Lampy stołowe

Lampy stołowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy stołowe-poradnik Westwing

Aranżując oświetlenie salonu lub sypialni, warto zdecydować się na zakup lampy stołowej. Sprawdzi się ona jako lampka nocna, pozwoli również wyodrębnić osobne strefy mieszkalne w dużym pomieszczeniu. Tego rodzaju oświetlenie jest nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo dekoracyjne, dlatego powinno być starannie dobrane do stylu aranżacji.

Lampy stołowe do salonu

Lampy stołowe w roli oświetlenia dodatkowego często ustępują popularnością lampom podłogowym i kinkietom. Warto jednak znaleźć w salonie miejsce na dekoracyjną lampę stołową.

Ceramiczna lampa stołowa, o podstawie malowanej we wzory kwiatowe, doskonale będzie komponować się z aranżacją w stylu vintage. Do efektownej podstawy najlepiej jest wybrać dopasowany kolorystycznie, monochromatyczny abażur. Tego rodzaju lampę można ustawić na przykład na konsoli lub komodzie, obok dekoracyjnych drobiazgów.

Lampa stołowa o podstawie stylizowanej na hinduskie lub afrykańskie rękodzieło pięknie zaprezentuje się we wnętrzu w stylu kolonialnym. Można wybrać lampę ceramiczną, drewnianą lub metalową – szczególnie pięknie zaprezentują się modele naśladujące wazy lub dzbany. Żeby dodać jej lekkości, warto zdecydować się na prosty abażur w kolorze kremowym.

Do wnętrza w stylu glamour najlepiej będą pasowały lampy stołowe z kryształowym kloszem i metalową, polerowaną podstawą. Warto ustawić je na osobnym stoliku pomocniczym obok sofy – podkreślą aranżację i pomogą wyodrębnić strefę wypoczynkową.

Mała drewniana lampa stołowa z koronkowym abażurem lub stylizowana lampa naftowa to świetny sposób na podkreślenie rustykalnego charakteru wnętrza. Jeśli w salonie jest kominek, można ustawić lampę na jego gzymsie. W przeciwnym razie może ozdobić parapet lub staroświecki kredens.

Lampki nocne

Lampy stołoweLampy stołowe bardzo często pełnią funkcję lampek nocnych, ustawianych na stolikach przy łóżku. Są nie tylko dekoracyjne – przydają się podczas wieczornej lektury, potrafią też stworzyć przyjemny półmrok, który pokochają osoby nielubiące ciemności. Warto zdecydować się na lampkę z możliwością regulacji natężenia światła, która będzie spełniać obydwie te funkcje.

Do lampki nocnej należy dobrać żarówkę, która będzie dawała wystarczająco światła do czytania – powinna mieć moc nie większą niż 40-50 W. Lampka nie może służyć do oświetlenia całego pomieszczenia – ma jedynie budować nastrój i rozjaśniać okolice wezgłowia.

Lampki na biurko

Lampa stołowa na biurko pozwala stworzyć komfortową i przyjazną atmosferę do czytania lub pracy przy komputerze. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli uniknąć znużenia i bólu głowy. Oto, na co warto zwrócić uwagę, wybierając lampkę na biurko.

Lampa stołowa powinna mieć możliwość regulowania kąta nachylenia i wysokości źródła światła. W ten sposób dobrze sprawdzi się zarówno podczas pracy przy komputerze, jak i w czasie czytania książki.

Najlepiej jest wybrać lampkę z nieprzezroczystym abażurem – tego rodzaju oświetlenie będzie mniej obciążające dla oczu.
Wysokość źródła światła podczas pracy przy komputerze powinna wynosić około 30-35 cm. Lampka powinna być ustawiona nieco za komputerem lub z boku, tak żeby światło nie odbijało się od ekranu.

Osoby praworęczne powinny ustawić lampę po lewej stronie biurka, natomiast leworęczne – po prawej stronie. W ten sposób cień ręki nie będzie zasłaniał kartki podczas pisania.

Do lampy stołowej na biurko najlepiej będzie pasowała żarówka halogenowa o mocy 25 W lub większej i o chłodnym zabarwieniu – zimne światło pobudza do pracy i wzmaga koncentrację.

Lampy stołowe, dzięki swojej funkcjonalności, to doskonały sposób na udekorowanie małego wnętrza, w którym nie da się ustawić ozdobnych figurek lub rzeźb. Zajmują mniej miejsca niż lampy podłogowe, a są nie mniej efektowne. Nie trzeba więc ograniczać się tylko do oświetlenia ogólnego – zaaranżowanie kilku źródeł oświetlenia w pomieszczeniu pozwoli uzyskać znacznie bardziej interesujący efekt.