Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Łąki lawendy podczas zachodu słońca

Przyciągają wzrok, tworzą radosną i pełną energii atmosferę. Trudno przejść obok nich obojętnie. Fioletowe kwiaty ożywią każdy ogród i balkon, a we wnętrzu pozwolą na stworzenie barwnej kompozycji. Od delikatnego lila, przez nasycony fiolet, aż po szlachetna purpurę – poznaj najciekawsze kwiaty kwitnące na fioletowo.  

Fiolet – znaczenie i działanie koloru  

Kolor fioletowy jest niejednoznaczny i pełen kontrastów. Powstaje z połączenia energetyzującej czerwieni i wyciszającego niebieskiego, co sprawia, że – w zależności od proporcji tych barw – może być odbierany jako ciepły lub zimny.  Niektóre odcienie fioletu działają wyciszająco, inne – pobudzają. Delikatne, rozbielone fiolety kojarzą się z subtelnością, mocne, nasycone odcienie odbierane są jako ekstrawaganckie i odważne.  

Pełen sprzeczności fiolet ma też bardzo zróżnicowaną symbolikę. Purpura to kolor szlachectwa i władzy. Wyraziste fiolety kojarzą się z buntem, młodością i wolnością. Jako swoją barwę wybierają go marki, które chcą kojarzyć się z innowacyjnością, kreatywnością i inteligencją. 

Najpiękniejsze fioletowe kwiaty 

Od delikatnych, pastelowych kwiatów w kolorze lila do tych intensywnie purpurowych – oto 10 najpiękniejszych fioletowych kwiatów do ogrodu, do domu i na balkon. 

  • Lawenda 
  • Fiołek 
  • Bratek ogrodowy 
  • Bez lilak 
  • Werbena 
  • Cyklamen perski 
  • Wrzos 
  • Fuksja 
  • Astry 
  • Heliotrop 

Fioletowe kwiaty na prezent  

Kiedyś funkcjonował rozbudowany język kwiatów, który pozwalał przekazać najskrytsze myśli dzięki precyzyjnie zaprojektowanym bukietom. Każda dama wiedziała, jakie jest znaczenie kwiatów, umiała rozpoznać, dlaczego mężczyzna daje jej białe kwiaty i co chce jej przekazać, dając żółte kwiaty. Dziś mało kto przywiązuje do tego wagę, choć niektóre rośliny nadal mają swoją symbolikę: czerwone kwiaty, przede wszystkim róże, nieprzypadkowo królują w walentynki – to kolor miłości. A z jaką symboliką wiążą się fioletowe kwiaty i z jakiej okazji można je podarować? Fiolet to kolor rzadko spotykany, bukiet kwiatów w tym kolorze podkreśla więc wyjątkowość sytuacji, prezentuje się też wyjątkowo szlachetnie i elegancko. Fioletowe kwiaty mogą być jednak… dość ryzykowne. Dlaczego? Fiolet to też kolor kojarzony z żałobą, śmiercią, smutkiem i rozstaniem. Dlatego tak często fioletowe akcenty florystyczne znajdziemy w wieńcach pogrzebowych. 

Fioletowe kwiaty o każdej porze roku 

Kochasz fioletowe kwiaty i chcesz się nimi cieszyć przez cały rok? Mamy dobrą wiadomość! Wystarczy umiejętnie dobrać gatunki do ogrodu lub skrzynek doniczkowych, by o każdej porze roku rozkwitały fioletowe kwiaty.  

Wiosna 

Wiosna zaczyna się na fioletowo – już wczesną wiosną zakwitają krokusy. Wystarczy jesienią posadzić cebulki w ogrodzie lub skrzynkach, by pod koniec marca pojawiły się intensywnie fioletowe kwiaty. Wiosną rozkwitają też dwa ogrodowe i balkonowe klasyki: fiołki i bratki. Oba gatunki występują w wielu interesujących odcieniach fioletu, co pozwala na stworzenie barwnej kompozycji. W maju rozpoczyna się sezon na bez lilak – intensywnie fioletowe, duże kwiatostany i oszałamiający zapach to kwintesencja wiosny.  

Lato 

Żagwin to bylina ogrodowa, którą można uprawiać też na balkonie lub w doniczkach. Drobne, fioletowe kwiaty o różnych odcieniach kwitną na przełomie wiosny i lata – aż do końca czerwca. W czerwcu i lipcu zakwitają łubiny – ogromne kwiatostany i kilka odcieni fioletu sprawią, że łubin stanie się gwiazdą letniego ogrodu. Dzwonki to bardzo popularne fioletowe kwiaty ogrodowe – zakwitają w czerwcu i możemy się nimi cieszyć przez całe lato. Lato to też czas, kiedy swoją urodą zachwyca lawenda rozpoczynająca swój okres kwitnienia w czerwcu. W lipcu zaczyna kwitnąć równie pachnąca werbena.  

Jesień 

Jesień to czas, gdy fioletowych kwiatów jest wyjątkowo dużo. Zaczyna się oczywiście od wrzosów i wrzośców, które są symbolem wczesnej jesieni. Wrzosy mogą być uprawiane w ogrodzie i na balkonie, świetnie sprawdzają się też jako jesienne kwiaty doniczkowe do domu. Aż do końca października kwitną też lawenda i werbena. Jesień to jednak przede wszystkim czas astrów i chryzantem występujących w wielu odcieniach fioletu – od delikatnego lila po głęboką purpurę. 

Zima 

Niewiele jest kwiatów, które zakwitałyby zimą, ale dzięki kilku gatunkom możemy cieszyć się fioletowymi kwiatami także o tej porze roku. Ciemiernik to kwiat, który zakwita zwykle tuż przed Bożym Narodzeniem i kwitnie aż do wiosny – ma kwiaty w odcieniu purpurowym lub jasnofioletowym. Zimokwiat rozkwita w lutym, to krzew pokrywający się drobnymi, fioletowymi kwiatami. Ciekawym okazem w ogrodzie będzie też pięknotka bodiniera – zimą pojawiają się na niej nie kwiaty, a owoce o barwie intensywnego fioletu. 

Fioletowe kwiaty w ogrodzie 

Fioletowe kwiaty na ogrodowych rabatach przyciągają wzrok. Dodatkowo, wiele z nich to rośliny miodne, które przyciągają pożyteczne owady. Na fioletowych kwiatach często zaobserwujemy też barwne motyle. Szczególnie ciekawie wyglądają kompozycje z fioletowych kwiatów w różnych odcieniach. Z nasyconym fioletem dobrze komponują się też różowe kwiaty i intensywnie zielone krzewy. Jakie fioletowe kwiaty warto mieć w ogrodzie? Pachnąca lawenda, efektowne lilaki, a może klasyczne bratki i fiołki? Wszystkie te kwiaty będą się pięknie prezentować w ogrodzie.  

Balkon w fioletowych kwiatach 

Fioletowe kwiaty w skrzynkach i donicach na balkonie tworzą barwną kompozycję, którą możemy cieszyć się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jakie gatunki wybrać? Żeniszek meksykański pięknie prezentuje się w skrzynkach, a w wiszących donicach posadzić można fuksję. Już w maju rozkwitają lilowe petunie, warto też posadzić na balkonie werbenę i lawendę. Jeśli balkon ma pięknie prezentować się do późnej jesieni, nie możemy zapomnieć też o chryzantemach. Gwiazdą balkonu będą też purpurowe piwonie. A jesienią na balkonie królują wrzosy o różnych odcieniach fioletu.  

Fioletowe kwiaty doniczkowe 

Fioletowe kwiaty na parapecie czy kwietnikach to sposób na wzbogacenie domowej dżungli i wprowadzenie mocnych barw do wnętrza. Jakie kwiaty doniczkowe są dziś najmodniejsze? Na fali mody retro znów popularne są fiołki afrykańskie, gloksynia fioletowa, cyklamen perski, fuksje i azalie. Każda z tych roślin ma kwiaty w nieco innym odcieniu fioletu, więc stworzy różnobarwną kompozycję. Z czym zestawiać fioletowe kwiaty doniczkowe? Dobrze komponują się z nimi przede wszystkim zielone kwiaty, takie jak monstera, zamiokulkas czy pieniążek. Ciekawym akcentem będą też rzadko spotykane niebieskie kwiaty, które podbijają chłodne tony fioletu. 

Pomysły na dekoracje z fioletowych kwiatów 

Fioletowe kwiaty w domu to pomysł na dekorację, która ożywi wnętrze i stanie się mocnym akcentem kolorystycznym. Delikatny fiolet do wnętrz w stylu skandynawskim, a może szlachetna purpura w salonie w stylu glamour? Mnogość odcieni i gatunków fioletowych kwiatów sprawia, że kolorowa kompozycja sprawdzi się w każdym wnętrzu. 

Bukiety z fioletowych kwiatów 

Najprostsza dekoracja to oczywiście kwiaty cięte i bukiety z fioletowych kwiatów. Fioletowe tulipany w wazonie z przezroczystego szkła to wariant minimalistyczny, ale bardzo stylowy. Kompozycję możemy urozmaicić, wybierając tulipany w kilku odcieniach fioletu. Do wnętrza klasycznego i glamour będą pasowały natomiast purpurowe róże w wysokim, prostym wazonie. Kwiaty w wazonie nie wymagają dodatków – możemy natomiast dobrać typ wazonu do wnętrza: gliniany będzie pasował do aranżacji rustykalnej. Wystarczy umieścić w nim bukiet lawendy, by powstała prosta i bezpretensjonalna dekoracja.  

Wianki 

W stylu rustykalnym i prowansalskim królują wianki – umiejętność ich plecenia pozwoli na stworzenie ciekawej dekoracji kwiatowej z tego, co znajdziemy w ogrodzie. Wianki można wyplatać samodzielnie lub używać do tego celu specjalnej bazy z wikliny lub gąbki florystycznej. Dobrym materiałem na wianki są też kwiaty polne.  

Suszone fioletowe kwiaty 

Bukiety z suszonych kwiatów to dekoracja całoroczna, wprowadzająca ciepły, przytulny klimat we wnętrzu. Do suszenia idealne nadają się pęczki lawendy i werbeny, które nie tylko zachwycają fioletową barwą, ale też roztaczają piękny zapach. Po ususzeniu bardzo dobrze prezentuje się także fioletowa gipsówka.  

Zachwyciły Cię fioletowe kwiaty? Szukasz więcej florystycznych inspiracji? Zarejestruj się na Westwing.pl i znajdź jeszcze więcej pomysłów na kwiatowe aranżacje w domu, na balkonie i w ogrodzie. Niech Twój świat zakwitnie wszystkimi kolorami!