Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Dłonie trzymające kieliszki z szampanem na 15 rocznice ślubu

Rocznica ślubu to bez wątpienia bardzo ważna data w życiu każdego małżeństwa i warto o nich pamiętać i należycie je celebrować. W końcu ślub, który odbył się 5, 10 czy 25 lat temu był wydarzeniem, które nie tylko związało dwie osoby na całe życie, ale też skutecznie zmieniło ich codzienność. Przed Tobą 15 rocznica ślubu i poszukujesz inspiracji? Dlatego mamy dla Ciebie kilka pomysłów na ten wyjątkowy dzień! 

15 rocznica ślubu – nazwa i symbolika 

Pierwsze 15 lat małżeństwa ma swoje nazwy rok po roku. Następnie mamy podane nazwy rocznic ślubu co 5 lat. Każda rocznica jest oczywiście wyjątkowa i jej nazwa jest odzwierciedleniem budującej się coraz mocniejszej więzi i zebranych wspólnie przeżyć i uczuć. Pierwsze osiem nazw dla rocznicy 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75 wymyśliła Emily Post, amerykańska pisarka. Choć wszystkie rocznice ślubu powinny być tak samo ważne, to jednak dla wielu osób w szczególności kilka z nich ma w sercu wyjątkowe miejsce. Symboliczna jest rzecz jasna ta pierwsza, jednakże wysokie miejsce w hierarchii zajmują 5 rocznica ślubu, 20 rocznica ślubu i oczywiście złote gody!  

15 rocznica ślubu zwana jest kryształową. Kryształ obecny w nazwie tej rocznicy może mieć bardzo szeroką symbolikę. Podstawowym skojarzeniem, jakie się z nim wiąże jest twardość, co oznacza, powinna być ona celebrowana nie tylko jako podsumowanie ostatnich lat, ale i widok na dalszą wspólną przyszłość!  

Pomysły na 15 rocznicą ślubu 

Dla wielu małżeństw 15 rocznica ślubu, tak samo jak pierwsza rocznica ślubu, jest czymś wyjątkowym, nic więc dziwnego, że w kalendarzu rodzinnych uroczystości zajmuje dość wysokiej miejsce. A więc co możesz zorganizować na ten wyjątkowy dzień?  

  1. Kochacie sport? Może wspólna wycieczka rowerowa?

    Trasa po polskim wybrzeżu jest nie tylko niezwykle malownicza ale także pozwalająca odetchnąć pełną piersią! Możecie zaplanować tę podróż naprzemiennie z relaksem. Jeden dzień wsiadacie na rower a drugi korzystacie z uroków miejscowości w której aktualnie się znajdujecie. 
  2. Co powiedzie na powtórkę z wesela?

    Małżeństwa z piętnastoletnim stażem są zwykle osobami o ustabilizowanej sytuacji życiowej i rodzinnej. Jeśli mają dzieci, są one na tyle samodzielne, aby pomóc w organizacji imprezy. Najczęściej przyjęcie z okazji piętnastej rocznicy odbywa się w restauracji lub hotelu, a parze towarzyszy rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy, najbliżsi znajomi. Wspólna zabawa to świetny pomysł by na nowo poczuć się jak młoda para!  
  3. Kochacie wspólną zabawę i ruch?   

    Kurs tańca to wspaniały sposób na rozruszanie kości i wybitna zabawę! Kto wie, może z czasem przygotujecie pokaz dla najbliższych?

Szablony na zaproszenia na 15 rocznicę ślubu

Jeśli zamierzasz zorganizować przyjęcie z okazji 15. rocznicy ślubu, warto pamiętać o eleganckich, tematycznych zaproszeniach dla gości. Sprawdź szablony, które przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję!

Jak udekorować dom z tej okazji?

Skoro rocznica ta jest kryształowa, dekoracje na przyjęcie z jej okazji powinny być iście królewskie – kryształowe wazony, a w nich piękne bukiety kwiatów. Świece w kryształowych słoiczkach, dając słodki ale nieprzytłaczający zapach. Zastawa na miarę prawdziwej pary królewskiej i oczywiście wyjątkowa kolacja, którą możecie przygotować wspólnie lub zamówić z ulubionej restauracji.  

Prezenty na 15 rocznicę ślubu 

Prezenty warto robić sobie bez okazji, jednakże tak wyjątkowy dzień jak 15 rocznica ślubu nie możesz pozostać bez echa! Szukając prezentu dla kobiety na 15 rocznicę ślubu zawsze sięgać możemy po klasyki: biżuterię (np. z kryształów), perfumy, piękną bieliznę, akcesoria do kosmetyków z kryształu górskiego. Jeśli Twoja żona uwielbia jednak robić zdjęcia, podaruj jej kartę upominkową na kurs fotograficzny. Będzie miała okazję poznać nowe techniki fotografowania, które przedstawią jej profesjonaliści. Z kolei jeśli ukochana nie przepada za aktywnością fizyczną, sprezentuj jej voucher do SPA. Wspólne wyjście odpręży Was oboje, pozwoli się wyciszyć. Po zabiegach takich jak np. masaż, możecie wspólnie skorzystać z sauny, a potem wskoczyć do gorącego jacuzzi.  

Co zatem przygotować na rocznicę dla męża? Proponujemy voucher na degustację win lub innych alkoholi. Będziecie mieli możliwość poznania technik produkcji wina, a także smakowania trunków. Z biegiem lat telefony stały się coraz droższe, a co za tym idzie coraz bardziej wartościowe. Podobnie jest z każdym innym sprzętem, na przykład tabletem. Jeśli zatem wasza druga połówka często korzysta z telefonu, tabletu lub komputera i często podróżuje, z pewnością skórzane etui będzie nie tylko trendy, ale także stanie się niezwykle użytecznym prezentem. 

Prezent dla pary

Jeśli 15 rocznica ślubu  jest nazywana kryształową, kup parze coś ze szkła, np. zestaw kryształowych kieliszków lub szklanek do whisky albo szklane dekoracje do pokoju (figurki, lampy, świeczniki, wazony), które można dostać w sklepach z akcesoriami wnętrzarskimi. 

Życzenia na 15 rocznicę ślubu 

Oryginalne życzenia na rocznicę ślubu wysłane SMS lub tradycyjnie na uroczystej kartce z pewnością będą niezwykle miłym gestem. Jeśli nie wiesz co napisać, wykorzystaj jedną z naszych propozycji!  


Z okazji święta Waszego 

życzenia wszystkiego najlepszego: 

niech każdy dzień dostarcza radości 

i uśmiech zawsze w sercach gości, 

niechaj problemy Was omijają, 

a wszyscy bardzo Was kochają, 

bo jak nikt inny na świecie, 

Wy na to zasługujecie! 

Najserdeczniejsze życzenia z okazji 15. rocznicy ślubu składają… 


Idźcie przez małżeńskie życie z miłością w sercu, 

otoczeni ludźmi, których kochacie, 

silni poczuciem bezpieczeństwa i szczęścia nierozłączni! 

Wszystkiego najlepszego z okazji kryształowej rocznicy. 


“Podróżą każda miłość jest”. 

Dlatego Wam, Drodzy Jubilaci, 

w dniu Kryształowych Godów 

życzymy szczęśliwej podróży 

do kolejnych jubileuszy. 

Nieustającej miłości, zgody 

i radości na wspólne dni. 


Wierszyki na 15 rocznicę ślubu 


Był taki czas wyjątkowy, 

złączył ze sobą serca dwa. 

Miłością połączył je jak dwie połowy, 

By rozwijały się jak piękny kwiat. 

A dziś, gdy Wasze Kryształowe Gody obchodzimy, 

samych radosnych chwil życzymy, 

by zdrowie i miłość trwały, 

a każdy dzień radosny był. 


Rocznica Ślubu to piękna chwila 

niech będzie dla Was bardzo miła. 

Pragnę więc złożyć serdeczne życzenia: 

miłości, zdrowia i powodzenia. 

A każdy rok razem spędzony, 

niech będzie piękny, wymarzony.

Bukiet najpiękniejszych życzeń z okazji kryształowej rocznicy przesyłają … 


Niech dobry los się kłania w pas. 

Sto lat, sto lat, jeszcze raz! 

Niech ten rocznicy dzień 

wyjątkowym będzie kamieniem milowym. 

Czekamy na następną z wielkim 

wzruszeniem i Waszej miłości 

jesteśmy pod wrażeniem. 


15 rocznica ślubu zwana jest kryształową lub szklaną. Czy po piętnastu latach można jeszcze czymkolwiek zaskoczyć siebie nawzajem? Odpowiadamy: można, a nawet trzeba, szczególnie jeśli przygotowujemy się do świętowania piętnastu lat od momentu, gdy padło sakramentalne „tak”. Zaplanuj coś niezwykłego i spędźcie wspólnie czas! A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie oraz cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu!