go na parapecie i podlewaj go co kilka dni.

Rośliny do biura, które postawisz na biurko

Udekoruj również swoje biurko wykorzystując mniejsze rośliny doniczkowe, ale także suszone kompozycje z trawą pampasową lub pojedyncze gałązki w eleganckich wazonach. Oto przegląd naszych ulubionych kwiatów na biurko:

 1. Fiołek afrykański
 2. Minikaktusy
 3. Cyklamen
 4. Małe figowce
 5. Lucky Bamboo – Szczęśliwy bambus

Rośliny w biurze: inspiracje

Sprawdź nasze pomysły na rośliny w biurze, również w tym domowym. zobacz naszą galerię i pozwól się zainspirować!

Jak prawidłowo pielęgnować kwiaty do biura?

Informacji o tym, jak pielęgnować kwiaty doniczkowe do biura, najlepiej zasięgnąć w szkółce ogrodniczej, w której kupiliśmy rośliny. Takie wskazówki mogą okazać się szczególnie cenne dla kogoś, kto posiada biuro w domu. 

W biurze firmowym być może ktoś z zespołu okaże się zapalonym ogrodnikiem ze smykałką do roślin. Rośliny w donicach będą wówczas dopieszczone i zadbane. Odpowiednie nawadnianie, nawożenie czy zmiana ziemi to istotne kwestie w uprawie roślin doniczkowych. Jeśli kwiatami w biurze ma zajmować się pomoc sprzątająca, dobrze zostawić w widocznym miejscu notatkę odnośnie pielęgnacji kwiatów.

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na dekoracje wnętrz z wykorzystaniem kwiatów i roślin oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!