Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
rożowy tort na pierwsze urodziny

Pierwsza rocznica ślubu często przynosi na myśl silne wspomnienia sprzed roku, moment przysięgi i wspaniałą zabawę na weselu. To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ świętuje się wtedy pierwsze 12 miesięcy wspólnego życia w małżeństwie. Jaka jest symbolika tej rocznicy, jak obchodzić to wydarzenie i jakie prezenty kupić? O tym dowiecie się z tego artykułu! 

Pierwsza rocznica ślubu – symbolika 

Każda rocznica ma swoją symbolikę. Nazwy rocznic ślubu wzięły się od szlachetności danych materiałów. I tak na przykład 3 rocznica ślubu nazywana jest skórzaną, 20 rocznica ślubu to porcelanowe gody, zaś złote gody oznaczają 50 lat spędzonych razem w małżeństwie.  

Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową. Para, która ją obchodzi jest jeszcze świeżym małżeństwem, z niewielkim stażem, dlatego wystarczy tylko podmuch wiatru, aby naruszyć relację. Przypisany jest do niej także żółty kolor, a wśród charakterystycznych dla tej rocznicy kamieni jest złota biżuteria. 

Jak obchodzić papierową rocznicę? 

Pierwsza rocznica ślubu to doskonała okazja, by przeżyć ślubne emocje jeszcze raz! Oprócz obejrzenia ponownie ślubnego albumu warto się zaskoczyć. Nie zdziwcie się, gdy znajomi lub rodzina urządzą imprezę-niespodziankę. Możecie też spędzić ten dzień tylko we dwoje – romantyczny wyjazd, a może przygoda, która przysporzy wam tyle emocji, co dzień ślubu? Oto kilka naszych propozycji na spędzenie pierwszej rocznicy ślubu. 

 • Zaskakująca randka – kolacja w ciemności, skok na bungee a może lot balonem? 
 • Ożywione wspomnienia – odwiedźcie miejsce, w którym się poznaliście, albo które wybraliście na swoje pierwsze wakacje; 
 • Sesja zdjęciowa – może nie mieliście sesji ślubnej, bądź narzeczeńskiej? Pierwsza rocznica ślubu to doskonała okazja, żeby zatrzymać wspomnienia na dłużej. 

Pomysły na dekoracje 

Impreza? A może uroczysty obiad z rodziną lub znajomymi? Przy takim wydarzeniu warto wyjątkowo ozdobić dom! Powieście wspólne zdjęcia albo dekoracje tematyczne. A może powtórka ze ślubu? W końcu przysięgać sobie miłość aż do śmierci można każdego dnia! Oto, co z pewnością ci się przyda: 

 • balony 
 • konfetti 
 • rośliny i kwiaty 
 • dekoracje stojące 
 • zdjęcia 
 • świece 
 • dekoracje stołowe 
 • akcesoria tematyczne (jeżeli wasza impreza ma jakiś motyw przewodni) 

Pierwsza rocznica ślubu – pomysły na prezent dla męża 

Z prezentem ślubnym było łatwo, ale co kupić dla męża na pierwszą rocznicę ślubu? Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli należycie do osób, które uwielbiają świętować, warto naprawdę zastanowić się nad wyjątkowym prezentem. W końcu to wasza pierwsza rocznica! Później świętować będziecie zapewne dopiero bardziej okrągłe, jak np. 5 rocznica ślubu, albo 10 rocznica ślubu. Jeśli jednak nie należycie do tych, którzy hucznie obchodzą wydarzenia, wystarczy niewielki prezent. Sprawdźcie kilka naszych podpowiedzi. 

 1. Wspólny wyjazd

  Pomyśl, czy twój mąż nie wspominał o wymarzonej destynacji. Może warto zrobić sobie weekendowy wypad, który przypomni wam czasy podróży poślubnej? 
 2. Wymarzone cacko

  Większość mężczyzn to gadżeciarze. Jeśli chcesz ucieszyć swojego męża, może rozejrzyj się za nowym komputerem, zintegrowanym pilotem albo smartfonem? 
 3. Aż do kolejnej rocznicy

  Ciekawym pomysłem jest też własnoręcznie wykonanie kart z życzeniami do spełnienia, które twój mąż będzie mógł wykorzystać w dowolnym momencie. Na kartach napisz np. “wymarzona randka”, “weekend z kolegami”, albo “dzień bez sprzątania”. Mogą być poważne, ale mogą być też mocno humorystyczne! 

Pierwsza rocznica ślubu – pomysły na prezent dla żony 

A co na pierwszą rocznicę ślubu dla żony? Podsłuchaj lub podpytaj koleżanek, o czym ostatnio rozmawiały. Może to komplet biżuterii od znanej projektantki, albo robot kuchenny? A może sam widzisz, że Twoja żona potrzebuje relaksu i najlepszym pomysłem okaże się weekend w SPA? Spróbuj pokombinować i sprawić, że pierwsza rocznica ślubu będzie naprawdę wyjątkowym dniem. 

Oczywiście prezent może być także tematyczny, związany z symbolem rocznicy, czyli papierem. To bardzo popularny trend, który pary często wykorzystują, gdy chcą pogłówkować nad prezentem. W końcu niełatwo kupić podarunek z papieru! 

Upominki na papierową rocznicę dla pary 

Twoi znajomi obchodzą pierwszą rocznicę ślubu? Chcesz ich obdarować czymś wyjątkowym? Sprawdź nasze pomysły na prezenty dla par! 

 • dekoracje lub rośliny do domu 
 • gadżety do domu 
 • karty podarunkowe 
 • skrzynka życzeń 
 • książki 
 • dobry alkohol 

Pomysły na papierowe prezenty 

Jak już wspomnieliśmy, na każdą rocznicę przypada dany motyw. Przykładowo 15 rocznica ślubu jest kryształowa, zaś 40 rocznica ślubu to rubinowe gody. Zanim jednak dojdziemy do tak szlachetnych, czeka nas pierwsza rocznica ślubu. Jej symbolem jest papier, więc możesz poszukać prezentów wykonanych właśnie z tego materiału. Przedstawiamy ci 3 gotowe pomysły, które na pewno sprawią radość drugiej osobie. 

 1. Kartki – możecie kupić gotowe lub wykonać je własnoręcznie. Złóżcie sobie życzenia na rocznicę ślubu, napiszcie też, co w drugiej osobie najbardziej doceniacie i za co jej dziękujecie. 
 1. Listy – jeśli wolicie dłuższą formę, napiszcie romantyczne listy. Pokażcie, co wspólnie przeżyliście przez ten rok. 
 1. Album – możesz w nim zamieścić zdjęcia, ale także stworzyć scrapbook z innymi papierowymi wspomnieniami, np. biletami do kina czy paragonem za pierwsze wspólne zakupy. 

Życzenia na pierwszą rocznicę ślubu 

Masz już prezent? Czas na życzenia! Oto garść pomysłów dla drugiej połówki lub świętującej pary. Dołącz je do podarunku lub wyrecytuj ukochanej osobie o poranku. 


Kochanie! Dokładnie w tym dniu, rok wstecz, przysięgaliśmy sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Z tej okazji życzę Ci, aby te trzy obietnice były dla nas zawsze ważne,

abyśmy się kochali i spędzili kolejne lata w zdrowiu i miłości! 


W rocznicę Waszego ślubu moi kochani, 

Życzę abyście szczęściem zostali obdarowani. 

Wspomnień cudownych i pięknych chwil. 

Wasze małżeństwo i miłość jest dla 

innych drogowskazem. 

Dziękujemy, że pokazujecie nam jakie 

życie piękne jest we Dwoje. 


Tak niedawno – Państwo Młodzi! 

A dziś para ta obchodzi; 

papierową już rocznicę, 

więc z całego serca życzę: 

niechaj związek trwa w miłości 

a w nim zawsze radość gości. 

Droga życia będzie prosta 

i ominie każda troska. 


Drodzy Jubilaci! 

W tak pięknym dniu, jakim jest rocznica Waszego 

ślubu życzymy Wam wszelkiej pomyślności, radości 

z życia które przeżyjecie w zdrowiu i dostatku. 

Z okazji święta Waszego 

życzenia wszystkiego najlepszego: 

Uśmiech niech zawsze w Waszych sercach gości, 

Niech każdy dzień dostarcza maksimum radości. 

Aby problemy świata Was kochani omijają, 

a wszyscy w bliscy bardzo Was kochają, 

Bo jak nikt na tym świecie, Wy na to zasługujecie! 


Czas świętować pierwszą rocznicę ślubu! Mamy nadzieję, że nasze rady okazały się pomocne. Jeśli chcesz się zainspirować, zajrzyj na Westwing – znajdziesz tam o wiele więcej pomysłów!