Prezenty dla dzieci

Prezenty dla dzieci

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Prezenty dla dzieci-poradnik Westwing

Prezenty dla dzieci

Erich Fromm, światowej sławy psycholog i filozof, niejedno powiedział na temat natury ludzkiej. Wśród wielu mądrych zdań wypowiedział też jedną prostą prawdę: „Dawanie samo w sobie jest doskonałą radością”. O ile powszechnie panuje przekonanie, że otrzymywanie prezentów jest wielką frajdą, o tyle warto równocześnie docenić przyjemność, jaka płynie z obdarowywania. Szczególnie wtedy, gdy oczekiwany lub nieoczekiwany prezent jest przyjmowany z prostoduszną wdzięcznością. Taką, jak szczera radość dziecka. Kogo nie wzruszy uśmiech na buzi zachwyconego prezentem dzieciaka?

Ktoś równie mądry powiedział kiedyś, że sztuka obdarowywania nie polega na tym, by dawać dużo, lecz by dawać odpowiednio. Dzieci potrzebują dobrych prezentów, a dorośli potrzebują dobrych pomysłów na prezent. Rzecz w tym, by prezenty były pożądane, piękne i stanowiły źródło fantastycznej zabawy, a równocześnie były mądre - rozwijające, inspirujące, adekwatne do wieku i umiejętności dziecka. Dlatego też, gdy zbliżają się urodziny, imieniny czy pojawia się jakakolwiek okazja, by kupić dziecku prezent, warto zastanowić się nad wyborem dobrej, wartościowej zabawki.

Prezenty dla dzieci

Dzieci chcą się bawić. I kiedy są małe, świat zabawek to dla nich wszystko – i bardzo dobrze, niech się bawią, taki to przywilej wieku. Dzieci uczą się bawiąc. Bezwiednie poznają świat od pierwszych chwil. Niemowlę uczy się o grawitacji, gdy wymachuje pierwszą grzechotką, którą weźmie samodzielnie do rączki. Ćwiczy koordynację zmysłów wodząc oczyma za wiatraczkiem lub girlandą ruchomych maskotek zawieszonych przy wózku. Rozwija świadomość własnego ciała przewalając się i turlając po miękkiej edukacyjnej macie wzbogaconej gryzakami, światełkami, dzwoneczkami. Do raczkowania zachęca tocząca się piłka. Do chodzenia – popychany wózek z maskotkami lub lalkami.

Wybierając prezenty dla dzieci, warto poznać ich potrzeby, umiejętności i charakter. Kogo ucieszy słodki miś–przytulanka? Kogo klocki? Dla kogo idealna będzie lalka z zestawem ubranek? A komu przyda się gra planszowa? Warto kierować się rzeczywistymi zamiłowaniami dziecka – wtedy prezent na pewno będzie udany.

Od niemowlaka do przedszkolaka

Kolorowy balonik lub kręcąca się karuzela-pozytywka sprawią, że nawet najmłodsze niemowlę nie będzie się nudzić. Wszelkiego typu grzechotki i gryzaki są idealne dla dzieci kilkumiesięcznych. Przytulanki sprawdzają się w każdym wieku. Dla dzieci, które są na tyle duże, by samodzielnie siedzieć w kąpiel, źródłem wielkiej radości są gumowe kąpielowe kaczuszki i przelewowe wiatraczko–karuzele. Książeczki, zestawy klocków i instrumenty muzyczne to doskonały pomysł na prezent dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Prezenty dla dzieci: sportowe wyzwania

Dla kochających ruch na świeżym powietrzu dobrym prezentem będą różne akcesoria i ubrania sportowe, na przykład:

 • łyżwy
 • buty do wspinaczki
 • skakanka
 • okulary do pływania
 • zegarek wodoodporny
 • plecak
 • śpiwór
 • kask

Przed zakupem warto dokładnie wypytać rodziców o wzrost dziecka i rozmiar ubrań, jaki nosi. Prezent może nawiązywać do bieżących zainteresowań malucha lub być zachętą do spróbowania czegoś nowego. W przypadku większych okazji zawsze można też pomyśleć o obdarowaniu nie tylko dziecka, ale i jego rodziców. Nic tak nie motywuje jak możliwość wspólnego uprawiania sportu całą rodziną!

Prezenty dla dzieci: coś dla odkrywców

Dzieci, które chodzą już do szkoły, ucieszą się z prezentu, który pomoże im w dalszym odkrywaniu świata. Idealne sprawdzą się akcesoria umożliwiające poznawanie świata przyrody, praw fizyki, poszerzające znajomość geografii lub historii. Własne labolatorium kosmetyczne? Zestaw do produkcji perfum? A może mini-rakieta? Dla każdego znajdzie się coś wyjątkowego! Dobrym sposobem na poznanie zainteresowań dziecka jest wspólna wizyta w muzeum techniki i sprawdzenie, co najbardziej przyciąga jego uwagę. Oto kilka pomysłów na naukowe prezenty dla dzieci:

 • laboratorium chemiczne z odczynnikami
 • zestaw do tworzenia kosmetyków
 • zestaw do nauki elektroniki
 • mikroskop
 • generator Van de Graaff’a
 • teleskop
 • zestaw do robienia magicznych sztuczek
 • miniaturowy wulkan
 • rysujący robot

Prezenty dla dzieci: literackie inspiracje

Kolorowa książka pełna ciekawych opowieści to zawsze prezent bezcenny. W końcu nic tak nie rozwija wyobraźni i nie poszerza horyzontów. Komiksy i mangi też mają swoich entuzjastów. Znalezienie pozycji odpowiedniej dla wieku i zainteresowań dziecka może być nie lada wyzwaniem. Zawsze warto kupować książki przeznaczone dla dzieci o rok lub dwa starszych. Maluchy szybko się i uczą, i nawet jeśli początkowo przeczytanie całej opowieści może wymagać pomocy rodziców, już wkrótce będą w stanie stawić czoła temu wyzwaniu samodzielnie. Uniwersalnym rozwiązaniem są książki edukacyjne, ułatwiające naukę w szkole. Większości dzieci przypadną też do gustu książki przygodowe i detektywistyczne oraz literatura fantasy.