Szukaj

Stoliki kawowe szare

Stoliki kawowe - must-have każdego domu

Szare stoliki kawowe są ostatnio bardzo modne. W salonie można na nich zgromadzić kolekcję dekoracji, odłożyć czytane książki albo odstawić filiżankę z kawą czy herbatą. Te nieduże meble przydają się na co dzień, a jednocześnie mają wielką moc aranżacyjną. Za ich pomocą można ukoronować wystrój, podkreślając styl, który w nim dominuje.

Szare stoliki kawowe najchętniej wybierane są do aranżacji nowoczesnych. Prosta forma, a także uniwersalna, stonowana barwa to gwarancja wnętrzarskiej harmonii. Miłośnicy minimalizmu chętnie sięgają po najprostsze stoliki kwadratowe, prostokątne albo okrągłe. Z kolei wielbiciele nowoczesnej awangardy wybierają efektowne modele z tworzywa sztucznego. Jednak szarość to nie tylko styl modern! Również zwolennicy klasycznego designu znajdą szary stolik kawowy dla siebie. Model na kabriolowych bądź toczonych nóżkach, pomalowany szarą farbą, to klasyczny design w odświeżonej, współczesnej formie.

Szary stolik w kilku odsłonach

W zależności mieszkania, szary stolik kawowy będzie różnił się designem i materiałami, z jakich został zrobiony. W klasycznym salonie dobrze może wyglądać mebel rustykalny. Warto wybrać model z półeczką na dole, na której można położyć prasę czy pilot do telewizora. Z kolei do industrialnych wnętrz najlepiej wybrać prostokątny szary stolik, z prostą, stalową ramą i blatem z litego drewna. Dobrze będzie wyglądał również model o szklanym pulpicie. W nowoczesnym salonie najlepiej prezentują się meble wykonane z drewna i metalu oraz dekoracje ze stali nierdzewnej i matowego szkła. Do takiego wnętrza idealnie pasuje niewielki, okrągły szary stolik kawowy w ciemnopopielatym odcieniu.

Do małych salonów lub mieszkań warto wybrać rozkładany szary stolik z drewna lub wysokiej jakości laminowanej płyty. Jest to świetne rozwiązanie do niewielkich przestrzeni, gdzie trudno jest pomieścić zarówno stół i nieduży stolik kawowy.

Szare stoliki w futurystycznym salonie

Innym, ciekawym pomysłem na aranżację salonu jest sięgnięcie po koncepcje futurystyczne. Póki co nie są one zbyt popularne, lecz coraz częściej można spotkać wielbicieli takich wnętrz. Styl futurystyczny charakteryzuje się meblami o nieregularnych kształtach i lakierowanej na wysoki połysk powierzchni. Nie ma w nim miejsca na drewno, wyposażenie i akcesoria wyprodukowane są z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej i włókna szklanego. Kolorystyka opiera się na trzech podstawowych barwach: bieli, czerni i szarości.

Bogactwo materiałów

Zarówno design, jak i materiał mają ogromne znaczenie w przypadku każdego mebla. Stolik kawowy szary może być wykonany z kilku surowców:

  • Drewno – wybór dla miłośników klasyki. Drewniany szary stolik kawowy świetnie prezentuje się w aranżacjach klasycznych i prowansalskich. Modele subtelnie postarzane można też włączyć do wystroju industrialnego. Ogromną popularnością cieszą się stolik kawowe na skośnych drewnianych nóżkach zwieńczone szarym blatem.
  • Tworzywa sztuczne – nowoczesne technologie pozwalają wytwarzać meble o nietuzinkowych formach. Stolik kawowy szary z tworzywa sztucznego to najlepszy tego przykład. Dostępne są modele o opływowych formach, w kształcie spłaszczonej elipsy albo składające się z kilku połączonych ze sobą „klocków”. Bardzo ciekawie wygląda model zbudowany z jednej masywnej, asymetrycznej nóżki, którą przykrywa szklany blat.
  • Metal – cienkie metalowe pręty połączone w lekką optycznie całość to prawdziwy hit aranżacji wnętrz od kilku sezonów. Metalowy szary stolik kawowy świetnie prezentuje się zarówno w wersji minimalistycznej, czyli na planie sześcianu bądź prostopadłościanu, jak i bardziej rozbudowanej – na przykład z promieniście rozchodzącymi się prętami w podstawie.

Szare stoliki kawowe a kolor sofy

Każdy stolik kawowy powinien być dopasowany do innych elementów wystroju – a już szczególnie do sofy. Jakie barwy kanapy najlepiej prezentują się w sąsiedztwie szarego stolika kawowego?

  • Czerń – kolor czarny to świetny sprzymierzeniec szarości. Obie barwy nawzajem się równoważą, a zarazem tworzą atrakcyjną wizualnie kompozycję. Dlatego obok czarnej sofy warto ustawić stolik kawowy w odcieniu szarości.
  • Biel – biała sofa najbardziej polubi towarzystwo stolika w odcieniu jasnoszarym.
  • Beż – beżowa sofa jest wyjątkowo chętnie wybierana zarówno do aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych. Razem z szarym stolikiem kawowym stworzy stonowany, a jednocześnie przyciągający wzrok duet.
  • Niebieski – od pastelowego błękitu po głęboki granat. Każdy odcień niebieskiego świetnie komponuje się z szarością.

Drobne meble i akcesoria potrafią nietuzinkowo przyprawić aranżację. Najlepszy tego przykład stanowią szare stoliki kawowe – praktyczne na co dzień, a przy tym.