Poduszki

Poduszki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Poduszki-poradnik Westwing

Trudno wyobrazić sobie dom bez poduszek – służą do spania, siedzenia, jako oparcie lub ozdoba. Muszą być wygodne, zdrowe i piękne. Są wszędobylskie – znajdą drogę do każdego pomieszczenia. Czasami otaczane są uczuciem – wielu ludzi ma swoje ukochane jaśki, które towarzyszą im niemal od dzieciństwa. Poduszki bardzo różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz rodzajem materiałów użytych do ich produkcji. Jak dobrać idealną poduszkę do spania? Jaka najlepiej będzie nadawała się do siedzenia? Czy poduszek może być za dużo?

Poduszki zapewniają dobry sen, pozwalają zadbać o kręgosłup, ocieplają i upiększają wnętrza. Trudno o bardziej praktyczny dodatek do domu. Kilka nowych poduszek to również najszybszy sposób na całkowite odmienienie wnętrza. Dodadzą charakteru nawet najprostszym wnętrzom – dzięki nim z łatwością można wygonić z mieszkania nudę. Wybierz, które z poduszek pasują do Twojego wnętrza.

poduszki boho

Historia do poduszki

Pierwsze zachowane poduszki pochodzą z Mezopotamii z ósmego tysiąclecia p.n.e. Zachowały się do dziś, ponieważ były wykonane… z drewna. Kilka tysięcy lat później na podobnych poduszkach kładli głowy egipscy faraonowie oraz chińscy cesarze. Miękkich poduszek zaczęli używać dopiero Grecy i Rzymianie, drewniane poduszki są jednak do dziś popularne w wielu krajach Dalekiego Wschodu.

Poduszki bardzo długo pozostawały dobrem luksusowym, dostępnym tylko dla najzamożniejszych. Dopiero w XVII wieku zaczęły zyskiwać większą popularność. Wtedy też zaczęto używać poszewek. Tak niezbędna dziś poduszka zaczęła jednak być masowo produkowana i używana dopiero w ciągu zeszłego stulecia!

poduszki dla dzieci

Zdrowe i wygodne poduszki do spania

Po ciężkim dniu najmilej jest przytulić głowę do poduszki i smacznie zasnąć. Żeby zapewnić sobie zdrowy i regenerujący sen, trzeba jednak wybrać odpowiednią poduszkę. Od jej kształtu, wypełnienia oraz pokrycia zależy nie tylko komfort snu, ale także zdrowie kręgosłupa, skóry twarzy oraz dróg oddechowych.

  • Poduszki wypełnione puchem są bardzo wygodne i praktyczne. Dobrze odprowadzają wilgoć, dzięki czemu wygodnie śpi się na nich również podczas letnich upałów. Do wypełnienia poduszek używa się zwykle puchu gęsiego (najwyższej jakości), kurzego lub kaczego. Nieco tańszą alternatywą dla puchu jest pierze, czyli mieszanka puchu i piór. Wbrew często powtarzanej opinii poduszki wypełnione puchem lub pierzem wcale nie są niewskazane dla alergików. Wystarczy odpowiednio dbać o ich czystość i regularnie je wietrzyć, żeby uniknąć uczulenia, którego przyczyną są zwykle roztocza, a nie pierze.
  • Poduszki z wypełnieniem jedwabnym są wyjątkowo luksusowe i nadzwyczajnie wygodne. Ich ogromną zaletą jest antystatyczność – nie przyciągają kurzu i nie powodują elektryzowania się włosów. Podobne właściwości mają nieco tańsze poduszki z wypełnieniem wełnianym.
  • Ostatnio dużą popularność zyskują poduszki wypełnione ziarnami gryki, orkiszu lub łuskami prosa. Są uważane za szczególnie dobre dla zdrowia – stanowią stabilne oparcie dla karku i pozytywnie wpływają na cerę.
  • Poduszki wypełnione syntetycznymi surowcami wysokiej klasy nie ustępują dziś jakością tym wypełnionym naturalnymi surowcami. Szczególnie popularne są poduszki z wypełnieniem piankowym. Pianka jest surowcem oddychającym i doskonale dopasowującym się do kształtu ciała śpiącego.

Na komfort snu wpływa nie tylko wypełnienie poduszki – bardzo ważne jest również to, z jakiego materiału wykonane jest jej pokrycie. Najpopularniejszym wyborem jest bawełna, która przepuszcza powietrze i dobrze wpływa na skórę. Bardzo dobrze sprawdzają się również len, wełna oraz jedwab. Lepiej jest natomiast unikać pokryć z tkanin syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza i łatwo się elektryzują.

Wielkość i kształt poduszki do spania mają największy wpływ na zdrowie kręgosłupa. Dlatego wybierając poduszkę, warto pamiętać o tym, żeby nie była ona zbyt duża – powinna opierać się na niej tylko głowa, a nie ramiona. Jest to szczególnie ważne w przypadku poduszek dla dzieci. Mały jasiek o wymiarach 40×40 cm jest najzdrowszym wyborem. Dla osób cierpiących na bóle pleców najlepszym wyborem będą poduszki ortopedyczne wypełnione pianką. Zapewniają one prawidłowe oparcie dla kręgosłupa podczas snu.

poduszki antyalergiczne

Poduszki dekoracyjne do salonu

Kolorowe, ozdobne poduszki rozrzucone w artystycznym nieładzie na sofie w salonie mogą zupełnie odmieć oblicze całego wnętrza. Niezależnie od stylu wnętrza, wybierając poduszki dekoracyjne, warto postawić na obfitość i różnorodność. Cztery, pięć, sześć poduszek w różnych kolorach ożywi każdy salon i nada mu bardziej przytulny charakter.

Barwne, orientalne poduszki to must have dla wielbicieli stylu boho – dla nich poduszek nigdy za wiele. Powinny być wzorzyste, haftowane i bardzo wesołe. W domach na Bliskim Wschodzie lub w Afryce Północnej poduszki można znaleźć wszędzie – na kanapach, fotelach, ławach, krzesłach, łóżkach, a nawet podłodze. We wnętrzach w stylu boho można śmiało mieszać poduszki w różnych stylach i kolorach – ich bogactwo sprawi, że salon zamieni się w komnatę jak z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Poduszkową dekorację warto uzupełnić o inne oryginalne tekstylia – haftowane, orientalne narzuty, koce, zasłony i kilimy.

Niezależnie od stylu wnętrza warto wziąć sobie do serca jedną zasadę powtarzaną przez wszystkich projektantów wnętrz – poduszki źle czują się w kompletach. Nawet w najbardziej klasycznym salonie warto pozwolić sobie na odrobinę poduszkowego szaleństwa i spontaniczności!

Poduszki do siedzenia – na krzesła i zamiast krzeseł

Tapicerowane krzesła są miękkie i wygodne, trudno jednak utrzymać je w czystości. Dlatego dobrym wyborem są krzesła drewniane lub wykonane z tworzyw sztucznych, na których kładzie się specjalne poduszki do siedzenia. W razie potrzeby można je z łatwością zdjąć, uprać i przewietrzyć. Tego rodzaju poduszki powinny mieć specjalne tasiemki, którymi można przymocować je do krzesła, lub antypoślizgowe spody.

Fotele w salonie można zastąpić poduchami do siedzenia. Mogą to być duże, okrągłe lub kwadratowe pufy, wyjątkowe popularne są również worki do siedzenia. Są one bardzo zdrowe dla kręgosłupa, a jednocześnie tak wygodne, że nie chce się z nich wstawać – będą idealnym miejscem na popołudniową drzemkę. Duże poduszki w kształcie pufów lub worków mogą zastąpić również kanapę, a wielbiciele stylu japońskiego powinni zastąpić poduszkami także krzesła w jadalni.

Poduszki towarzyszą codziennym przyjemnościom – w sypialni układają do snu, w salonie pozwalają na odpoczynek, a w kuchni lub jadalni zapewniają wygodę podczas jedzenia. Nie wolno nie doceniać wygodnych poduszek – bez nich te drobne radości tracą urok. Zainspiruj się i znajdź idealne poduszki do każdego wnętrza.