Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Sypialnia urządzona w stylu japandi

Chińska sztuka aranżacji przestrzeni podpowiada, jak sprawić, by życiodajna energia chi płynęła wartkim strumieniem, tak by można było spokojnie zasnąć, a po przebudzeniu poczuć się jak młody bóg. Nasi eksperci z Westwing, przygotowali krótki poradnik, który podpowie Ci jak wprowadzić feng shui w sypialni. Zainspiruj się z Westwing! 

Feng shui: co to jest? 

Koncepcja feng shui narodziła się w starożytnych Chinach. Nie wiąże się z religią, ale z przekonaniem, że na człowieka działają w nieuchwytny sposób różne energie. Można je wykorzystać stosując się do pewnych zasad, wówczas jest łatwiej o powodzenie finansowe, zdrowie i miłość. 

5 elementów feng shui 

Jasna sypialnia w kolorach beżu

Nawet z dala od Chin i Dalekiego Wschodu, pięć elementów feng shui – drzewo, ogień, metal, woda i ziemia – odgrywają dużą rolę życiu człowieka. Tylko wtedy, gdy cała piątka znajduje się w harmonii, można zapewnić optymalny przepływ energii. Inaczej składniki te mogą sobie przeszkadzać, a nawet niszczyć. Dlatego, sztuką jest opanowanie odpowiedniego ich łączenia. 

Podstawowe zasady w feng shui to:

 • Podstawą aranżacji zgodnie z zasadami feng shui jest tworzenie wnętrz harmonijnych i uporządkowanych. Nie może być mowy o pozostawieniu bałaganu czy elementów zakłócających układ. 
 • Dlatego też unikaj bałaganu. On zakłóca przepływ energii i szkodzi Twojemu zdrowiu. 
 • Urządzenie mieszkania zgodnie z zasadami feng shui bardzo często jest zbieżne z tym, co dziś nazywamy ergonomią pomieszczeń. To wprowadzenie do domu ładu, harmonii oraz czystości. 
 • Będąc typem chomika nigdy nie uda Ci się osiągnąć ładu i harmonii. Wyrzucaj stare i niepotrzebne przedmioty. Unikaj pozostawiania ich na inne okazje, które nigdy nie następują. 
 • W domowych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się zamykane szafki i szafy. Wprowadzają do wnętrza ład i porządek. Pozwalają też ukryć negatywnie oddziałujące, ostre przedmioty. 

Kolory w feng shui 

Kolory w feng shui należy dobierać według ich relacji z Baguą, czyli mapą energetyczną domu. Każda strefa w domu ma inne potrzeby energetyczne, a zaspokojenie ich prowadzi do harmonii między fizycznością, duchowością i psychiką. Ściany w sypialni nie powinny mieć wyraźnych, dużych wzorów i powinny mieć jasne, stonowane barwy sprzyjające wypoczynkowi. Najlepszym wyborem będą kolory ziemi: kawa z mlekiem, beż, piaskowy, morelowy, niebieski czy zielony

Zasady feng shui w sypialni

To właśnie sypialnia kumuluje pozytywną energię chi i wycisza umysł po całym dniu pracy. Ale, żeby móc wypracować spokojny sen, trzeba poświęcić mu trochę czasu. Warto o to zadbać, bo nawet najmniejsze zmiany potrafią pozytywnie zaskoczyć. Oto te najważniejsze:

 1. Postaw na dużo łóżku typu king – size i porządny materac
 2. Swoje łóżko ustaw na środku pomieszczenia, ale nie w okoloci drzwi.
 3. Po obu stronach łóżka ustaw stoliki nocne.
 4. Ogranicz sprzęty elektroniczne w Twojej sypialni.
 5. Zamontuj żaluje na oknach – zmaksymalizują one przepływ powietrza.
 6. W sypialni wykorzystaj słabsze żarówki oraz świece.
 7. Używaj naturalnych materiałów, takich jak len, bawełna czy rattan.

Poniżej, podpowiemy Ci, jak wykorzystać te zasady w praktyce.

Ustawienie łóżka w sypialni 

W związku z tym, że sypialnia jest pomieszczeniem intymnym, przeznaczonym dla odpoczynku i relaksu, energia w niej powinna płynąć swobodnie. Najlepszym wyborem dla sypialni będzie pokój, skierowany na zachód. Między oknem a drzwiami przepływa ogromna ilość energii, która może negatywnie wpłynąć na spokój w sypialni. W związku z tym łóżko nie powinno znajdować się na tej linii. Ważne jest także, by domownicy mieli komfort położenia się w łóżku. Dlatego, też zadbaj o wejście do niego z dwóch stron. 

Feng shui: łóżko w aranżacji sypialni 

Łóżko z zagłowkiem i jasną pościelą
 • Ustaw łóżko w pozycji dowodzącej. Oznacza to, że w łóżko znajdzie się na przeciwko drzwi. Do tego, niech łóżko stoi przy solidnej ścianie.
 • Łóżko powinno być lekkie i miękkie. Dobrze sprawdzi się tutaj delikatna, atłasowa narzuta. Na niej umieść poduszki w kolorach ziemi czyli beżach, zieleni i brązach.
 • Nie powinno mieć metalowych ram – przyspieszają one bowiem energię chi, utrudniając spokojny sen.
 • Co więcej, łóżko w sypialni feng shui powinno mieć zagłówek. To on reprezentuje stabilność oraz wsparcie w życiu. Najlepsze będą proste, solidne, z kolei zagłówki pikowane nie są polecane.
 • Wszelkiego rodzaju dekoracje, zarówno całego pokoju jak i te umieszczane na łóżku, ogranicz do minimum
 • W miarę możliwości, nie umieszczaj łóżka pod belkami i skosami.

Stoliki nocne w sypialni w feng shui

Jak już wiesz, w sypialni feng shui po każdej stronie łóżka powinen znaleźć się stolik nocny. Dlaczego dwie? Ponieważ asymetria we wnętrzach feng shui nie wygląda dobrze. Dodatkowo, pozwala mieszkańcom sypialni mieć własną przestrzeń na swoje rzeczy.

Zgodnie z zasadami feng shui, stoliki nocne powinny do siebie pasować i być zrównoważone względem siebie. W ten sposób osiągniesz harmonię w pomieszczeniu.

Oświetlenie w sypialni feng shui 

Światło w sypialni zgodnie z feng shui powinno być przytłumione. Sypialnia, miejsce do którego wracasz po trudach dnia by odpocząć i zebrać siły, powinna cechować się ciepłym, przyjemnym światłem. Jedynie lampy na stolikach nocnych mogą być punktowe, pozwalając bez wysiłku dla oczu, na relaks przy wieczornej lekturze. Dobre będą abażury czy klosze z barwionego szkła lub obciągnięte tkaniną. Padające z nich światło nada waszej sypialni nastrojowy klimat. 

Szukasz pomysłu na sypialnię? Sprawdź nasze inspiracje na:

Dekoracje w sypialni feng shui

Wypoczynkowi sprzyjają wszystkie elementy w aranżacji sypialni zgodnej z feng shui, które dają wrażenie przytulności. Zadbaj więc o to, by w sypialni było wiele poduszek, miła w dotyku narzuta, a do tego miękko układające się firanki lub zasłony – wszystko, co sprawi, że z sypialni nie będzie się chciało wychodzić. Jako dekoracje do sypialni możesz także zastosować drewniane stołeczki, które docelowo mogą spełniać funkcję stolików nocnych. Postaw na nich świece, symbolizujące ogień.

Czego unikać w sypialni feng shui? 

 1. W sypialni zaaranżowanej zgodnie z zasadami feng shui, zdecydowanie nie powinno być akwarium. Woda według feng shui tłumi uczucie panujące między kochankami i powoduje problemy z zasypianiem.
 2. Przed snem warto również zamknąć szafę, szuflady, sprzątnąć brudne rzeczy – porządek w sypialni to gwarancja spokojnego snu. 
 3. W sypialni nie powinno także być  biurka wraz z komputerem, telewizorem. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym powinieneś wypocząć, a nie pracować na drugim etacie.
 4. To samo tyczy się sprzętu sportowego.
 5. Spokojny sen zapewni również usunięcie roślin z sypialni, które w dzień oddają tlen ale w nocy produkują dwutlenek węgla.
 6. Obrazy i drobiazgi zgodnie z Feng Shui są organiczne do minimum, a w sypialni nie mogą znajdować się lalki, figurki lub duża ilość czarno-białych zdjęć. 
 7. Lustro w sypialni utrudnia ono wypoczynek, dlatego lepiej jest go nie umieszczać w sypialni. W tym wnętrzu powinny się znaleźć tylko takie akcesoria i dekoracje, które realizują zasadę dualizmu, czyli zachowują równowagę yin i yang, światła i cienia.

Chcesz wdrożyć styl feng shui w sypialni? Odkryj więcej artykułów na temat aranżacji sypialni i poznaj nasze wskazówki, które pozwolą Ci na osiągnięcie w swoim domu prawdziwej harmonii.