Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Stół kawowy w stylu eklektycznym

Ten styl jest zawsze dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz angażować się w jedną możliwą aranżację. Uwielbiasz ekscytujące kombinacje różnych produktów i chciałabyś świadomie wykorzystać to jako styl w projektowaniu wnętrz? Więc trafiłaś we właściwe miejsce! Styl eklektyczny jest zawsze w modzie i stał się ponadczasową klasyką! Pokażemy Ci, jak umiejętnie wdrażać różne mieszanki stylów i na co musisz zwrócić uwagę podczas aranżacji.

Co oznacza styl eklektyczny?

Styl eklektyczny jest połączeniem różnych form wzornictwa, które stają się bardziej wyraźne, im bardziej style różnią się od siebie. Przy urządzaniu mieszkania w stylu eklektycznym celowo stosuje się silne kontrasty, a różne elementy są łączone w harmonijnej aranżacji. Jak można to osiągnąć? Pokażemy Ci to za pomocą kilku pomocnych wskazówek i sztuczek!

4 wskazówki dotyczące aranżacji w stylu ekletycznym

 1. Kontrastowe materiały

  Przeciwstawne materiały tworzą ekscytującą kombinację, która jest charakterystyczna dla mebli w stylu eklektycznym. Na przykład, połączenie ciepłych materiałów naturalnych, takich jak drewno, wełna lub len, z surowymi meblami wykonanymi z metalu, szkła lub betonu.

 2. Gra kolorów

  Zestawianie kolorów jest znane przede wszystkim z mody.  Ale połączenie silnych kontrastów kolorystycznych może mieć również imponujący wpływ na wystrój wnętrz. W przypadku aranżacji mieszkania można polegać na uzupełniających się kolorach. Dla odważnych, kombinacje wzorów są koniecznością!

 3. Nie więcej niż dwa

  We wnętrzach najlepiej łączyć nie więcej niż dwa style. W ten sposób unikniesz wrażenia chaosu we wnętrzach i przypadkowemu ustawieniu mebli. Symetria może być również pomocna w organizacji aranżacji pomieszczenia.

 4. Bądź odważny

  Styl eklektyczny lubi odważne połączenia. Najczęstszym przykładem eklektycznej aranżacji jest łączenie nowego ze starym. Jest to jedna z mozliwości stylu mix & match.

Krótka historia stylu eklektycznego

Po raz pierwszy pojęcie eklektyzmu pojawiło się już w Starożytności, lecz tylko w odniesieniu do filozofii. Już wówczas oznaczało ono łączenie różnych nurtów. W architekturze, styl eklektyczny rozkwitł w połowie XIX wieku i swym zasięgiem objął całą Europę, po czym dotarł za ocean. Początkowo polegał na bezkarnym łączeniu stylów. W XX wieku nabrał jednak pewnego ładu i w tej formie przetrwał do dziś.

Jakie style wyposażenia wnętrz można ze sobą łączyć?

Czy wszystkie style do siebie pasują, czy istnieją style wyposażenia wnętrz, które tworzą szczególnie ciekawe i harmonijne połączenie? Pokażemy Ci, jakie kontrastowe style wyposażenia wnętrz można łatwo zaaranżować, aby stworzyć piękny styl eklektyczny dla Twojego domu. Zainspiruj się naszymi pomysłami i odważ się dodać wyrafinowany akcent do swoich wnętrz!

 • Styl eklektyczny i duński design z delikatnymi pastelowymi odcieniami nadaje się również dla początkujących i zapewnia nowoczesną, a jednocześnie komfortową aranżację! Klasyczny styl skandynawski podkreśla czystość, jasność i elegancję poprzez połączenie białych i czarnych szczegółów. Krzesła, ramy na obrazy, nadruki z motywami graficznymi i lampy w stylu przemysłowym potrzebują dopełnienia. W połączeniu z prostotą i koncepcją nordyckiego designu, tworzy to swobodne połączenie przytulności i elegancji!
 • Pozwól się zainspirować kubańskiemu stylowi i połącz stare meble z kolorowymi akcesoriami i wzorzystymi tekstyliami. Połączenie różnych stylów w materiałów jest częścią charakterystycznego stylu kubańskiego. W ten sposób zapewniasz każdemu pokojowi przyjazną i jednocześnie przytulną atmosferę.
 • A co powiesz na połączenie stylu retro oraz wczesniej wspomnianego stylu skandynawskiego? Drewniane meble znalezione na pchlim targu lub aukcji internetowej urozmaicą jasne pomieszczenia z dodatkami o nowoczesnych kształtach.

Mieszanka stylów w salonie

Najlepiej jest zdecydować z góry, w którym kierunku powinna podążać aranżacja. W ten sposób na końcu powstanie harmonijny wystrój, a pomieszczenie nie będzie sprawiać wrażenia chaosu. Wybierz swój styl mieszając meble i postaw na jakość. Chcesz przecież zachować swój wyjątkowy styl eklektyczny na długi czas!

W salonie można sobie dać się ponieść wyobraźni, łącząc różne style. Nad nowoczesną designerską sofą powieś stary obraz i do tego dodaj futurystyczny wózek barowy. Możesz też użyć barwnych tekstyliów z wzorami, które wprowadzą kolor do pomieszczenia. Wszystko o czym możesz marzyć jest możliwe, to właśnie styl eklektyczny!

Nasza rada: Egzotyczne rośliny, takie jak palmy, paprocie czy storczyki, zapewniają dodatkową porcję przytulności i relaksu.

Kuchnia połączona z salonem w stylu eklektycznym

Dysponujesz otwartymi pomieszczeniami i marzy Ci się elegancka aranżacja w stylu eklektycznym? Postaw na połączenie eleganckiego stylu glamour! Jedno z pomieszczeń zaaranżuj w luksusowym style glamour, korzystając z jego najlepszych cech, czyli wysokojakościowych materiałów oraz luksusowych dodatków.

Z kolei, drugie pomieszczenie urządź w stylu art deco, które łączy w sobie francuski blask i klasyczne, geomatryczne formy. Dlatego, postaw na błyszczące materiały, takie jak satyna czy atłas oraz złote dekoracje.

Zobacz wszystko do kuchni w stylu eklektycznym w sklepie internetowym Westwing

Eklektyczna sypialnia w duchu industrialnym

Biała sypialnia z nowoczesnymi grafikami na ścianie i łóżkiem w stylu industrialnym

Jak już wiesz, aby uniknąć chaosu we wnętrzach eklektycznych, stosuje się wspólny element łączący. W przypadku sypialni może być to kolor lub na przykład wyraziste dodatki, które nadadzą wnętrzu charaktru. Może to być na przykład, łożko z czarną, metalową ramą w stylu industrialnym oraz nowoczesne grafiki lokalnego artysty. Mieszanka stylów będzie mieć wyjątkowy efekt dzięki symetrycznemu układowi lub dominującemu kolorowi.

Szukasz dlaszych pomysłów na aranżację wnętrz? Sprawdź nasze inspiracje na:

Styl eklektyczny: mieszanka staroci i nowinek w dodatkach

Nowoczesne elementy połączone z antykami! Połączenie stylu starego i nowego jest prostą metodą zestawiania różnych wzorów z różnych epok. W nowoczesnym budynku, pamiątki, dekoracje z pchlego targu lub meble w stylu shabby chic, mogą zapewnić więcej ciepła i przytulności. Neutralne tło nowoczesnych wnętrz sprawia, że meble retro są szczególnie atrakcyjne.

Wspaniałym połączeniem w salonie jest umieszczenie minimalistycznej sofy na starym i stylowym dywanie. W ten sposób stworzysz umiejętne połączenie starego z nowym.

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami w świetnych cenach! Wybraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze dodatki, które pomogą Ci stworzyć idealną aranżacje w stylu eklektycznym.