Autorka bloga Design your home

Dziś przedstawiamy blog Design your home, na którym można znaleźć praktyczne wskazówki wnętrzarskie, smaczki ze świata designu i przegląd lokalnych twórców. Architektkę i autorkę bloga, Aleksandrę Ciesielską zapytaliśmy o jej ulubioną technikę tworzenia koncepcji aranżacji wnętrz – moodboard. Zdradziła nam też kilka sposobów, jak taką tablicę inspiracji zrobić w domu. Poznajcie bloga Design your home!

Absolwentka Architektury na Politechnice Gdańskiej. Ambasadorka dwóch najważniejszych wydarzeń poświęconych designowi w skali kraju – Łodź Design Festival, Gdynia Design Days. Prelegenta m.in. na targach mieszkaniowych MDO w Gdańsku i Krakowie, podczas których systematycznie przeprowadza również warsztaty wnętrzarskie według autorskiego programu.
Od 2015 roku copywriter i autorka bloga wnętrzarskiego Design your home. Na blogu porusza głównie tematy związane z wnętrzami. Prezentuje polskie marki i promuje lokalnych twórców, którzy dzięki swojej pasji i kreatywności budują rynek polskiego designu.
Od niedawna założycielka studia projektowego działającego pod tą samą nazwą co blog wnętrzarski. Z wybory Gdańszczanka, miłośniczka eklektyzmu i dobrego designu, który łączy w sobie funkcjonalizm i estetykę.
wnętrzach i designie. Na blogu poruszane są głównie tematy dotyczące najnowszych trendów wnętrzarskich i praktycznych sposobów na zmianę aranżacji swojego M.

Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna.

Witruwiusz

Migawki z bloga

Zdjęcie z bloga Design your home - salon na poddaszu

Rozmowa z Aleksandrą, autorką bloga Design your home

Co skłoniło Cię do założenia bloga?

Trudno doszukiwać się tu jednej konkretnej odpowiedzi. Wszystko działo się dość spontanicznie, ale początek tej decyzji dała chyba gdzieś skryta i nie do końca zidentyfikowana pasja do architektury wnętrz. Bloga założyłam 5 lat temu, będąc jeszcze w liceum. Potrzebowałam miejsca, gdzie mogłam gromadzić zarówno swoje inspiracje wnętrzarskie, jak i dzielić się nimi z innymi. Początkowo swoje inspiracje gromadziłam na Facebooku pod nazwą Design your home. Z biegiem czasu stał się on jednak niewystarczalny i jedynym rozwiązaniem było założenie bloga.

Prowadzisz warsztaty z tworzenia moodboardów, co najbardziej lubisz w tej technice?

Zgadza się, rok temu zaproponowano mi poprowadzenie warsztatów podczas targów wnętrzarskich. Po przeanalizowaniu docelowej grupy odbiorców doszłam do wniosku, że warsztaty z tworzenia moodboardów wnętrzarskich to strzał w dziesiątkę. Moodboard to doskonała forma do stworzenia koncepcji aranżacji wnętrza. Największą zaletą tej techniki jest fakt, że może go stworzyć tak naprawdę każdy i bez większych nakładów finansowych. Technika ta niesamowicie otwiera umysł na różne rozwiązania wnętrzarskie oraz pomaga zweryfikować nasze oczekiwania i pomysły wobec projektu. Moodboard to inaczej tablica inspiracji, która ułatwia urządzić wnętrze w zgodzie z naszym stylem i potrzebami.

Mogłabyś podzielić się kilkoma wskazówkami, jak samodzielnie w domu wykonać moodboard?

Moodbard to prosty i przyjemny sposób pracy, z którym poradzi sobie dosłownie każdy. Do jego stworzenia potrzebujemy zaledwie białej kartki, magazyny lub katalogi wnętrzarskie, oraz rzetelnej weryfikacji potrzeb i inspiracji dotyczących projektu wnętrza. Kluczem do stworzenia moodboardu jest wybór motywu przewodniego, który będzie towarzyszył całej aranżacji. Może to być np. natura czy złoto, ale to pod ten motyw powinny być dobierane wszystkie kolejne elementy. Warto używać skrawków tkanin, realnych faktur, fragmentów płytek podłogowych, paneli podłogowych, próbek materiałów, które można zdobyć w sklepie z materiałami wykończeniowymi. Nie bój się eksperymentować, wykorzystuj elementy codziennego użytku, które będą odzwierciedlały materiały zastosowane w projekcie. Uruchom wyobraźnię i zacznij tworzyć!

Jakie są Twoje ulubione trendy wnętrzarskie, a które mogłyby nie istnieć?

Cenię sobie minimalizm i style we wnętrzach, które stanowią doskonałą bazę do różnego typu wariacji wnętrzarskich. Nie lubię wnętrz monotonnych, ale nie jestem też zwolenniczką przepychu w stylu glamour. Uwielbiam łączyć ze sobą różne trendy, które razem opowiadają niepowtarzalną historię. Przemawia do mnie również styl eklektyczny, który umożliwia swobodne łączenie elementów rodem z różnych bajek.

Skąd czerpiesz inspiracje do Twoich projektów i wpisów na bloga?

Łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, z czego nie czerpię inspiracji (śmiech). Codzienne życie i miejsca, w których aktualnie przebywam, stają się dla mnie największą inspiracją. Śledzę na bieżąco magazyny wnętrzarskie oraz uczestniczę w targach i wystawach poświęconym największym trendom wnętrzarskim. Nie ukrywam, że podróżując uwielbiam robić research dobrze zaprojektowanych knajp i kawiarni, gdzie mogę zarówno zaspokoić swoje podniebienie, jak i zaczerpnąć nowych inspiracji wnętrzarskich. Najważniejsze jest jednak mieć nieustannie otwarty umysł i potrafić dostrzegać inspiracje, które są na wyciągnięcie ręki.