Stoły drewniane

Lepsze zakupy w aplikacji
Ściągnij teraz
Stoły drewniane to meble, bez których nie wyobrażamy sobie aranżacji kuchni lub jadalni oraz życia rodzinnego i towarzyskiego. Stół to nie tylko przedmiot. To miejsce, do którego zawsze chce się wracać. Przy stole gromadzimy się każdego dnia. Bez wątpienia stół emanuje ciepłem, którego inne meble mogą mu jedynie pozazdrościć. Wybór stołu, który stanie w naszej kuchni lub jadalni, jest więc sprawą znaczącą. Warto dołożyć wszelkich starań, by nasz stół był produktem solidnym, wykonanym z materiałów najwyższej klasy i zaprojektowanym zgodnie z prawidłami współczesnego designu. W końcu miejsce tak ważne dla funkcjonowania całego domu, jakim jest kuchnia, powinno być ozdobione meblem nietuzinkowym. Na co zwrócić uwagę kupując stoły?
Drewno to jeden z tych materiałów, które towarzyszą człowiekowi od zawsze. Dostępność surowca oraz jego stosunkowo łatwa obróbka i wytrzymałość sprawiły, że przez tysiąclecia było ono jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wyrobu niemalże wszystkiego: od zabawek, poprzez biżuterię, aż po domy i fortyfikacje obronne. Nic zatem dziwnego, że w pewnym momencie naszej historii zaczęto je wykorzystywać do wytwarzania mebli. Zaczęło się od tych zupełnie podstawowych: krzeseł, łóżek i właśnie stołów. Co ciekawe, stół należy do tych przedmiotów, których forma na przestrzeni wieków nie ulegała zmianie.
Choć stolarze mają do dyspozycji naprawdę dużą liczbę gatunków drewna, w naszej szerokości geograficznej największą popularnością cieszą się meble sosnowe. Przyczyną tego stanu rzeczy jest bezproblemowy dostęp do surowca, a także łatwość jego obróbki. Drewno to jest niezwykle wdzięcznym materiałem do produkcji mebli, włączając w to stoły i krzesła. Fakt, iż pod wpływem światła zmienia ono swoją kolorystykę (pokrywa się szlachetną patyną), dodaje mu z pewnością atrakcyjności. Kolejnym atutem sosny jako materiału na drewniany stół jest jej stosunkowo niska waga. W efekcie, sosnowe stoły i krzesła są wyjątkowo lekkie w transporcie i idealnie nadają się dla osób, które lubią częste przemeblowania.
Drugi materiał, z którego przeważnie wykonany jest stoły: drewno, to dąb. To królewskie drzewo rośnie niezwykle powoli, dlatego też w przeszłości wyroby z drewna dębowego były uważane za wyjątkowo cenne. Stół dębowy będzie idealnym meblem wielopokoleniowym. Wyższa cena zakupu zwróci się wielokrotnie dzięki nadzwyczajnej trwałości drewna, z którego nasz stół będzie wykonany.
Stół kuchenny dębowy, podobnie jak inne meble wykonane z tego szlachetnego drewna, będzie służył i cieszył oko przez długie lata. Trwałość to największa zaleta dębiny. Oprócz niej, warto także wymienić:
Stół z jasnego drewna to eleganckie rozwiązanie do wnętrz utrzymanych w ciepłych tonacjach. Jasne gatunki drewna takie jak jesion czy klon wspaniale wpisują się w skandynawskie, przytulne wnętrza. Nadają się też do jasnych pomieszczeń, w których podkreślą świeżość i przejrzystość aranżacji.
Stoły z jasnym drewnianym blatem stanowią też niezwykły kontrast dla ciemnej aranżacji podłogi. Stół z jasnego drewna zgra się z turkusowym dywanem lub chodnikiem. Doskonale wyglądać przy nim będą też ciemne, brązowe krzesła.
Jasny drewniany blat jest świetną propozycją nie tylko do salonu. Pięknie zaprezentuje aranżacjach kuchni lub kuchni połączonej z jadalnią za pomocą okna, przy którym ustawione są hokery. Wniesie odrobinę porządku do funkcjonalnej kuchni i optycznie powiększy pomieszczenie.
Stoły i inne meble dębowe zwykle mają masywną budowę i lekko rzeźbione elementy. To sprawia, że pasują do aranżacji z klasyczną nutą. Stół dębowy pasuje także do kuchni angielskiej, a w wersji bielonej — do prowansalskiej. W kuchniach z nowocześniejszą duszą stół dębowy może stać się kontrapunktem dla minimalistycznych mebli. Coraz częściej produkuje się dębowe stoły drewniane o minimalistycznej formie. Takie meble pasują do wszystkich nowoczesnych aranżacji, w których na pierwszym miejscu stawia się trwałość i jakość wykonania wyposażenia.
Otaczający umywalkę blat narażony jest na stały kontakt z odpryskującą wodą. Ze względu na to szafki łazienkowe najczęściej przykrywa się blatami kamiennymi. Obecnie, dzięki zaawansowanym procesom obróbki drewna oraz specjalnym mieszankom lakierów i impregnatów, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nieco urozmaicić wystrój łazienki. Odpowiednio zabezpieczony blat nie będzie wchłaniał wilgoci i będzie odporny na wypaczanie. Dębowe blaty są idealną propozycją dla osób ceniących praktyczny i ponadczasowy design. Są wytrzymałe, stabilne, a jednocześnie eleganckie. Można je też wielokrotnie odnawiać nakładając nową warstwę lakieru lub oleju do drewna.
Blaty z drewna dębowego są idealnym dodatkiem do kuchni. Są stabilne i odporne na zarysowania. Można zestawić je z klasycznymi szafkami o tradycyjnym designie, na przykład w ciepłym, beżowym kolorze. Aranżację warto uzupełnić o inne elementy drewniane, takie jak panele ścienne lub lampy, a także dodatki wykonane z wikliny — praktyczne kosze i osłonki na doniczki. Dzięki takim zabiegom kuchnia zyska przytulny, rustykalny charakter. Jeżeli zależy nam na bardziej nowoczesnym wnętrzu, blat z drewna warto połączyć z szafkami o wykończonych na wysoki połysk frontach.
Drewno to bardzo trwały i elegancki materiał. Warto wybierać do domu zrobione z niego meble, np. stoły drewniane.