Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Mężczyzna wręczający bukiet róż na rocznice w salonie z czerwonymi balonami

Czas leci, a wydaje się jakby to było wczoraj? 5 rocznica ślubu potrafi zaskoczyć! Czy liczba ta ma swoją inną nazwę i symbolikę? Co zaplanować na ten wyjątkowy dzień? Pamiętaj, że najważniejsze to spędzić czas we dwoje. Jeśli jednak poszukujesz inspiracji, mamy dla Ciebie kilka pomysłów na wspólne świętowanie.  

5 rocznica ślubu – znaczenie i symbolika  

Każda kolejna rocznica ślubu przypomina nam o jednym z ważniejszych i szczęśliwszych momentów w naszym życiu. Nazwy rocznic ślubu zostały tak wymyślone, że im dalsza rocznica ślubu, tym większą więź między małżonkami ma symbolizować. Rocznica po 5 latach małżeństwa nazywana jest drewnianą. Zdaniem Emily Post, która wymyśliła nazwy dla rocznic ślubu, 5- letnie małżeństwo można porównać do drzewa, które jest silne, jednak aby przetrwało, żeby je pielęgnować. Dla porównania, pierwsza rocznica ślubu zwana jest papierową, 20 rocznica ślubu porcelanową, 30 rocznica ślubu – perłową, a 40 rocznica ślubu – rubinową!  

5 rocznica ślubu – pomysły na wyjątkową randkę!  

Bawełniana, papierowa, cynowa, srebrna – każda rocznica w tym również 5 rocznica ślubu, zasługuje na to, aby ją uczcić we dwoje. Tak jak lubicie. Wspólne świętowanie pomaga pielęgnować bliskość i przywiązanie partnerów, a także podkreśla wartość chwil spędzonych razem. To Wasze święto i tylko od Was zależy, w jaki sposób będziecie chcieli spędzić rocznicę ślubu: kameralnie, zmysłowo, a może aktywnie lub ekstremalnie?  

 1. Kameralny wieczór we dwoje

  Uwielbiamy takie klimaty. Kolacja (w restauracji a może ta przyrządzona wspólnie?), świece, ulubiona muzyka lub bardziej nieformalnie – piżama, maraton filmowy i ulubiony popcorn. To od Was zależy jak potoczy się ten wieczór. Jeśli na co dzień nie macie czasu dla siebie to idealny moment by nadrobić braki. Podsumujcie 5 lat małżeństwa i zaplanujcie co jeszcze przed Wami!  
 2. Relaksacyjny weekend w SPA

  Kąpiele, masaże i śniadania do łóżka. Nie można sobie wyobrazić bardziej królewskiej rocznicy ślubu. 
 3. Wasz pierwszy raz!

  Nic tak nie łączy jak adrenalina! Co powiesz na wspólny skok ze spadochronem lub widokowy lot balonem?  

Pomysły na dekoracje na 5 rocznicę ślubu 

Skoro 5 rocznica ślubu nazywana jest drewnianą, zadbaj by dekoracja na ten dzień była w podobnym klimacie, zwłaszcza jeśli planujecie spędzić ją w domu. Możesz zaskoczyć swoją druga połówkę wieszając girlandę z waszymi imionami, kupić wyjątkowe wino w stylizowanej butelce czy tort a na nim drewniany trooper.  Tym co buduje klimat są świece, dlatego też nie zapomnij o nich aranżując przestrzeń do świętowania.  

Szablony na zaproszenia na 5 rocznicę ślubu

Jeśli zamierzasz zorganizować przyjęcie z okazji 5. rocznicy ślubu, warto pamiętać o eleganckich, tematycznych zaproszeniach dla gości. Sprawdź szablony, które przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję!

Prezenty na 5 rocznicę ślubu 

Pamiętaj, że prezent na rocznicę związku nie powinien być czymś zwyczajnym, co mężowi czy żonie kupujesz na urodziny, czy święta. Jest to wyjątkowy dzień, w którym każde z Was tak właśnie powinno się czuć. Zadbaj o atmosferę, dopasuj podarunek do charakteru i zainteresowań drugiej osoby. Jeśli chcesz być symboliczny, to prezent na 5 rocznice ślubu możesz powiązać z jej nazwą i obdarować swoją drugą połówkę drewnianym podarunkiem.  

Prezent dla żony  

 • Drewniana szkatułka. Tak jak biżuterii kobiecie nigdy za wiele tak i miejsca do jej przechowywania. Co powiesz na pudełko z grawerem, tłoczone miękkim materiałem chroniącym biżuterię lub inne skarby?  
 • Weekend w drewnianym domku w górach. Kochacie piesze wycieczki? To w drogę! A nie ma nigdzie takich widoków jak w górach!  
 • Dodatki do domu. Oczywiście w klimacie drewna. Nowy stolik, toaletka czy obraz z pewnością zadowoli każdą kobietę.  

Prezent dla męża  

 • Drewniane dodatki. Coraz popularniejsze stają się na przykład drewniane okulary lub zegarki. Istnieją także drewniane muchy do garniturów i smokingów. Fani oryginalnego ubioru i najnowszych nowinek modowych na pewno będą zachwyceni takim podarunkiem. 
 • Drewniane akcesoria. Może coś, co umili wam długie, jesienne wieczory, jak na przykład drewniane szachy, warcaby lub scrabble?  
 • Drzewko bonsai. To wspaniała alternatywa kwiatów dla mężczyzny. Drzewko to może być symbolem Waszej relacji. Partner musi je odpowiednio pielęgnować.  

Życzenia na 5 rocznicę ślubu 

Jeśli bliska Ci para obchodzi swoje złote gody, przed nimi 3 rocznica ślubu, a może świętują pierwszą rocznicę ślubu pokaż, że o nich pamiętasz i prześlij im życzenia na rocznicę ślubu. Ten miły gest z pewnością wywoła uśmiech na ich twarzach. Mamy dla Ciebie kilka propozycji życzeń.  


Z okazji święta Waszego

życzenia wszystkiego najlepszego:

niech każdy dzień dostarcza radości

i uśmiech zawsze w sercach gości,

niechaj problemy Was omijają,

a wszyscy bardzo Was kochają,

bo jak nikt inny na świecie,

Wy na to zasługujecie! 


Tegoroczna rocznica jest drewniana, 

życzę Wam więc, aby miłość, którą czujecie, 

była trwałym i mocnym budulcem Waszego małżeństwa. 


To Wasza piąta ślubu rocznica,

niech zatem szczęścia skarbnica w dniu Waszego ślubu otwarta,

potwierdza, co mówi umowa zawarta.

Wszystkiego, co najpiękniejsze na dalsze lata małżeństwa! 

Wierszyki na 5 rocznicę ślubu 


Na drodze życia są światła i mroki, 

raz szczęście jasne, raz smutek głęboki, 

ale gdy razem się idzie we dwoje, 

łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje, 

więc w dniu 5. Rocznicy życzę drogiej parze, 

by życie im dało wszystko, co w darze dać może: 

szczęście, pogodę, radości, 

razem z uśmiechem wieczystej miłości. 

Bądźcie dla siebie i ziarnem pieprzu, i szczyptą soli. 

I tym, co raduje i tym, co boli. 

Cały czas razem, w miłości rozkwicie. 

Gdy ku jesieni skieruje Was życie. 


Dziś 5. rocznicę ślubu obchodziliście, 

że na dobre i na złe sobie ślubowaliście. 

Wszystko, co tylko miłe na świecie, 

Wszystko, co tylko pomyślność wróży, 

Niech się wam w jedno ogniwo splecie, 

I będzie szczęściem w życia podróży! 

Składamy najszczersze życzenia i gratulacje z okazji 5. rocznicy ślubu.  


Drewniane gody, czyli 5 rocznica ślubu to wyjątkowy powód do celebracji. Zaplanuj coś wyjątkowego dla swojej drugiej połówki i spędźcie ten dzień wspólnie. Jeśli szukasz dalszych inspiracji i pomysłów na liczne okazje, zarejestruj się na Westwing. Mamy dla Ciebie dedykowane kampanie oraz całą gamę inspiracji do stworzenia pięknego domu i prawienia idealnych prezentów.