Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Pralka z kobiecą ręką obracającą pokrętłem

Kolejny raz spieszysz się rano do pracy i okazuje się, że w szafie brakuje czystych ubrań? Czas w końcu zrobić pranie ale nie do końca wiesz jak się za to zabrać? To jedna z tych domowych czynności, bez których po prostu nie można się obejść. Co więc trzeba wiedzieć o praniu, by robić to dobrze i skutecznie, ekonomicznie, dbając przy okazji o środowisko? Poniżej krótki poradnik!

Podstawowe zasady prania w pralce – organizacja prania

Jeśli do tej pory pralka była tym sprzętem domowym, którego unikałeś, to teraz czas, żeby się z nią zapoznać. Zajrzyj do instrukcji lub bezpośrednio na monitor pralki i sprawdź jakie programy oferuje posiadany przez Ciebie sprzęt. Kolejnym krokiem będzie segregacja ubrań! Dowiedz się, co nakazują poszczególne oznaczenia prania na odzieży, a będziesz wiedział, jak dbać o swe ubrania. Dowiesz się także, w jakiej temperaturze należy je prać lub prasować, jaki cykl prania wybrać oraz jak je suszyć.

Zalecamy pranie ubrań na lewej stronie. Dotyczy to zwłaszcza rzeczy posiadające dekoracja lub nadruki. Dzięki temu podczas prania dekoracje ubrań nie będą się ocierać ani o bęben pralki, ani o inne ubrania i nie narazimy ich na wytarcie czy urwanie niektórych elementów. Delikatne elementy garderoby, które mogą się rozciągnąć, włóż do specjalnych siatek (można je kupić w każdej pralni) lub do poszewek na poduszki.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, która należy wykonać przed praniem to dokładne sprawdzenie kieszeni! Nie ma nic gorszego niż pozostawiona w nich chusteczka, która po praniu jest na każdym ubraniu.

Segregacja prania

Zanim rozpoczniesz pranie posegreguj ubrania. Podziel je na cztery grupy: białe, jasne i ciemne kolory oraz rzeczy do prania ręcznego lub delikatnego w pralce. Pamiętaj, że osobnego prania wymaga też pościel i ręczniki. W tym przypadku nie zapomnij zapiąć poszewki – unikniesz tym samym wielkiego kołtuna z mokrej pościeli.

Warto także segregować ubrania pod kątem tkanin z jakich są uszyte. Rzeczy delikatne wymagają najdelikatniejszych programów piorących, zwykle w niskich temperaturach i z małą prędkością odwirowań.

Chcesz uniknąć, stosu prania, który musisz segregować? Wyznacz w domu jedno miejsce w którym umieścisz trzy kosze na bieliznę. Możesz od razu na koniec dnia odpowiednio dzielić rzeczy wg ustalonych kryteriów.

Temperatura prania

Odpowiednie ustawienie temperatury prania jest bardzo ważne. Jeśli wyprałbyś zwykłe ubrania w temperaturze 60 stopni, to prawdopodobnie straciłyby swój kolor i odkształciły się. Należy pamiętać, że rzeczy o intensywnych kolorach pierzemy w niższych temperaturach. Dlatego też najbezpieczniejszą temperaturą do prania ubrań jest 30/40 stopni. Wyjątek stanowią ręczniki. W tej sytuacji wskazane jest pranie w wysokich temperaturach (nawet 90 stopni!) w celu wygotowania bakterii, które się na nich znajdują.

Naturalne środki do prania

Bardzo ważne w procesie prania są środki piorące. Powinniśmy je dobierać stosownie do rodzaju tkanin, barwy i stopnia zabrudzenia. Proszki do prania lepiej dopierają plamy, podczas gdy płyny mniej niszczą tkaniny. Polecamy ekologiczne środki piorące, które nie tylko mniej agresywnie wpływają na nasze pranie, ale są też łagodne dla środowiska. Możesz także zrobić własny, domowy proszek do prania. Poniżej przepis!

Domowy proszek do prania

Czego potrzebujesz:

  • ½ szklanki płatków mydlanych lub startego szarego mydła
  • 1 szklanka sody kalcynowanej tzw. sody piorącej
  • 1 szklanka boraksu
  • dla uzyskania konkretnego zapachu, możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego

Wszystkie składki dokładnie wymieszaj i umieść w pudełku lub puszce. Proszek gotowy do użytku!

Teraz, kiedy już wiesz jak zorganizować swoje cotygodniowe pranie, wierzymy że zawsze będziesz mieć zapas świeżych i czystych ubrań w szafie!