Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Przechowywanie kosmetyków w koszu zawieszonym na wieszaku

Uporządkowana przestrzeń dobrze wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to nie tylko ogólnego porządku ale również organizacji rzeczy w szafkach i szufladach. Czy wiesz, że prawidłowe przechowywanie kosmetyków to znaczna oszczędność pieniędzy? Dlaczego? Mamy dla Ciebie odpowiedź!  

Przechowywanie kosmetyków do makijażu i pielęgnacji  

Podobnie jak przechowywanie żywności lub przechowywanie przypraw – dobra organizacja akcesoriów i produktów w łazience, skutkuje zachowaniem ich właściwości i możliwością zdrowego użytkowania przez długi czas. Kosmetyki w łazience przybierają przeróżne formy i konsystencje. Są to: olejki, żele, balsamy, kremy, musy czy płyny micelarne. Przechowywanie ich w odpowiednich organizerach, szafkach i rozplanowanych szufladach może pomóc Ci w porządkowaniu przestrzeni. Zanim jednak przejdziesz do pracy – sprawdź daty przydatności wszystkich kosmetyków. Stosowanie starych kosmetyków może powodować trądzik i zaczerwienienia. Jak widzisz właściwe przechowywanie w łazience jest bardziej istotne niż może Ci się wydawać.  

W jakich pomieszczeniach przechowywać kosmetyki? 

Każde sprzątanie zacznij od segregacji. Kosmetyki podziel ze względu na ich przeznaczenie: osobno posegreguj kosmetyki do twarzy, w inne miejsce odłóż kosmetyki do pielęgnacji ciała, jeszcze gdzie indziej te do włosów. W idealnym scenariuszu, wszystkie kosmetyki powinnyśmy przechowywać w zacienionym miejscu, z dala od wody i dostępu światła. Szampony, płyny i emulsje do mycia ciała najwygodniej mieć jednak pod ręką. Co ciekawe, każdy rodzaj kosmetyku ma konkretne wytyczne dotyczące przechowywania. Zazwyczaj są podawane w treści ulotki dołączanej do specyfiku lub widnieją bezpośrednio na jego opakowaniu.  

Toaletka w sypialni – idealna do przechowywania kosmetyków 

Toaletka kojarzy się z odrobiną luksusu, spokoju i czasu dla siebie. Która z kobiet nie chciałaby mieć własnej? To również idealne miejsce do przechowywania kosmetyków, zwłaszcza tych do makijażu. Ten funkcjonalny element wyposażenia wnętrz pomoże zachować w porządku i posegregować liczne damskie akcesoria. Liczne szuflady wyposaż w organizery. Możesz podzielić je na kategorie: pudry, podkłady, paletki itp.  

Jakich kosmetyków nie warto przechowywać w łazience? 

Nieodpowiednie miejsce do przechowywania kosmetyków do makijażu i pielęgnacji ciała sprawiają, że szybciej one wysychają, zanieczyszczają się, brudzą, „łapią” bakterie, a niekiedy nawet miękną. 

W łazience nie warto przechowywać kosmetyków i akcesoriów, które chłoną wilgoć. Przykładem będą tu pędzle do makijażu. Ale i nie tylko! Uwielbiasz dobre perfumy? Lepiej przechowywać je w sypialni lub wyeksponować na półce, gdzie panują lepsze warunki. Nadmiar wilgoci i wysoka temperatura źle wpływa na ich jakość. Podobnie jest z kosmetykami do makijażu oraz lakierami paznokci. Lakiery wymagają przechowywania w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Dodatkowo nie powinieneś w łazience przechowywać leków. Szczególnie dotyczy to miejsc otwartych, takich jak półka czy regały. Lepszym pomysłem będzie znalezienie wolnej, alternatywnej przestrzeni w szafce, np. w przedpokoju lub kuchni. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas organizacji kosmetyków w łazience? Nie powinieneś trzymać w niej maszynek, żyletek i elektroniki. Wysoka wilgotność w tym pomieszczeniu powoduje, że zachodzą rdzą i nie nadają się do użycia. 

Przechowywanie kosmetyków – 5 wskazówek 

Wszystkie rzeczy w Twoim domu wymagają odpowiedniej organizacji. Nieważne czy jest to przechowywanie butów, przechowywanie zabawek czy porządkowanie łazienki – jeśli wszystko ma swoje odpowiednie miejsce nacieszysz się tym znacznie dłużej! Zwłaszcza kosmetyki powinny być przechowywane w odpowiedni sposób, bo tylko wtedy zachowają dobrą jakość na dłużej. Światło, wysoka temperatura czy wilgotność – to tylko niektóre z niekorzystnych czynników, które wpływają na efektywność i trwałość kosmetyków. Mamy dla Ciebie 5 wskazówek, które ułatwią Ci przechowywanie kosmetyków

  1. Wyznacz jedno właściwe miejsce do przechowywania kosmetyków i trzymaj się tego, by zawsze był w nim porządek. Pomyśl o przegródkach, tak, aby osobno przechowywać kosmetyki do makijażu oczu, lakiery do paznokci oraz szminki czy błyszczyki. 
  1. Pędzle, gąbeczki czyść po każdym użyciu. Na włosiu zbierają się drobnoustroje, więc malowanie twarzy brudnym pędzlem, może powodować problemy skórne. Oprócz codziennego, szybkiego czyszczenia, raz na tydzień zafunduj swoim pędzlom kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu.  
  1. Niektóre kosmetyki mogą być przechowywane w lodówce. Dzięki niższej temperaturze hamowany jest rozwój bakterii, a schłodzenie sprzyja wzrostowi efektywności niektórych kosmetyków np. kremów czy serum, a także kosmetyków organicznych i dermokosmetyków.  
  1. Jeśli nie masz możliwości trzymania kosmetyków gdzie indziej niż w łazience, nie trzymaj ich na wierzchu. Możesz zapakować je do pojemników, wiklinowych koszy czy organizerów lub schować do szafki. 
  1. Perfumy przechowuj w stałej temperaturze pokojowej, z dala od światła i najlepiej w pozycji pionowej. Rzadko używane perfumy przechowuj w lodówce. 

Przechowywanie kosmetyków – tego unikaj 

Przechowywanie kosmetyków to nie lada sztuka. Wiesz już gdzie najlepiej je trzymać i jak segregować, ale czego warto unikać? Największym wrogiem kosmetyków jest para wodna. Para wodna z prysznica czy wanny, może szybko zniszczyć główne składniki aktywne zawarte w formule kosmetyku, nie wspominając o tym, że parne pomieszczenie to idealna pożywka dla rozwoju pleśni i grzybów. Z kolei kosmetyki do pielęgnacji twarzy mogą zmieniać swoją konsystencję i tracić swoje właściwości.  

Kolejnym błędem jest przechowywanie kosmetyków na wierzchu. Łapią one kurz i brud, który później przenosimy na nasze ciało i twarz. Nie powinnaś również trzymać kosmetyków na słońcu i w wysokich temperaturach. Pewnie nie raz szminka pozostawiona w torebce w lato po prostu Ci się rozpłynęła.  

Kremy powinno się przechowywać w lodówce w szklanych słoiczkach. Z kolei nakładać je używając szpatułki. Nigdy palców. Na nich przenosimy najwięcej bakterii.  

Najlepsze sposoby na organizację kosmetyków 

Każda kobieta ma chociaż garstkę kosmetyków. Nie ważne, czy do pielęgnacji, czy do makijażu każde z nich potrzebuje odpowiedniej organizacji. Chcąc, aby Twoje szafki były zorganizowane, a wykonywanie makijażu, czy pielęgnacji przebiegało szybciej, powinnaś poukładać swoje kosmetyki w odpowiedni sposób. Dlatego też mamy dla was najlepsze sposoby na organizację kosmetyków. 

Make-up 

W łazience możesz przechowywać kosmetyki pielęgnacyjne, te do makijażu lepiej jest zostawić w toaletce lub sypialni, w miejscu suchym i zaciemnionym. Do przechowywania pędzli do makijażu wybierz kubek lub szklankę. Możesz wykorzystać też ozdobne pojemniki na długopisy. Świetnie sprawdzą się także na: kredki do oczu, eyelinery, błyszczyki. Na pudry i podkłady sprawdzą się wiklinowe i plecione koszyki, które bez problemu umieścisz w szufladach.  

Kremy, kosmetyki do pielęgnacji, perfumy  

Aby Twoje ulubione produkty pielęgnacyjne mogły długo służyć, muszą być chronione przed tlenem, kurzem i bakteriami. W przeciwnym razie może się szybko utlenić. Dobrze jest też nie wyrzucać nakrętki zamykającej krem. Perfumy i kremy najlepiej przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, a nawet w lodowce.  

Przechowywanie kosmetyków, tak jak przechowywanie biżuterii, ma ogromne znaczenie w ich późniejszym użytkowaniu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia organizacja. Jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad – zarejestruj się na Westwing gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie i cała gama inspiracji do stworzenia pięknego i zorganizowanego domu.