Szukaj

Meble skandynawskie

Sortuj
547 Produkty
Sortuj

Skandynawskie meble - poznaj jeden z najpopularniejszych stylów

Biel kojarzy się z czystością, lekkością i prostotą, taki też jest design oraz meble skandi. To styl dla wszystkich, którzy lubią złapać głęboki, ożywczy oddech, przekraczając próg własnego domu. Stonowane barwy, naturalne materiały i wysmakowane formy ukoją zmysły domowników. Choć Skandynawia kojarzy się z zimnem, to skandynawskie wnętrza są ciepłe i przytulne.

Skandynawskie meble i modne dodatki

Komponując designerskie wnętrze w stylu skandynawskim nie możesz przejść obojętnie obok stylowych dodatków inspirowanych nordyckim stylem. To one ostatecznie zadecydują o charakterze wnętrza i nadadzą aranżacji wyjątkowego charakteru. Projektanci wnętrz w stylu scandi często sięgają po naturalne i ekologiczne materiały. Dzięki wyjątkowej fakturze i naturalnemu pięknu potrafią nadać prostym formom wyjątkowy wyraz. Do skandynawskiego wnętrza idealnie dopasują się jutowy dywan czy futrzane poduszki dekoracyjne. Klasyczne drewniane detale takie jak zegary ścienne lub drewniane lampy nadadzą aranżacji uroku i stworzą przytulną atmosferę pośród minimalistycznych mebli.

Meble skandi - prostota drewna, jasność barwy

Styl skandynawski to jasne barwy, prostota, uniwersalność i ekologia. Ten styl wprost uwielbia naturalne materiały. Jego faworytem jest surowe, jasne drewno. Pozbawione ozdobników szafki, stoły, stoliki kawowe i krzesła mają geometryczne, nieskomplikowane kształty. Niektóre bywają lekko zaokrąglone, nawiązując do trendu organicznego. Na wygodnych kanapach i fotelach zazwyczaj goszczą jasne obicia z lnu czy owczej wełny. Podłogę zdobią deski – mogą być w kolorze naturalnego drewna lub pokryte olejną, białą farbą. Aranżację może uzupełnić wiklinowy lub drewniany koszyk.

Współcześnie styl skandynawski charakteryzują dwa podstawowe nurty aranżacyjne. Pierwszy to ten bardziej sielski i przytulny, łączący drewno z ludowymi akcentami bądź przecieranymi meblami w stylu shabby chic. Drugi jest zdecydowanie bardziej minimalistyczny, nawiązujący do nowoczesnych wnętrz. Futurystyczne kształty mebli przeplatają się z dodatkami w klimacie industrialnym. Oprócz drewna, prym wiodą kolorowy plastik i chłodny metal. Oba nurty wciąż jednak silnie łączy ogrom przestrzeni, funkcjonalności i światła.

Meble skandi – kolory i wzory

Wszystkie meble w stylu skandynawskim są harmonijnym połączeniem prostoty i stonowanych barw. Zwykle zachowują kolor naturalnego drewna lub są malowane na biało. Meble tapicerowane otula się szarościami, brązami i niezastąpioną bielą. Nie oznacza to, że styl skandynawski jest monochromatyczny. Jasne meble stanowią jedynie bazę, którą mogą uzupełnić kolorowe dodatki. Wzory na skandynawskich meblach raczej nie występują, tu też stosuje się zasadę wyważonego minimalizmu.

Meble skandi– materiały

Meble w stylu skandynawskim zawsze wykonuje się z naturalnych materiałów. Najpopularniejsze jest tu oczywiście drewno – skandynawskie bogactwo. Szafy, stoły i krzesła tworzone między są innymi z jasnej olchy i buku. Styl skandynawski szczególnie ceni też drewno sosnowe. Powierzchnię mebli zabezpiecza się bezbarwnym lakierem, aby jak najlepiej wyeksponować naturalną fakturę surowca – sęki i słoje. Popularnym rozwiązaniem jest też malowanie wybranych fragmentów mebla białą farbą. Takie połączenie tworzy ciekawy, kontrastowy efekt.

Meble skandi - szafy i szafki

Design szaf, komód i regałów z nutą scandi może wydać się niezbyt wyszukany. Tak jak wszystkie meble w stylu skandynawskim, pozbawione są dekoracyjnych elementów. Ich głównym zadaniem jest służenie właścicielowi wnętrz. Mają być pojemne i funkcjonalne.

Meble skandi - łóżka i sofy

Łóżka i sofy w stylu skandynawskim to meble, które mają zapraszać do komfortowego relaksu. Zwykle są duże i miękkie. Sofa stanowi centralny punkt każdego salonu, to tu odpoczywają domownicy i biesiadują zaproszeni goście. Dlatego musi być solidna i piękna. Ramy łóżek bywają proste i niekiedy sprawiają wrażenie nieco surowych. Skandynawowie wychodzą bowiem z założenia, że tym, co ma być komfortowe jest materac. Dlatego rodzimi producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych, bardziej miękkich i funkcjonalnych modeli. Styl skandynawski duży nacisk kładzie na wykorzystanie tekstyliów z naturalnych tkanin.

Meble skandi - krzesła i stoły

Skandynawskie stoły są duże, drewniane i proste. Są synonimem solidności. Swoim wyglądem nie mogą przyćmić najważniejszego elementu skandynawskich aranżacji. Mowa o krzesłach w stylu scandi, które znane są na całym świecie. To tutaj projektanci popuszczają wodze fantazji. Ciężko tu mówić o właściwej dla stylu prostocie, gdyż takie siedziska mają zwykle żywe kolory i wyszukane kształty. Meble tapicerowane są skórą lub pochodnymi lnu i bawełny. Często zdarzają się krzesła na trzech nogach, a hitem są krzesła na biegunach. Wszystkie są miękkie i komfortowe. Meble skandi to połączenie przytulności, delikatnych kolorów, funkcjonalności oraz designu z najwyższej półki.