Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Podróżowanie

Jesteśmy różnorodnym gatunkiem, który zamieszkuje prawie każdy zakątek na świecie. Dorastaliśmy w różny sposób, w różnych kulturach oraz tradycjach, nie tylko w skali narodowej, ale również i lokalnej. Zwiedzanie najbliższej okolicy, miasta, kraju oraz podróżowanie po świecie oznacza odkrywanie nieznanych zwyczajów, spróbowania innych potraw, poznawanie różnych styli życia osób ze zróżnicowanych środowisk oraz zobaczenie ciekawych miejsc. A ciekawość jest częścią naszego DNA.

Nawet ten, kto choć raz wyruszył we wcześniej nieodkrytą okolicę swojego miasta, pojechał do miasta z innego województwa bądź ten, kto odbył wakacje w innym kraju, zapewne pamięta to uczucie zobaczenia czegoś nowego, nieco innego, niż to, co mamy okazję widzieć na codzień.

,,Należy podróżować, by się czegoś nauczyć.”
– Mark Twain –

Czym są podróże?

Podróże to dla jednych pasja, a dla drugich styl życia, a dla jeszcze innych to sposób na wypoczynek. Więc bez obaw, nie musisz również nigdzie jechać, aby być szczęśliwym, bo każda inna pasja też jest niesamowita. Miejsca czy inne kultury możesz również odkrywać z zacisza własnego domu, czytając o nich, oglądając filmy czy pytając się innych o nie. Im bardziej intresujesz się rzeczami dookoła Ciebie, tym Twoja rzeczywistość staje się bogatsza, a Twoja wrodzona ciekawość pozwoli Ci go jeszcze bardziej powiększyć i poszerzyć.

Podróżowanie z rodziną czy solo?

Do odważnych świat należy. Ale czym jest odważne podróżowanie? Dla młodych rodziców, ale i również ze starszymi pociechami, jest to samodzielne zorganizowanie pierwszych wakacji z dziećmi. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że podróżowanie z maluchami może być stresujące, więc jeśli nie czujesz się na siłach, z pomocą przyjdą Ci biura podróży z ofertami wakcji dla rodzin z dziećmi. Dla właścicieli czworonogów, zorganizowanie wakacji może być wyzwaniem, czy jest znalezienie holetu przyjaznego zwierzętom lub wybranie godnego zaufania opiekuna, kiedy towyruszasz w podróż.

Dla niektórych odważne podróżowanie to podróżowanie w pojedynkę. Podróżowanie solo wcale nie oznacza samotności. Bo w podróży solo nie jesteśmy sami, jest przecież wielu innych zwolenników tego sposobu podróżowania ludzi, więc na Twojej drodze zawsze znajdzie się inny podróżnik. Podróżowanie w pojedynkę ma jeszcze inną zalatę. Ponieważ pozwala nam na zrobienie tych rzeczy, na które mamy po prostu ochotę. Lubisz gotować? Może wybierzesz się na kurs gotowania lokalnych potraw? Czujesz, że potrzebujesz jednego dnia nic nie robienia? Idź na plażę i zrelaksuj się!

Szukasz pomysłu na weekendowy city – break? Odkryj nasze przewodniki po:

Staycation

Każdy kto wyruszł we wcześniej nieodkryte zakątki, zapewne pamięta, jak czuł się odkrywając coś nowego i innego. Ale nie musisz kupować biletów lotniczych na drugi koniec świata oraz odnawiać paszportu, aby zobaczyć coś nietypowego i nie zwykłego. Czasem pozostanie w domu jest najlepszą formą wypoczynku. Można forma wakacji typu staycation jest dla Ciebie? Staycation jest połączeniem dwóch angielskich słów: stay (zostać) oraz vacatio (wakacje) i oznacza spędzenie wakacji w domu oraz odkrywanie tego, co oferuje nasze miasto.

,,Zmiana perspektywy może zadziałać jak magia, bo otwiera przed nami nowe światy, których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy.”
– Jennifer L. Scoot –

Podróż do wnętrza siebie

Zmiana perspektywy pomaga nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat w bardziej przystępny sposób. Podróże wspomagają nasz samorozwój, sprzyjają kreatywności oraz odkrywanie swoich talentów. Bo odkrywanie samego siebie jest najważniejszą podróżą naszego życia, a to wszystko może rozwinąć się poprzez wychodzenie z własnej strefy komfortu.

Podróże kształtują nasz światopogląd i wpływają na opinie. Pomagają w szlifowaniu znajomości języków obcych, kultur i historii.

Blogi podróżnicze

Przygotowując się do każdej podróży, warto wcześniej dowiedzieć się co nie co o miejscu, w które się wybieramy. Z pomocą przychodzą nam książki oraz przewodniki podróżnicze, ale współcześnie prawie niewyczerpanym źródłem wiedzy są blogi podróżnicze. Są one prowadzone przez prawdziwych entuzjastów podróży, którzy wanderlust (czyli zamiłowanie do podróżowania) mają we krwi. A dzięki nim, sprawdzisz nie tylko, co należy ze sobą zabrać, ale również miejsca, które chcesz odwiedzić, wskazówki, czego warto spróbować oraz kilku przydatnych informacji o danej kulturze kraju czy miasta.

Obudź w sobie duszę podróżnika

Podróżowanie, czy to w bliższe rejony, ale i te dalsze budzi w nas naszą wrodzoną ciekawość. A ta sprawia, że jesteśmy bardziej głodni poznania otaczającego nas świata oraz spełnienia swoich mniejszych i większych marzeń.

 • Spełnij marzenie z dzieciństwa i spędź noc w domku na drzewie!
 • Marzysz o wypadzie w Bieszczady lub weekendzie na Mazurach? Sprawdź oferty gospodarstw agroturystycznych, w których nie tylko wypoczniesz w dobrym stylu, ale również Twoje kubki smakowe będą niezwykle zadowolone z tej decyzji.
 • Zawsze kusiły Cię wakacje pod namiotem, ale się nigdy na nie nie zdecydowałeś? Glamping będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, ponieważ łączy wakacje pod namiotem, ale w komfortowych warunkach w niezwykłych miejscach! Ta opcja w szczególności miłośnikom Instagrama.

Ekologiczne podróżowanie

W dobie konsumpcjonizmu oraz szybkiego stylu życia w naszym społeczeństwie pojawia trend na bardziej świadome życie. Co to oznacza? Zaczynamy skupiać się na tym, jaki wpływ mają nasze działania na środowisko. Dlatego co raz więcej osób interesuje się tematem zrównoważonego rozwoju, czyli sustainability. Podróżując w nawet najdalsze zakątki naszego globu, możemy to robić w bardziej ekologicznie. A w jaki sposób?

 1. Wybierz ekologiczne środki transportu miejskiego, na przykład rower czy komunikacją miejską.
 2. Zatrzymaj się w ekologicznych hostelach czy hotelach. Są to takie miejsca, gdzie wykorzystuje się energooszczędne żarówki czy segreguje się śmieci.
 3. Podróżuj lokalnie! Oczywiście nie musisz jechać na drugi koniec świata, aby wypocząć. Zarezerwowanie noclegu w gospodarstwie agroturystycznym lub wypad do lasu również pomoże Ci naładować baterie.
 4. Kupuj lokalnie. Szukając pamiątek czy miejsc, gdzie możemy kupić lokalne przysmaki, wybieraj te, które są od miejscowych producentów oraz sprzedawców.
 5. Będąc na plaży, posprzątaj nie tylko po sobie. Spacerując po wybrzeżu, schyl się kilka razy i zbierz śmieci, które są w zasiągu Twojej ręki.

Praktyczne wskazówki podróżnicze

Organizując każdą wycieczkę, czy to jest weekendowy wypad za miasto czy urlop za granicą, warto się do niej dobrze przygotować, tak aby nie była ona źródłem stresu. Przygotowanie się do wyjazdu to przecież podstawa każdej wyprawy. Oto kilka naszych sprawdzonych porad:

 1. Skorzystaj z porad blogerów podróżniczych, poczytaj o kulturze miejsca, do którego jedziesz, zrób listę zabytków, które musisz zobaczyć, spisz, jakich lokalnych specjałów chciałbyś spróbować. Kup książkowy przewodnik o danym miejscu, pobierz darmowe aplikacje z mapami (obecnie są też takie, które działają offline, czyli nie potrzebują Internetu) i ruszaj w drogę!
 2. Dobrze spakowana walizka to początek każdego udanego wyjazdu. Ale zanim zaczniesz się pakować, sprawdź, czego będziesz potrzebował na miejscu. Może to będzie ciepły sweter albo krem z filtrem? Jednak są również rzeczy, o których zawsze powinieneś pamiętać: paszport, szczoteczka do zębów czy ładowarka do telefonu z odpowiednią przejściówką.
 3. Pakowanie podręcznej walizki czy plecaka to nie lada wyzwanie, jednak tą sztukę można opanować do perfekcji. Im więcej możliwości ćwiczenia tej umiejętności, tym lepiej! Czy wiesz, że zrolowanie ubrań jest najbardziej efektywną metodą jeśli chodzi o oszczędność miejsca? Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą kosmetyków w kostce na przykład mydła czy szamponu do włosów.
 4. Podróżując na inne kontynenty, warto zapoznać się z wymogami szczepień dla podróżujących , które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.
 5. A jeśli wiesz, że będziesz podróżował w rejony mniej odkryte, zapisz sobie w notesie numery oraz adresy polskich ambasad i konsulatów w kraju, do którego jedziesz.

Szykując się na kolejną, daleką wyprawę lub organizując weekendowy wypad za miasto, nie zapomnij o tym, żeby się zarejestrować na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampanii, żeby było miło Ci wracać do Twojego domu!