Krzesła ogrodowe

Krzesła ogrodowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Krzesła ogrodowe-poradnik Westwing

Właściciele ogrodów mają niesamowite szczęście – niezależnie od pory roku mogą spędzić nieco czasu na „własnym” świeżym powietrzu! Ogród jest miejscem do odpoczynku po pracowitym dniu, ale także do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Czy istnieje coś lepszego niż leniwe popołudnie przy grillu? Bogato zastawiony stół będzie przyciągać gości, a wygodne krzesła ogrodowe pozwolą w pełni czerpać radość ze wspólnie spędzonego czasu.

Wygodne krzesła ogrodowe

Prawdziwy relaks jest możliwy wyłącznie wtedy, kiedy krzesła ogrodowe będą dobrze dobrane do stołu, zwłaszcza pod względem wysokości siedzisk. Każdy gość powinien mieć możliwość przysunięcia się do blatu. Dla większej wygody niższych osób można dokupić dodatkowe akcesoria, takie jak pokrowce lub poduszki, które podniosą siedzisko. Dzięki nim można dostosować krzesła ogrodowe do każdego użytkownika, dodatkowo powiększając jego komfort.

Należy także zwrócić uwagę na jakość wykonania krzeseł ogrodowych. Powinny być trwałe i stabilne oraz praktyczne. Ważne jest również to, by wyglądały estetycznie. Meble ogrodowe są podstawą aranżacji przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie czy na tarasie. Dobrze, kiedy pasują do stylu całego domu, można jednak stworzyć zieloną oazę w całkowicie odrębnym klimacie. Dobrym pomysłem może być także wygodny fotel ogrodowy. Dodaj miejscu bardziej naturalnego i ciepłego charakteru i postaw fotel w kącie, niedaleko stołu i krzeseł.

Krzesła ogrodowe w nowoczesnym stylu

W minimalistycznych aranżacjach ogrodu dobrze sprawdzą się krzesła ogrodowe w nowoczesnym stylu. Ciekawym uzupełnieniem zestawu wypoczynkowego mogą być na przykład krzesła ogrodowe z aluminium w żywych kolorach. Turkusowy, pomarańczowy, czerwony, żółty, granatowy – warto postawić na wyraziste barwy i dowolnie eksperymentować łącząc je ze sobą. Oryginalna kompozycja złożona z mebli w różnych odcieniach tego samego koloru czy kontrastowe barwy? Każdy pomysł jest dobry! Do nowoczesnego ogrodu doskonale pasować będą zwłaszcza krzesła z półprzezroczystego pleksi lub włókna szklanego. Z kolei miłośnikom prawdziwie designerskich dodatków na pewno przypadną do gustu krzesła pokryte luminescencyjnym materiałem świecącym w ciemności.

Klasyka, praktyczność czy nowoczesność?

Eksploatacja krzeseł ogrodowych jest przeważnie wyjątkowo intensywna, dlatego źle dobrane szybko stracą nie tylko swój urok, ale także walory użytkowe. Należy pamiętać, że krzesła ogrodowe są wykorzystywane w terenie odkrytym, więc są też narażone na różne warunki atmosferyczne – deszcz i słońce mogą być bezlitosne. Warto więc przenieść je na zimę do suchego pomieszczenia, gdzie przetrwają okres wilgoci i bardzo niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak śnieg czy mróz. Może to być składzik na narzędzia czy garaż.

Krzesła ogrodowePrzed wyborem materiału warto się zastanowić, gdzie zamierzamy postawić krzesła ogrodowe. Jedne dobrze sprawdzą się w miejscu wilgotnym i chłodnym, a inne lepiej poradzą sobie na słonecznym patio. Należy pamiętać, że nie każde krzesło jest odporne na czynniki atmosferyczne. Niektóre meble mogą być bardzo wrażliwe.

Krzesła ogrodowe rattanowe i wiklinowe są jednymi z najpopularniejszych mebli przeznaczonych do wypoczynku w ogrodzie. To bardzo estetyczne, wygodne i stylowe krzesła. Jedynym minusem jest to, że są bardzo podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niezabezpieczone odpowiednim impregnatem bądź farbą, będą szybko wchłaniały zabrudzenia, które trudno później usunąć. Sporo czasu trzeba więc poświęcić na ich konserwację, jednak dzięki temu przez lata będą wyglądać jak nowe! Najlepiej na zakończenie każdego sezonu oczyścić wszystkie krzesła ogrodowe szmatką nasączoną delikatnym detergentem (w razie potrzeby powinno się użyć również środków grzybobójczych), a kiedy zupełnie wyschną, zabezpieczyć powierzchnię odpowiednim impregnatem lub farbą przeznaczoną do konserwacji rattanu.

Krzesła ogrodowe z technorattanu są znacznie bardziej wytrzymałe i wymagają dużo mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Do złudzenia przypominają materiał naturalny. Są jednak znacznie bardziej odporne na wilgoć, słońce i różnice temperatur. Ich kolorystyka jest bogatsza i lepiej znosi działanie promieni UV. Krzesła ogrodowe wykonane z najwyższej jakości materiałów mogą pozostać na zewnątrz przez cały rok. Niestety, zwykle mają znacznie wyższą cenę od tych rattanowych czy wiklinowych.

Krzesła ogrodowe z drewna będą idealne dla miłośników klasyki. Do wyboru jest wiele rodzajów drewna – od krajowych gatunków drzew, takich jak twarde dąb, modrzew czy robinia oraz miękka i łatwa w obróbce sosna, po materiały bardziej egzotyczne. Polskie krzesła będą się wyróżniać wysoką estetyką i naturalnością, ale są mniej trwałe niż te z drzew egzotycznych, takich jak tek, eukaliptus czy meranti, które lepiej znoszą ciężkie warunki atmosferyczne i dłużej zachowują swoje walory estetyczne oraz użytkowe. Krzesła drewniane będą również wymagać odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji – najlepiej stosować odpowiednie preparaty olejowe, które wystarczy użyć raz w roku.

Krzesła ogrodowe metalowe, stalowe i aluminiowe są bardzo solidne i znakomicie sprawdzą się w ogrodzie. By zapewnić sobie odpowiedni komfort siedzenia, należy je uzupełnić o miękkie poduszki na krzesła ogrodowe. Aluminiowe siedziska są dużo lżejsze od pozostałych i nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji. Żeliwne lub metalowe, jeśli nie zostały pokryte specjalną powłoką proszkową, mogą czasami wymagać dodatkowego zabezpieczenia farbami przeciwkorozyjnymi.

Plastikowe krzesła ogrodowe są lekkie, łatwe w pielęgnacji i mają niską cenę. Niestety, najczęściej nie wyglądają zbyt elegancko, a ich kolor szybko blaknie. Cieszą się jednak niesłabnącą popularnością, a ich jakość i wybór rosną każdego roku. Bardziej elegancką alternatywą dla plastikowych krzeseł ogrodowych będą te wykonane z włókna szklanego. Ich stylistyka jest znacznie bogatsza, a kolorystyka odporna na działanie promieni UV. Są jednak stosunkowo drogie w porównaniu do klasycznych mebli z plastiku.

Krzesła hamakowe. To bardzo ciekawy i oryginalny pomysł na krzesła do ogrodu, o ile istnieje możliwość podwieszenia ich na gałęzi lub innym stelażu. Przed zakupem należy jednak sprawdzić, czy materiał jest odpowiednio mocny i stosunkowo odporny na promienie UV. W przeciwnym razie może popękać lub stracić kolor już po pierwszym sezonie.

Nadchodzące promocje