Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.
Szukaj

Tekstylia i Dywany: jedwab

Sortuj
31 Produkty
Sortuj

Tekstylia i dywany jedwabne – postaw na szlachetność i klasę

Jedwab to jeden z najszlachetniejszych i najdroższych materiałów dlatego też tekstylia i dywany jedwabne świadczą nie tylko o tym, że chcemy otaczać się rzeczami trwałymi i w dobrym gatunku, lecz także o tym, że mamy wysokie wymagania związane z estetyką tego, co nas otacza. Ubrania uszyte z jedwabiu są niezwykle wygodne i przewiewne, a jednocześnie fantastycznie wyglądają. Coraz częściej stosuje się tę wytworną tkaninę także w aranżacjach wnętrz, szyjąc z niej liczne dodatki, które sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych nie tylko w stylu orientalnym. Tekstylia i dywany jedwabne można dopasować do wnętrz w każdym stylu, który stawia na elegancję i klasę. Wzory na jedwabiu często malowane są ręcznie, co tylko podwyższa wartość wyrobów i sprawia, że stają się nietuzinkową dekoracją niemal w każdym wnętrzu. Skąd pochodzi jedwab? Jak zastosować go w aranżacji? Podpowiadamy!

Jedwab – krótka historia

Jedwab to proteinowe włókno oraz nazwa tkaniny, która jest z niego uszyta. Legenda głosi, że jedwabne włókno odkryła cesarzowa z dynastii Si Ling, jeszcze w starożytnych Chinach. Podobno kokon jedwabnika wpadł jej przez przypadek do filiżanki z herbatą. Władczyni zauważyła wtedy, że można z niego wyciągnąć bardzo delikatną lecz mocną nić, którą udało jej się zwinąć. Podobno wtedy zrodził się pomysł, by wykorzystać jedwabniki do produkcji takich wyjątkowych nici. Jak głosi opowieść, owa cesarzowa była nazywana boginią jedwabników, hodowała je i była założycielką pierwszych warsztatów tkackich.

Początkowo tkanina jedwabna była używana przez artystów jako płótno, na którym malowano obrazy. Jedwab stosowany był także jako podkład w sztuce kaligrafii. Potem zaczęto szyć z niego ubrania i używać go również we wnętrzach.

Materiał ten stał się także bardzo ważny dla chińskiej ekonomii i był podstawą handlu wymiennego z sąsiednimi krajami – od niego wzięła się nazwa „Jedwabny szlak”. W Europie poznano jedwab w IV w. p.n.e. za sprawą Aleksandra Wielkiego, który przywiózł tę luksusową tkaninę z podróży. Początkowo Chińczycy bardzo strzegli tajemnicy procesu produkcji jedwabnych włókien. W końcu jednak sekret hodowli jedwabników i wytwarzania jedwabiu został wykradziony i zaczęto produkować materiał również w krajach sąsiadujących, takich jak Japonia, jak również w Indiach, a potem w Europie, na przykład w Hiszpanii oraz we Włoszech.

Tekstylia i dywany jedwabne w aranżacji wnętrz

Jedwab doskonale sprawdza się w aranżacji mieszkań. Tekstylia i dywany jedwabne stosowane są we wnętrzach w stylu glamour, szczególnie często w jego pałacowej wersji. Są też swoistym must-have stylu orientalnego, a we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych jedwabne dodatki stanowią delikatnie barwne i szykowne zwieńczenie surowej aranżacji.

  • Tapety z jedwabiu - bardzo popularne i porządnie wykonane są tapety z tajskiego jedwabiu, wytwarzane głównie w manufakturze „Jim Thompson”, nazwanej od jej założyciela, amerykańskiego architekta wnętrz, który w latach pięćdziesiątych osiadł na stałe w Tajlandii i, jak mówią mieszkańcy Bangkoku, uratował przemysł jedwabniczy w tym kraju. Jim Thompson spopularyzował tajski jedwab na całym świecie, a tapety wytwarzane w jego fabrykach wyróżniają się przepięknym wzornictwem i misternym wykonaniem. Sam założyciel firmy niestety zaginął podczas jednej ze swoich górskich wędrówek w Malezji, a jego przepiękny, tradycyjny tajski dom jest teraz otwarty dla zwiedzających. Można w nim podziwiać nie tylko jedwabne tapety, lecz i narzuty, poduszki oraz firany wykonane z jedwabiu.
  • Dekoracyjne dodatki jedwabne będą dobrze prezentować się nie tylko we wnętrzu urządzonym w azjatyckim stylu. Miłośnicy minimalizmu mogą zawiesić w oknach lejące, jednokolorowe cienkie firany, które idealnie będą się komponować z monochromatycznym wnętrzem pełnym przestrzeni. Natomiast fanom stylu boho na pewno przypadną do gustu kolorowe, ręcznie malowane poduszki, które ułożone na kanapie, nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter.
  • Dywany z jedwabiu należą do najbardziej ekskluzywnych produktów z tego materiału, taką samą pozycję mają w grupie dywanów z włókien naturalnych, do której należą. Czasem mówi się o nich „jedwabne kobierce”. Są niezwykle miękkie i połyskliwe. Natomiast dzięki dużej gęstości tkania wyróżniają się także dużą trwałością. Dywany jedwabne są antystatyczne (odpowiednie więc dla alergików), lekkie, nie tracą kolorów, są odporne na zabrudzenia. Z jedwabiu wykonuje się wysokiej jakości dywany orientalne: irańskie, pakistańskie, indyjskie. Można znaleźć tradycyjne dywany z efektownym wzorem czy też bardzo nowoczesne o prostej formie.

Luksusowe tekstylia i dywany jedwabne tkane są ręcznie, co również zwiększa ich wartość, trzeba więc o nie odpowiednio dbać – najlepiej takie wyroby oddać w ręce specjalistów w pralni.

Odkryj naszą szeroką ofertę tekstyliów i dywanów jedwabnych na Westwing i kup swój ulubiony model!