Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Aranżacja pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy powinien łączyć potrzeby dziecka oraz rodzica, dlatego musi on być zarówno funkcjonalny jak i radosny. Aranżując pokój malca, zaangażuj  również swoje dziecko w proces projektowania – spytaj się o ulubiony kolor, pokaż mebelki, które chciałby wstawić oraz kolorowe ozdoby na ścianę. Dzięki temu, Twoja pociecha zacznie tworzyć pierwszą więź ze swoim nowym królestwem, z którego nie będzie chciało później wychodzić.

Co należy uwzględnić przy aranżacji pokoju dziecięcego:

  • Wskazówka 1: W tym pokoju ściany są szczególne podatne na zabrudzenia i zarysowania. Dlatego przez ustawieniem mebli, warto rozważyć jej pokrycie ochronną warstwą.

  • Wskazówka 2: Aranżując pokój dziecięcy pomyśl o dywanie! Zapewni on przytulny wygląd pokoju, zapewni dziecku większe bezpieczeństwo. A do tego, dywan jest łatwy w utrzymaniu oraz jednocześnie chroni podłogi przez ewentualnymi zarysowaniami lub uszkodzeniami.

  • Wskazówka 3: Dzieci szybko wyrastają nie tylko z ubrań, ale i wyposażenia pokoju. Dlatego aranżacja pokoju dziecięcego powinna uwzględniać meble, których wysokość można łatwo regulować.

Kolory przyjemne dla dziecięcego oka

Kolory są niezbędnym elementem dziecięcego pokoju, bez względu na to czy są one jaskrawe czy pastelowe. To one pobudzają zmysły Twojej pociechy i tworzą dla niej cudowy świat marzeń. Harmonijny wybór kolorów w pokoju dziecięcym nada mu przyjaznego i bezpiecznego charakteru. Postaw również na tematyczną aranżację pokoju dziecięcego – wesoła dżungla, bajkowy las czy podwodny świat! Również stworzysz piękny pokój, używając uroczych motywów na ścianach, kolorowych dekoracji, które tylko podkreślą wesołą atmosferę tego pokoju! Żółty poprawi Twojemu maluchowi nastrój, z kolei niebieski go uspokoi.

Postaw na solidne materiały

Aranżacja pokoju dla starszego malucha to nie lada wyzwanie dla rodziców. Upewnij się, że meble i akcesoria są wykonane z solidnych materiałów, które są jednocześnie wolne od szkodliwych substacji oraz bezpieczne. Mebelki do takiego pokoju nie powinny mieć ostrych krawędzi i narożników, a poduszki do spania wykonane z bawełny.

Jak najlepiej zabezpieczyć meble, żeby maluchowi nie stała się krzywda?

W przypadku mebli z ostrymi krawędziami oraz ostrymi narożnikami, można zastosować tzw. nakładki ochronne. Na gniazdko elektryczne, łatwo zamontujesz odpowiednie zabepieczenie, a z kolei na drzwiczki lub szafki w kuchni zastosuj zamek magtetyczny lub zabezpieczenie drzwiczek.

Pokój do zabawy z twórczą atmosferą

Twoje dziecko w swoim pierwszym pokoju powinno się być przede wszystkim bezpieczenie oraz komfortowo. Ale również, postaraj się powoli pobudzać kreatywność swojego szkraba poprzez wyposażenie pokoiku w kolorowe obrazki, drewniane klocki lub ukochane pluszaki. W ten sposób, maluch nie będzie się nudził w swoim pokoju.

Funkcjonalne meble

Meble wybierane do pokoju dziecięcego muszać być przde wszystkim wytrzymałe. Dlatego powinny być solidnie wykonane, wielkofunkcyjne oraz bezpieczne. Pokój małego człowieka nie potrzebuje dużo: wystarczy łożeczko, część wypoczynkowa ze stoliczkiem oraz krzesełkami, szafa na ubranka oraz półka na zabawki. Dlatego też, meble wykonywane z naturalnych materiałów są najbardziej optymalnym rozwiązaniem. A półki ścienne nie tylko są sposobem na oszczędzanie miejsca, ale również w utrzymanie porządku.

Dziecięce łóżko 3 w 1

W pokoju każdego dziecka wygodne łóżko to podstawa. Najlepiej sprawdzi się takie, które ma regulowane leżysko. Warto także wybrać mebelek, który można przebudować na tapczan, na którym może spać nawet kilkuletni brzdąc. To prosta metoda, by zaoszczędzić czas i pieniądze.

Bardziej standardowym rozwiązaniem jest klasyczne piętrowe łóżko, pod którym może powstać kącik do nauki bądź zabawy. Urządzając pokój dziecięcy, nie można zapomnieć o ergonomicznym fotelu obrotowym i biurku. Bestsellerem ostatnich lat są fantazyjne modele przypominające dawne sekretarzyki. Półki, szufladki i przegródki poruszają dziecięcą wyobraźnię i… ćwiczą pamięć.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

Wykonując aranżację pokoju dziecięcego, skorzystaj z kolorowych lamp z przeróżnymi motywami, które nadadzą pomieszczeniu radosnego charakteru, ale jednocześnie zapewnią maluchowi dostateczną ilość światła do zabawy lub Tobie do szybkiego posprzątania zabawek. Podczas dekoracji pokoju dziecięcego, puść wodze swojej fantazji, ale także zaangażuj w nią dzieci – poszukajcie razem zabawek, kolorowych lampek lub girland oraz naklejek ściennych!

Zapewnij swojemu malcowi odpowiednie oświetlenie:

  1. Wybierz lampy, które nie świecą za mocno oraz nie zapewniają bezpośredniego światła, ponieważ oczy dzieci są bardzo wrażliwe na mocne światło.
  2. Dodatkowo, znajdź odpowiednie żarówki: przede wszystkim nie powinny sie one nagrzewać, dlatego przy aranżacji pokoju dziecięcego zalecamy wybór żarówek typu LED.
  3. Przymyśl o zamontowaniu małej lampki przy drzwiach wejściowych do pokoju. Dzięki niej, wejdziesz do pokoju, ale Twój malec będzie spał spokojnie.
  4. I na koniec: rozważ wstawienie obok łóżeczka dziecka, małej lampki montowanej w gniazdku elektrycznym. Zapewni ono bezpieczną atmosferę, a jeśli maluch się przebudzi – nie wpadnie on w panikę.

Zarejestruj się na Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na aranżację pokoju dziecięcego oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!