Pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Pokój dziecięcy-poradnik Westwing

„Cudowne dzieci to zazwyczaj dzieci o dużej wyobraźni” – powiedział kiedyś francuski poeta Jean Cocteau. By wzbogacać świat fantazji malucha, od czasu do czasu warto wprowadzić do jego pokoju nieco urozmaicenia. Nowa tapeta lub ciekawe dekoracje będą wspaniałym źródłem inspiracji. W pokoju dziecięcym poszukiwanie skarbów i podróże w czasie to w końcu nic nadzwyczajnego! Jeśli będziemy zachęcać dzieci do twórczej zabawy, wyrosną na ludzi o otwartych umysłach, kreatywnych i ciekawych świata. Dlatego pokój dziecięcy powinien bawić, uczyć i budować poczucie bezpieczeństwa. Zainspiruj się i stworz królestwo dla twojego dziecka!

Pokój dziecięcy – bajkowe inspiracje

Dziecko ma tysiąc pomysłów na sekundę, myśli na głos, a bawiąc się, samo jest dla siebie narratorem. Warto posłuchać, o czym mówi, aby stworzyć wymarzony pokój dziecięcy. Maluch pasjonuje się kosmosem? Naklej na suficie pokoju fosforyzujące konstelacje gwiazdek, a na ścianie namaluj rakietę. Wnętrza nabiorą inspirującego charakteru dla małego astronauty.

Jeśli pokój dziecka znajduje się na poddaszu, z powodzeniem można wykorzystać drewnianą więźbę dachową i zamontować na niej huśtawkę. Pokój dziecięcy w blokowym mieszkaniu również nie musi być nudny, wystarczy odpowiedni wystrój wnętrz. Jeżeli dziecko lubi przyjemne bujanie, doskonałym rozwiązaniem będzie zamontowanie w jego pokoju wiszącego fotela z rattanu lub fotela hamakowego. Konstrukcje takich mebli są lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Najważniejsze jest jednak, by aranżacje w pokoju dziecka były inspirujące i bezpieczne.

Dziecięce łóżko 3 w 1

Gdy pokój dziecięcy jest mały, rozwiązaniem może okazać się meblościanka. Dziś design takich mebli jest bardziej atrakcyjny i funkcjonalny. Dół bryły mebla tworzy zazwyczaj wygodna kanapa połączona z szafkami. Całość wieńczy znajdujące się na wysokości łóżko, do którego prowadzi drabinka.

 

Bardziej standardowym rozwiązaniem jest klasyczne piętrowe łóżko, pod którym może powstać kącik do nauki bądź zabawy. Urządzając pokój dziecięcy, nie można zapomnieć o ergonomicznym fotelu obrotowym i biurku. Bestsellerem ostatnich lat są fantazyjne modele przypominające dawne sekretarzyki. Półki, szufladki i przegródki poruszają dziecięcą wyobraźnię i… ćwiczą pamięć.

Czym ozdobić pokój dziecięcy?

Nowoczesny pokój dziecięcy powinien być pełen akcesoriów, które bawią i uczą jednocześnie. Kolorowe meble to podstawa, jednak dobrze, gdy pokój dziecka wypełniają również inne inspirujące dodatki i dekoracje. Dzieciom zaczynającym przygodę z abecadłem warto zafundować trójwymiarowe litery. To modna dekoracja pokoju i sposób na polubienie alfabetu. Kolorowe litery można ułożyć na przykład w napis „POKÓJ ANI” i postawić w widocznym miejscu. Pokój dziecięcy urozmaici też tablica kredowa. Dzięki niej malec może rozwijać zdolności manualne czy grać z przyjaciółmi w kalambury. Miłośnikom wypraw za miasto i wakacji pod chmurką spodoba się namiot, który można rozłożyć w pokoju dziecięcym. Konstrukcja może przypominać klasyczne indiańskie tipi lub namiot wojskowy. Dzieci uwielbiają ciche zakątki i tajemnicze „bazy”, w których mogą do woli kreować swój własny, fantastyczny świat.

Kolor i wzór na ścianę

Tapeta, fototapeta, a może zwykła farba? Urządzając pokój dziecięcy, nie musimy decydować się wyłącznie na jedno rozwiązanie. Maluchy kochają kolorowe fuzje! Pokój dziecięcy zarówno pod względem wyposażenia, jak i kolorów powinno się dopasować do charakteru i osobowości jego mieszkańca. Gdy podopieczny trochę podrośnie, warto razem z nim urządzić polowanie na kolory.

 

Pokój dziecięcy urozmaicony tapetami i fototapetami to trend prosto z USA. Wzory mogą przedstawiać postaci z ulubionej bajki bądź imitować wrota do baśniowej krainy. Najlepszym rozwiązaniem jest ozdobienie tapetą tylko jednej ściany. Dzięki temu nie zmniejszymy optycznie wnętrza, unikając natłoku wrażeń. Ciekawym rozwiązaniem są także naścienne szablony i napisy. Słynny cytat Pabla Picassa „Każde dziecko jest artystą” można z powodzeniem nakleić nad łóżkiem brzdąca i poprzeć kolekcją dziecięcych rysunków zawieszonych na sznurku.

Tkaniny na wesoło

Urządzając pokój dziecięcy, nie można zapomnieć o tkaninach. Dzieci uwielbiają biegać boso, dlatego warto, aby wstając z łóżka, miały coś ciepłego pod stopami. Designerzy prześcigają się w pomysłach na dziecięce dywany. Ciekawą propozycją może być model z nadrukiem pola do gry w klasy bądź planszy do chińczyka. Wystrój okna w pokoju dziecięcym to również kwestia niebagatelna. Dziewczynki pokochają romantyczne firany z falbanami i drapowane zasłony. Chłopcom może spodobać się firana inspirowana żaglem pirackiego statku. Pokój dziecięcy to także bajecznie kolorowe narzuty i koce. Powinny być przede wszystkim miękkie. Rozłożone na podłodze będą przyjemnym polem zabawy.

Pokój dziecięcy w innym świetle

Dzieci widzą świat zupełnie inaczej niż dorośli. Gra światłem w pokoju dziecięcym może być dla nich niezwykłym spektaklem. Jeżeli dziecko boi się ciemności, problem rozwiąże podwieszany sufit LED-owy. LED-y umieszczone pod gipsową płytą będą dawać łagodne światło, czyniąc pokój dziecięcy bardziej przytulnym. Maluch pokocha zwłaszcza sklepienie imitujące rozgwieżdżone nocne niebo. Nieco inną, lecz równie ciekawą formą oświetlenia mogą okazać się lampy-baloniki. Słowacki projektant Boris Klimek stworzył serię lamp zdających się lewitować pod sufitem. Sznurki, które zwykle służą do ujarzmiania niesfornych aerostatów, w projekcie Klimka są włącznikami światła. Pomysł godny wyróżnienia!

Pokój dziecięcy – Westwing Inspiruje

W magazynie Westwing znajdziesz mnóstwo ciekawych pomysłów i wskazówek, jak sprawić, by pokój dziecięcy był jeszcze piękniejszy. Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dziecięcy? Chcesz wybrać meble i dodatki do pokoju dziecka? Porady na temat krzeseł, stolików, foteli bujanych, huśtawek i łóżeczek odnajdziesz na stronach Westwing. Dodatkowo wywiady z ekspertami i projektantami przybliżą najnowsze trendy i będą źródłem niekończących się, radosnych inspiracji. Dzieci będą zachwycone!

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media

Nadchodzące promocje