Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Zbliżenie biura domowego z niebieskimi ścianami

Kolory w biurze mają bardzo duży wpływ na wyniki naszej pracy i motywację do działania, dlatego nie należy ich lekceważyć. Ulepszanie przestrzeni biurowych za pomocą przemyślanej kolorystyki przynosi korzyści zarówno dla naszego samopoczucia, jak i jakości pracy. Ci, którzy otaczają się przyjemnymi kolorami w domu lub w biurze, są bardziej opanowani i produktywni. Harmonijna atmosfera w miejscu pracy sprawia, że człowiek zaczyna dzień z pozytywną energią i nastawieniem.

Kolory w biurze: jak wybrać kolor?

Coraz więcej uwagi poświęca się tworzeniu przemyślanych koncepcji kolorystyki w nowoczesnym biurze. Zarówno prywatne gabinety jak i obszerne powierzchnie korporacyjne, czy strefy coworkingowe powinny być dobrze zaprojektowane. Stworzyliśmy dla Ciebie zbiór pomocnych wskazówek dotyczących doboru kolorów w przestrzeniach biurowych:

 • Eksperci zalecają kombinację co najmniej trzech odmiennych odcieni ścian w biurze.
 • Przy aranżacji biura należy pamiętać, że jeden kolor powinien być dominującym (co nie oznacza, że ma być ostry), a pozostałe dwa odcienie stanowią wówczas jego spokojne tło lub są łagodnymi akcentami. J
 • Ale jeśli połączenie trzech barw to dla Ciebie zbyt wiele, możesz również zdecydować się na połączenie dwóch. W takim przypadku zasada jest dokładnie taka sama – jeden kolor w biurze powinien wyróżniać się na tle drugiego

Znajdź odpowiednią farbę ścienną do swojego biura

Kącik biurowy na korytarzu, eleganckie biuro w domu, funkcjonalne biurko w sypialni lub pokoju dziennym – opcji jest wiele. Dzięki odpowiednim barwom można z łatwością wydzielić miejsce pracy w każdej przestrzeni. Istotny będzie dobór takich tonacji, które sprzyjają motywacji i produktywności. Wnętrza o świadomie dobranych kolorach ścian są harmonijne, a co za tym idzie, panuje w nich atmosfera sprzyjająca pracy.

Barwy w miejscu pracy powinny tworzyć spokojny nastrój, a także dawać poczucie równowagi i ładu. Pojedyncze akcenty czy wzory kolorystyczne na większych, jednolitych powierzchniach ściennych to ciekawy koncept, który w korzystny sposób ożywi każdą biurową przestrzeń.

 • Jakie barwy będą najlepsze do Twojego biura?

Chłodne kolory są stonowane, eleganckie i mocno formalne. Dobrze łączyć je z cieplejszymi akcentami. Zastosowanie chłodnej kolorystyki w małym pomieszczeniu daje wrażenie optycznego powiększenia.

Ciepłe kolory tworzą zdecydowanie przyjazną i miłą atmosferę. Mają działanie stymulujące i harmonizujące. Nadają się one szczególnie do pomieszczeń, w których zazwyczaj siedzimy.

Naturalne kolory łączone z białymi odcieniami promieniują komfortem i spokojem.

Eksperymentuj z kolorystyką Twojego biura!

Domowe biuro jest tak samo częścią Twojego mieszkania, jak każdy inny pokój. Eksperymentuj z kolorystyką, miksując dwa lub trzy odcienie w spójny schemat. Sprawdź, jakie barwy warto wykorzystać w domowym biurze i dowiedz się, co one symbolizują i jak działają na otoczenie.

 1. Żółty

  Żółty jest kolorem kojarzącym się ze słońcem i radością, dlatego wprowadza do wnętrza przyjemną aurę ciepła. Przełamuje chłodne, stonowane barwy.
 2. Pomarańczowy

  Pomarańczowy ma działanie stymulujące, więc świetnie nadaje się do biur osób, dla któych rolę główną odgrywa komunikacja.
 3. Czerwony

  Czerwień to kolor pobudzający i wyzwalający energię, więc należy używać go z umiarem .
 4. Niebieski

  Niebieski działa odprężająco i wspomaga pracę umysłową.
 5. Zielony

  Zielony ma działanie regenerujące, koi nerwy i odpręża zmęczone oczy. A do tego ma wiele, pięknych odcieni: szałwiowa zieleń, miętowy czy pistacja.
 6. Biały

  Biały jest neutralnym kolorem, który kojarzy się z czystością i perfekcją.

Kolory w biurze – dokonaj dobrego wyboru

Osobiste preferencje to oczywiście ważny aspekt przy wyborze kolorów. Nie można przy tym ignorować kwestii oświetlenia w biurze – ono  ma również wpływ na optyczne powiększenie przestrzeni. Im więcej światła dziennego, tym lepiej. Jeżeli natomiast jego dostęp jest ograniczony i polegamy na sztucznym oświetleniu, kolory w biurze jakie wybierzemy powinny być w stu procentach przemyślane. Skupmy się wówczas na jasnych, pastelowych barwach, które ocieplą wnętrze i dadzą pożądany efekt przestrzeni.

Przed wdrożeniem konkretnego schematu kolorystycznego w biurze należy przetestować kolory, które chcemy wprowadzić. Jak? Na przykład za pomocą użycia na mniejszej powierzchni ściany próbników, które bez problemu udostępni nam każdy producent. Pomalowany fragment ściany należy sprawdzić w świetle dziennym jak i sztucznym. Takie działanie pomoże ocenić, czy uzyskamy upragniony efekt kolorystyczny w naszym biurze.

Jak widać, wybór kolorów do biura ma znaczenie! To, jaką kolorystykę zastosujesz w swoim domowym biurze, będzie miało w przyszłości wpływ na Twoje samopoczucie podczas godzin poświęconych pracy. Im korzystniejsze barwy, tym większa wydajność pracy i chęć do działania, więc nie lekceważ mocy kolorów.

Znalezłeś już swój ulubiony kolor do biura? Sprawdź nasze pomysły na:

Zanurz się w świecie kolorów i zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych najlepszych poradników, ofert i promocji pomagających tworzyć piękne domy.