Salon urządzony w stylu marynistycznym z biało-niebieskimi dodatkami

Poczuj się jak na luksusowym jachcie, żaglowcu lub w wiosce rybackiej, wprowadzając styl marynistyczny do swojego domu. Pobudzająca świeżość i surowy czar przywołają morski klimat. Wykorzystaj barwy białe i niebieskie, naturalne materiały oraz akcesoria w stylu morskim w swoim wnętrzu, aby przenieść się na piaszczystą plażę nad morzem i zagwarantować sobie poczucie komfortu.

Jeśli zdecydowałeś się na wyposażenie wnętrza przypominające bezkres morza, nasi specjaliści od aranżacji wnętrz dzielą się najlepszymi pomysłami na to, jak wprowadzić styl marynistyczny do Twoich czterech kątów. Doceń naturalność i harmonię tego stylu, dzięki temu być może nawet usłyszysz szum nadmorskich fal!

Styl marynistyczny i kolory

W żadnym innym stylu kolorystyka nie jest tak charakterystyczna jak w przypadku wyposażenia nadmorskiego domu. Biel i niebieski zdecydowanie wysuwają się na pierwszy plan. Są to barwy morza, fal zwieńczonych białą pianą na wzburzonej błękitnej wodzie. Przypominają białe mewy zawodzące wysoko na niebie. Pasiaste biało-granatowe marynarskie paski, typowe żeglarskie wzory czy poduszki w odcieniu królewskiego błękitu, akwamaryny lub lazuru starannie ułożone w salonach białych luksusowych jachtów niewątpliwie charakteryzują styl marynistyczny.


Ci, którzy wybiorą barwy białe i niebieskie, doświadczą atmosfery morza w całej jego okazałości. Poczują słodko-gorzkie uczucie tęsknoty za delikatnym powiewem morskiej bryzy w gorący dzień i dostrzegną zgiełk kolorów panujących w nadmorskim porcie

Anna – Ekspert od aranżacji wnętrz Westwing

Te dwie główne barwy morskiego wyposażenia domu doskonale uzupełnią czerwone lub żółte refleksy i świeża zieleń. Akcesoria w złotych i srebrnych odcieniach nadadzą charakteru wnętrzom i sprawią, że poczujesz się jak na luksusowym rejsie. Delikatne pastelowe odcienie wspaniale współgrają z bielą i niebieskim, uzupełniając się wzajemnie. Spraw, by w Twoich czterech ścianach zapanowała romantyczna i senna atmosfera.

Biel i niebieski – kolorystyka w stylu morskim pod kontrolą

  • Fakt 1: Błękit i biel nie tylko wzbudzą w Tobie poczucie przynależności do morza. Nie bez powodu kojarzą się one ze spokojem panującym na morzu i godną podziwu równowagą mieszkańców morskich regionów.
  • Fakt 2: Kolor niebieski od zawsze symbolizował spokój. Otocz się błękitem w swoim domu, a poczujesz harmonię i równowagę.
  • Fakt 3: Biel symbolizuje lekkość, harmonię i ład. Doskonale uzupełni niebieski motyw przewodni.
  • Fakt 4: Otaczając się stylem morskim sprawisz, że w Twoich czterech ścianach zapanuje przyjemna i spokojna atmosfera.

7 pomysłów na dekoracje w stylu morskim

Wszystko, co swoim wyglądem przypomina słone morskie powietrze, piaszczystą plażę, wakacje i szum nadmorskich fal z łatwością wykorzystasz jako motywy wyposażenia wnętrz w stylu marynistycznym, nadając Twoim czterem ścianom morskiego wyglądu! Poniżej przedstawiamy przykładowe motywy w stylu morskim. Daj się zainspirować!

  • Latarnie morskie i mewy
  • Różnorodne modele statków
  • Ryby, rozgwiazdy i muszle
  • Kamienie, kotwice, drewniane tabliczki i butelki
  • Koła ratunkowe, kosze plażowe, krzesła i leżaki

Odkryj nasze pomysły na wykorzystanie tych motywów w wystroju wnętrz:

  1. muszle ― z przywiezionych z wakacji muszli, rozgwiazd i koralowców można ułożyć interesującą kompozycję, która ozdobi parapet lub komodę. Lepszym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie ich w roli zaskakujących dodatków: serwetników, podstawek na świece, dekoracji abażurów lub gałek do szafki.
  2. węzły i liny ― mocne akcenty z naturalnych materiałów. Marynarska lina może pełnić funkcję sznura do lampy lub latarni, przydać do upięcia zasłon bądź posłużyć jako materiał do ramy lustra.
  3. latarnia ― nastrojowy dodatek, który może stanowić uzupełnienie głównego oświetlenia. Powieszone na belkach antresoli i ustawione na komodach latarenki z woskowymi świeczkami zapewnią ciepłe i miękkie światło.
  4. kompas ― stylowa ozdoba gabinetu. Elegancki kompas w oprawie z polerowanego drewna stanowi wspaniały dowód podróżniczych zainteresowań gospodarzy.
  5. koło ratunkowe i ster ― powieszone na ścianie elementy wyposażenia statku to popularne elementy w marynistycznych wnętrzach. Tak oczywiste nawiązania powinny być jednak stosowane z rozwagą, aby nie uzyskać efektu „przestylizowanego” pomieszczenia.
  6. skrzynia ― prosta skrzynia z surowego drewna, która pomieści wszystkie skarby. Duża skrzynia może pełnić funkcję szafki w łazience lub stolika w salonie, mniejsza sprawdzi się jako kuferek na biżuterię.
  7. butelka ― wyrzucona na brzeg butelka z tajemniczą wiadomością, prosto z morskich opowieści. Idealna jako podstawa lampy, wazon lub tradycyjna oprawa małego okrętu. Świetnie prezentuje się pokryta farbą.

Wykorzystaj te inspiracje i samodzielnie stwórz dekoracje DIY, jak np. świecznik z muszelki! To świetna zabawa dla Ciebie i Twoich znajomych!

Ekstra wskazówka: Ahoj kapitanie! Zdjęcia z wakacji to wyśmienite dodatki w stylu morskim. Wykorzystaj spinacze i zawieś je na sznurku, bądź umieść je w ramkach w stylu marynarskim.

Materiały

Urządź swój dom w stylu marynarskim i poczuj się jak nad morzem. Otocz się tym, co naturalne i z łatwością do znalezienia na plaży:

  • Drewniane elementy wyrzucone przez morze
  • Len i bawełna wykorzystywane jako materiały na żagle
  • Mosiądz i inne metale wykorzystywane przy budowie statków
  • Sieci rybackie, piasek, kamienie wapienne i rattan– wszystkie te materiały doskonale uzupełnią wnętrze w stylu morskim

Materiały i tkaniny, które nie wyglądają jak nowe, doskonale wpisują się w surowy urok morskiego stylu życia. Przenieś się nad morze wybierając plamy farb na drewnianych meblach oraz chropowate powierzchnie przypominające wyglądem dryfujące na morzu deski. Wykorzystuj wszystko, co wygląda jakby słonawy klimat morski pozostawił na nim swój ślad.

Tekstylia wykonane z naturalnej bawełny lub lnu oddają przejrzystość i świeżość morza. Naturalnie wyglądające wiklinowe i rattanowe meble wspaniale wkomponują się w pomieszczenie, nadając mu morskiego charakteru. Akcesoria wykonane z polerowanego mosiądzu doskonale uzupełnią styl marynarski. Aby dopełnić całość morskiego krajobrazu, wybierz dekoracje takie jak muszle, butelki wypełnione piaskiem i siatki rybackie.

Wskazówka: styl marynistyczny często mylony jest z amerykańskim stylem hampton. Łączy je kolorystyka i naturalne materiały, ale tam gdzie styl marynistyczny preferuje bielone meble z surowego drewna, hamptons postawi raczej na klasyczne, luksusowe stoliki i sofy.

Krok po kroku: styl marynistyczny we wnętrzach

Nie musisz remontować całego domu, aby wprowadzić morski klimat do swoich czterech ścian. Już kilka akcesoriów i mebli w stylu marynarskim wystarczy, abyś poczuł powiew bryzy morskiej we własnym domu.

3 wskazówki na styl morski w mieszkaniu

  1. Sufity / podłogi

    Tchnij nowe życie w drewnianą podłogę. Przemaluj rustykalne drewniane belki na suficie na biało. Dzięki temu poczujesz się jak na bezkresnym morzu. Białe sufity i podłogi to swoiste uosobienie nadmorskich domów rybackich.
  2. Tekstylia

    Wykorzystaj kilka nowych poduszek, zasłony i inne tekstylia, by całkowicie odmienić wnętrze Twojego domu bez większego nakładu pracy. Wybierz poduszki w kolorach białych i niebieskich z motywami takimi jak kotwice, latarnie morskie i liny, a w mgnieniu oka wyczarujesz morski klimat we własnym domu. Długie białe zasłony zawieszone w oknach nadadzą pomieszczeniom świeżego powiewu.
  3. Meble

    Lubisz wysłużone meble i szykowne starocie w stylu shabby chic? Wspaniale, ponieważ z łatwością możesz je połączyć ze stylem morskim. Przemalowana na biało komoda czy stolik nocny doskonale wkomponują się w morskie wnętrze Twojego domu. Udekoruj meble akcesoriami w stylu marynistycznym, wykorzystaj małą latarnię morską, żaglowce, muszelki i szklane butelki wypełnione piaskiem.

Pomysł na wnętrze w stylu morskim

Styl marynistyczny lubi pomieszczenia jasne, przestronne i dobrze oświetlone. Ściany w kolorze śnieżnej bieli uzupełniają wyraziste, granatowe akcenty. W odtworzeniu charakterystycznych pasów pomocne są panele i tapety. Na tych ostatnich często pojawiają się wzory o morskiej tematyce, na przykład przedstawienia muszli i lin okrętowych. Alternatywę stanową wnętrza, w których główny ciężar stylistyczny przesunięty jest na meble i dodatki.

Aby uniknąć zbyt dużego natłoku marynarskich akcentów, ściany pozostawia się wówczas gładkie, w białym, błękitnym lub piaskowym kolorze. Interesującym nawiązaniem do stylu marynistycznego mogą być okrągłe okna lub lustra, przypominające bulaje znajdujące się na burcie statku. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład w łazience. Do wykończenia ścian chętnie wykorzystuje się również drewniane deski. Bardzo wyraźnym nawiązaniem do stylu marynistycznego może być także wkomponowane w ścianę akwarium.

Styl morski w salonie wabi sabi

Nowoczesny styl morski ma wiele odsłon. Jeśli lubisz minimalizm, mamy dla Ciebie dwie propozycje na salon w subtelnym stylu marynistycznym w klimacie wabi sabi. Najważniejszym elementem wystroju będzie tu sofa, np. modułowa w ciemnym kolorze indygo, rozjaśniona nieco tekstyliami z lnu w odcieniach bieli i meblami z bardzo jasnego, surowego drewna w kolorze piasku oraz w organicznych kształtach. Nie zapomnij też o pojedynczych gałązkach lub trawach i abstrakcyjnym obrazie nawiązującym w nieoczywisty sposób do estetyki morza. Ciekawą propozyją będzie też surowa, betonowa ściana w ciepłym beżowym odcieniu, która wprowadzi odrobinę naturalnego chaosu.

Styl marynistyczny w sypialni

Odcienie błękitu to dosłownie wymarzone kolory do sypialni, zwłaszcza gdy towarzyszą im naturalne materiały, jak drewno, len, bawełna i bambus. W sypialni w stylu morskim postaw przede wszystkim na odpowiednią pościel, najlepiej w odcieniu błękitu królewskiego. Kolejnym istotnym elementem będzie tu oświetlenie, koniecznie takie, które wprowadzi do wnętrza nieco słonecznej, ciepłej atmosfery.

Morska kuchnia

W kuchni w stylu marynistycznym na pierwszy plan wysuwają się piękne naczynia, zwłaszcza niebieskie szklanki i talerze z kamionki. Takie dekoracje pięknie zaprezentują się na prostym białym tle drewnianych szafek.

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na styl marynistyczny oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!